ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
6. červen 2000 - Viry

První virus pro Gnutellu

Viry napsané v tzv. Visual Basic Scriptingu se stávají denním koloritem a jistě nemusíme připomínat, že otevírání souborů s příponou VBS je stejně nebezpečné, jako otevírání jakéhokoli jiného spustitelného souboru, nebo dokumentu, který může obsahovat makra.

Koncem minulého týdne se v síti Gnutelly objevil další virus a jak jistě předpokládáte, jedná se o další VBS virus . Jmenuje se VBS.GnutelWorm a šíří se pod 23 různými názvy jako například Pamela Anderson movie listing.vbs, collegesex.vbs, Battlefield Earth.vbs, Napster Metallica Crack.vbs a NSync.vbs. Jediným jeho cílem je šíření se po počítači, na kterém je tento virus aktivován, ovšem jistě se v krátké době objeví řada dalších mutací, které již budou mít připravené mnohem rafinovanější a zákeřnější funkce. VBS.GnutelWorm v podstatě pouze změní soubor gnutella.ini tak, aby program nabízel ke stahování i soubory s příponou VBS, a zkopíruje 23 souborů obsahujících virus do adresáře, ve kterém jsou uloženy soubory, jež jsou nabízeny ke stažení. Kromě toho vytváří soubor obsahující informace o verzi viru a datu, kdy byl počítač infikován. Nakonec ještě zobrazí zprávu od autora, která zní: "If I was a naughty boy, I could use scripting to get name, email, whatever file I want.", tedy "Kdybych byl zlobivý chlapec, mohl bych využít skripting k získání jména, e-mailu nebo jakéhokoli souboru, který bych chtěl", což jednoznačně ukazuje na to, že tento virus byl vytvořen pouze jako varování před potenciálním nebezpečím.

Vtip tohoto viru spočívá v podstatě v téže vlastnosti, kterou oplýval i známý ILoveYou - uživatel je zlákán názvem souboru, což sníží jeho pozornost, soubor spustí a neštěstí je na světě.

Gnutella je síť umožňující výměnu souborů podobně, jako program Napster, ovšem využívá jiné technologie. Díky tomu, že Gnutella není omezena pouze na hudební soubory ve formátu MP3, ale umožňuje sdílení prakticky čehokoli, je často využívána k nelegálnímu šíření nahrávek, softwaru a oblíbeným cílem uživatelů jsou i pornografická videa.

Podle posledních zpráv se několik uživatelů tímto virem "nakazilo", ovšem zatím jich není tolik, aby se dalo mluvit o epidemii. Protože ale pro většinu uživatelů nepatří opatrnost mezi základní vlastnosti, dá se předpokládat, že se VBS.GnutelWorm bude celkem úspěšně šířit.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama