ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
15. únor 2001 - Viry

V čem spočívá tajemství viru s Annou Kournikovovou?

O novém viru VBS/Anna či VBS/SST (nově je tentýž virus označován také jako VBS_Kalamar, nebo VBS/OnTheFly) jsme informovali již včera. Tento virus se od svého předchůdce VBS/LoveLetter, ze kterého vychází, liší v několika věcech - například v tom, že není destruktivní. Paradoxem tohoto viru, který ale zatím nedokládají žádné statistiky, bude skutečnost, že drtivou většinu infikovaných počítačů budou tvořit počítače, se kterými pracují muži. Příčina je jednoduchá a skrývá se v názvu přílohy AnnaKournikova.jpg.vbs, která v uživateli vyvolá dojem, že se jedná o fotografii devatenáctileté pohledné blonďaté tenistky Anny Kournikovové. Jistě není pochyb, že příslib takové fotografie zaujme především muže, kteří dychtivě přílohu otevřou, zatímco velká část žen ji ponechá bez povšimnutí. Že uživatelé, kteří lákavému obrázku neodolají, spatří místo oku lahodícímu snímku, po nějaké době, maximálně tak více či méně ostře laděné e-maily od uživatelů, kterým se virus rozešle, po včerejším článku určitě nemusíme připomínat.

Autor tohoto viru rozhodně nepatří k profesionálním programátorům virů, neboť ke stvoření svého dílka použil tzv. "generátor" (konkrétně se jednalo o Visual Basic Worm Generator), tedy program, kde se jednoduše nastaví vlastnosti viru a vypadne z něj hotový kód. Takové viry se mezi profesionálními autory virů setkávají zpravidla s opovržením. Čím ale VBS/Anna zabodoval, je chytře zvolený název přílohy. Název ILoveYou dnes již mnoho uživatelů zná, další milostné dopisy nečtou, nicméně stále ještě existuje slušné procento těch, kteří díky své naivitě soubor otevřou a protože díky další vlastnosti, kterou můžeme s eufemismem nazvat neopatrností, nemají nainstalovaný antivirový program, je tento poněkud obstarožní kousek stále na předních příčkách žebříčků nejčastěji se vyskytujících virů. Příloha AnnaKournikova je pro mnohé podstatně lákavější a autor VBS/Anna svým způsobem prokázal výbornou znalost psychologie uživatelů Internetu. Samozřejmě se dá předpokládat, že tento virus bude nejvíce řádit v zemích, kde ruskou tenistku lidé znají - tedy nejspíše v Evropě, západní Asii, Americe a Austrálii.

Jedno je jisté: dokud budou uživatelé tak neopatrní, budou se podobné viry stále šířit Internetem. Často se hledá chyba na straně autora viru, který je mnohdy zařazován skoro mezi kriminální živly, ale největší tíha zodpovědnosti leží právě na uživatelích.

Na závěr uveďme slova autora VBS/Anna, kterým je údajně dvacetiletý mladík z Holandska vystupující pod přezdívkou OnTheFly: "Nedělal jsem to pro svou zábavu. Nikdy jsem nechtěl poškodit lidi, kteří otevřou přílohu. Ale po všem, je to jejich vlastní chyba, když se infikují virem Anna Kournikovová, OnTheFly, nebo jakkoli mu říkají."

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama