ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
19. únor 2001 - Internet

Kdo byl nejlepší na českém Internetu v lednu 2001? aneb Souboj portálů

Audit návštěvnosti internetových serverů TAYLOR NELSON SOFRES INTERNET AUDIT poskytuje celkem přehlednou a ucelenou formou pohled na to, které servery jsou na českém Internetu nejnavštěvovanější a jaké jsou trendy vývoje jejich návštěvnosti. Čísla z tohoto auditu lze vykládat různým způsobem podle toho, kterou z měřených hodnot budeme považovat za směrodatnou. My v tomto krátkém přehledu budeme posuzovat návštěvnost podle zaznamenaných unikátních IP za den.

Z tohoto pohledu se stal nejúspěšnějším serverem měsíce ledna webhosting Seznam Sweb, který zaznamenal 95 570 UIP/d. Vítězství je ovšem dáno faktem, že v auditu chyběl největší konkurent Seznamu Atlas se svým MujWebem, který ve webhostingu již několik měsíců jednoznačně dominuje. Druhá příčka patří vyhledávači Seznam (65 271), třetí portálu Centrum (31 111) a čtvrtá dalšímu portálu Redbox (21 812). Páté místo obsadil webhostingový server Hyperlink (20 492) spadající pod křídla Computer Pressu.

Atlas, který by do pořadí prvních pěti jistě promluvil nejen svým webhostingem, ale též portálem, se iAuditu neúčastní, neboť nesouhlasí s jeho metodikou a dožaduje se změny. Osobně se domnívám, že na metodice iAuditu není nic špatného, protože iAudit pouze vydává čísla získaná na základě analýzy LOG souborů zúčastněných serverů, která nijak dále neinterpretuje.

V oblasti portálů začíná být velice těsno. První příčka Seznamu je již tradicí, kterou lze odůvodnit nejen dlouhou historií, ale též rozumným množstvím poskytovaných služeb. Řečeno jinými slovy: Seznam neposkytuje zbytečné množství přídavných služeb, ve kterých se návštěvníci nestačí orientovat, ale jen několik služeb, které jsou snadno pochopitelné i pro naprosté začátečníky. Tím se odlišuje od Atlasu, který by patrně skončil na druhém místě (kdyby se auditu účastnil), který nabízí takové množství služeb, že drtivá většina z jeho návštěvníků v podstatě ani neví, co všechno na Atlasu naleznou. Ostatně stačí se podívat na úvodní stránku Seznamu a Atlasu - která vám připadá přehlednější? Atlas boduje také díky spolupráci s Microsoftem a jistě nemalý podíl na návštěvnosti má například přednastavování Atlasu jako výchozí stránky v některých distribucích české mutace MS Internet Exploreru. Jak jsme ale uvedli, Atlas se auditu neúčastnil, takže druhá příčka v tomto sektoru patří portálu Centrum, který zahájil svou činnost poněkud namyšleně znějícím konstatováním, že za rok bude před Seznamem. Rok je pryč a Seznam přesto denně zaznamenává dvakrát více unikátních IP, než Centrum. Centru ale nelze upřít vynikající marketing a také dobré provedení celého portálu, který si i v současné době získává další uživatele. Svůj podíl na úspěchu má i kreditní systém, díky kterému mohou uživatelé za používání služeb Centra získat body, za něž dostanou různé výhody, což je dobrá strategie, neboť český národ je, jak známo, národem soutěživým. Překvapivý je raketový start RedBoxu: třetí příčka za tak krátkou dobu svědčí o tom, že RedBox má veliký potenciál, se kterým má velkou šanci porazit například výše zmíněné Centrum, které přesto, že je na Internetu podstatně déle, vede proti Redboxu poměrem 3:2. Dobré postavení je patrně dáno vyhledávačem, který spolupracuje s nejlepším světovým vyhledávačem Google.com. Jen kousek pozadu zůstává portál Quick, který neustále rozšiřuje své aktivity a bude RedBoxu dobrým soupeřem.

Mimochodem - když jsme u těch vyhledávačů a portálů - doporučuji dnešní článek Proč si myslím, že Megatext.cz je nejlepší český vyhledávač? o kvalitním vyhledávacím serveru, který v iAuditu chybí.

Pojďme se podívat na oblast serverů, které spadají do stejné kategorie, jako naše 1. PC Revue!, tedy do kategorie technického zpravodajství. Tradičně první příčku "okupuje" Mobil Server (12 396), druhé je počítačové zpravodajství Živě (7 837) a třetí Svět Namodro (5 869). Zmíněné pořadí ukazuje, že v současné době je uživateli Internetu preferována specializace a že všeobecněji zaměřené servery získávají ustálenou čtenářskou obec podstatně složitěji. Ostatně není to tak dávno, kdy Živě bojovalo se Světem Namodro doslova o každého čtenáře, ovšem od okamžiku, kdy Svět Namodro rozšířil svou působnost i na netechnické rubriky, souboj de facto skončil a Živě získalo docela slušný náskok (který v lednu Svět Namodro trošku stáhnul). Na základě těchto čísel ale nelze říci, že by některý ze zmíněných serverů byl lepší nebo horší - v současné době jsou diametrálně odlišné a překrývají se pouze v oblasti informačních technologií, která je pro Živě hlavní dominantou, zatímco pro Svět Namodro jen jednou z mnoha sekcí. Srovnávat v současné době tyto dva internetové magazíny je vlastně srovnáváním jablek a hrušek.

Na závěr ještě stručně k reklamním systémům: první příčka je s převahou v rukách Billboardu (105 042), jehož reklamní systém běží i na našem serveru. O druhé místo se doslova poprali Mr. Lin(x) a Seznam reklama, přičemž těsně zvítězil Seznam (67 315), zatímco pro Mr. Lin(x) zbyla bronzová medaile (66 415). Uvidíme, co s tímto reklamním systémem udělá Computer Press, který jej přednedávnem získal do své stáje.

Tolik tedy lednový iAudit, který v mnohém naznačil, jak to na českém Internetu bude vypadat v tomto roce. Poklidné vody našeho internetového rybníku rozčeřilo několik štik, které se rvou o sousto nejen mezi sebou, což pochopitelně přispívá k dalšímu vývoji.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama