ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
1. červen 2001 - Viry

Hoax vybízí uživatele ke smazání systémové součásti

O hoaxech, tedy o e-mailových zprávách, jejichž jediným smyslem je šíření se, jsme psali ve středu ve článku Nenechejte se zmást falešným virovým poplachem. Takřka symbolicky se velice záhy objevil nový hoax, díky kterému uživatel nevědomky odstraní součást systému. Není to ale vlastnost hoaxu (přeci jen jde pouze o e-mailovou zprávu), ale o naivitu uživatelů, kteří obsahu této zprávy uvěří, slepě provedou to, co je v ní napsáno a smažou neškodný spustitelný soubor, který je součástí Windows. Kromě toho takový uživatel udělá obvykle ještě jednu chybu a sice rozešle zprávu všem lidem, které má ve svém adresáři a jistě se mezi nimi najde někdo, kdo zareaguje stejně.

Zmíněná zpráva, která v současné době zaplavuje Internet, nabádá uživatele k vymazání souboru sulfnbk.exe, což je ve skutečnosti nástroj k zálohování dlouhých názvů souborů. Vzhledem k tomu, že ve zprávě je uvedeno, že se jedná o nový virus, který antivirové programy nedetekují, dojde uživatel po případném spuštění antivirového programu k názoru, že informace o neidentifikovatelnosti je pravdivá a v jeho očích se tak důvěryhodnost celé zprávy zvýší. Skutečnost je přitom daleko prozaičtější: antivirus nedetekuje v souboru žádný vir, protože soubor žádný vir neobsahuje.

Zmíněná zpráva začíná slovy "FOLLOW THE INSTRUCTIONS, I HAD IT!!!!! ...," a odkazuje se na Avert Labs, což je antivirová divize společnosti McAfee. "I received this message from a friend and today it is true. I searched for the file following the next instruction and I found it, I had it without knowing," pokračuje text dopisu, za kterým následuje popis pro nalezení a vymazání souboru. Zpráva již existuje v několika jazykových mutacích - mimo anglické ještě ve španělštině, portugalštině, holandštině a italštině. Je jen otázkou času, kdy její obsah přeloží někdo do češtiny a po našem Internetu začnou proudit tisíce zcela zbytečných e-mailů.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama