ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
15. listopad 1999 - Viry

Virový maják č. 21: VBS.BubbleBoy - stačí jen přečíst mail a máte zavirovaný počítač!

Jedná se o historicky první virus, který se aktivuje pouhým "přečtením" e-mailové zprávy. Obvyklé viry jsou šířeny jako příloha, kterou je nutno otevřít nebo spustit, takže uživatel se může bránit například tak, že přílohy nebude otvírat, nebo že bude maily s přílohou automaticky mazat - pak má jistotu, že se mu touto cestou žádný virus do počítače nedostane. VBS.Bubbleboy je ale obsažen přímo v těle samotné zprávy jako "neviditelný" VB skript (není tedy jako příloha) a spustí se v okamžiku, kdy si takto infikovanou zprávu chcete přečíst. K tomu je ale nutné splnit několik předpokladů

  1. musíte mít Windows 9x nebo 2000 (pod Windows NT údajně nefunguje).
  2. musíte mít anglickou nebo španělskou verzi Windows.
  3. musíte mít Windows v adresáři C:\Windows.
  4. musíte mít nainstalovanou podporu Windows Scriptingu (ta je standardně pouze pod Windows 98 a 2000).
  5. musíte mít nainstalovaný MS Internet Explorer 5.0.
  6. musíte používat MS Outlook 98, MS Outlook 2000, nebo MS Outlook Express.
V tuto chvíli je tedy potenciální nebezpečí velmi nízké - relativně malé procento českých uživatelů má nainstalované anglické Windows 98, takže ohroženi jsou především ti, kdož testují Windows 2000.

Takto může vypadat e-mailová zpráva obsahující virus BubbleBoyVirus se šíří e-mailovou zprávou, kde je jako odesílatel uveden ten, jehož počítač byl napaden před vámi, předmětem BubbleBoy is back! a textem The BubbleBoy incident, pictures and sounds http://www.towns.com/dorms/tom/bblboy.htm.

"Přečtením" zprávy (v MS Outlooku musíte zprávu otevřít, v MS Outlook Express stačí pouze náhled v náhledovém okně) se do adresáře C:\Windows\Start Menu\Programs\StartUp (resp. C:\Windows\Menu Inicio\Programas\Inicio pro španělskou verzi) uloží soubor UPDATE.HTA, který je spuštěn při nejbližším startu nebo restartu operačního systému. Takto by mohla vypadat česká mutace viru BubbleBoyPoté Bubbleboy změní v registrech informaci o vlastníkovi Windows - jméno uživatele nastaví na BubbleBoy a organizaci na Vandelay Idustries a v zápětí odešle e-mailovou zprávu v HTML formátu (jedině tento formát totiž umožňuje odesílat zprávy s integrovaným skriptem, který se spustí po jejich zobrazení) obsahující jeho kopii na všechny adresy, které najde v adresáři aplikace Outlook (ev. Outlook Express). Na závěr, jako většina virů této kategorie, provede úpravu registrů tak, aby při další aktivaci nedošlo k opakovaném rozeslání a zobrazí hlášku System error, delete "UPDATE.HTA" from the startup folder to solve this problem.

Je velmi pravděpodobné, že (stejně jako v případě Melissy) vznikne velká skupina virů založená na principu BubbleBoy, která bude pracovat i pod dalšími jazykovými mutacemi Windows. V současné době jsou na světě dvě varianty, které se liší pouze tím, že BubbleBoy.B je šifrovaný. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se bránit:

  1. Nainstalovat opravný patch pro MS Internet Explorer 5.0.
  2. Odinstalovat Windows Scripting. Nechcete-li Windows Scripting odinstalovávat, zrušte alespoň asociaci souborů HTA s touto aplikací.
  3. Nastavit bezpečnost Internet Exploreru na nejvyšší úroveň.
  4. Opatřit si antivirový program schopný sledovat příchozí poštu (všechny významné firmy již připravily aktualizace virových definic).
Vzhledem k tomu, že tento virus nepáchá žádnou destruktivní činnost, je považován za málo nebezpečný.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama