ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
18. říjen 1999 - Viry

Virový maják č. 16: Melissa se vrací a je destruktivnější než dříve

V březnu tohoto roku žil internetový svět fenoménem jménem Melissa. Tento virus byl pozoruhodný především masivním způsobem šíření, k němuž využíval adresář kontaktů e-mailového klienta MAPI. Autor Melissy byl nakonec dopaden, souzen a odsouzen, což ale neodradilo řadu dalších, kteří Melissu "vykradli" a vytvořili na jejím základě vlastní modifikace. Melissa tak nezemřela, ale prostřednictvím dalších variant a klonů žije dál. Minulý týden přinesl informace o středně nebezpečných variantách označených jako Melissa.U a Melissa.V.

Melissa.U

Jedná se o modifikovanou variantu Melissy.A, od níž se liší tím, že název modulu obsahujícího kód viru není Melissa ale Mmmmmmm a dále tím, že posílá svou kopii pouze na první čtyři adresy nalezené v adresáři e-mailového klienta. Stejně jako první verze dokáže i tato nastavit modifikací registrů minimální bezpečnost Wordu 2000.

Melissa.U se šíří prostřednictvím e-mailu s předmětem pictures následovaným jménem uživatele, na nějž je v infikovaném počítači registrován MS Word. Tělo zprávy obsahuje pouze hlášku "what's up ?". Po otevření přiloženého dokumentu se nejprve zobrazí hláška o přítomnosti maker, jejichž povolení povede k napadení globální šablony normal.dot (tím si virus zajistí své rozšíření do všech otevřených dokumentů). Po rozeslání e-mailů se svou kopií Melissa.U smaže systémové soubory nezbytné pro start systému, přičemž si pomocí DOSovského příkazu ATTRIB poradí i s atributy "jen ke čtení", "skrytý" a "systémový". Konkrétně se jedná o následující soubory:

  • c:\command.com
  • c:\io.sys
  • c:\Ntdetect.com
  • c:\Suhdlog.dat
  • d:\command.com
  • d:\io.sys
  • d:\Suhdlog.dat
Obnovení systému do provozuschopného stavu není obtížné máte-li při ruce systémovou disketu.

Melissa.V

Další modifikace původní Melissy, tentokrát se liší tím, že kód viru je umístěn v modulu MP. Stejně jako Melissa.U nastavuje zabezpečení Wordu 2000 na nejnižší stupeň, který dovoluje spouštění maker.

Po otevření zavirovaného dokumentu je nejprve v registrech ve větvi HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\ vyhledán klíč mp? s hodnotou ... by 22. Pokud neexistuje (tj. systém ještě nebyl zavirován), odešle přes MS Outlook e-mail na čtyřicet prvních adres v adresáři kontaktů. Předmět tohoto mailu je My Pictures+jméno uživatele, na nějž je registrován MS Word. V těle není obsažen žádný text a jako příloha je samozřejmě odeslána další kopie dokumentu s Melissou.V. Po odeslání jsou provedeny změny v registrech tak, aby se předešlo opakování celé akce.

I tato Melissa obsahuje destruktivní kód, který má za úkol smazat všechny soubory a adresáře na mapovaných discích v následujícím pořadí M, N, O, P, Q, S, F, I, X, Z, H a L. Data na lokálních discích (nemají-li tyto disky přiděleny výše uvedená písmena) naštěstí nemaže.

Melissa.V se také projevuje hláškou Please Check Your OutLook Inbox E-Mail ! a po stisknutí tlačítka OK vloží do aktivního dokumentu text Hint: Get Norton 2000 not McAfee 4.02.

Jak se těmto virům bránit? Velmi jednoduše: pokud obdržíte e-mailovou zprávu s předmětem začínajícím slovy pictures nebo My Pictures, neotvírejte v žádném případě přiložený dokument, zprávu smažte a informujte odesílatele o tom, že jeho počítač je pravděpodobně zavirován. Spolehlivým způsobem ochrany je také kvalitní antivirový program s aktuální virovou databází.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama