ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
4. říjen 1999 - Viry

Virový maják č. 13: Budweiser - zase jen další hoax

Možná jste také v průběhu uplynulých dnů obdrželi výstražný e-mail s předmětem POZOR! VAROVÁNÍ! a textem:

Pozor - je na světe nový vir BUDWEISER.

Tato informace přišla včera ráno od Microsoftu. Prosím předejte ji každému, o kom víte, že má přístup k Internetu. Možná dostanete zdánlivě neškodný šetřič obrazovky, Budweiser, nazvaný "BUDDYLYST.ZIP". Jestliže ano, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JEJ NEOTEVÍREJTE, ale okamžitě jej vymažte. Jestliže jej otevřete, ztratíte všechno, co máte na Vašem PC. Harddisk bude úplně zničen a osoba, která Vám poslala zprávu, bude mít přístup k Vašemu jménu a heslu přes Internet. Pokud je nám známo, virus se dostal do oběhu včera ráno.

Je to nový virus a mimořádně nebezpečný. Prosím, okopírujte tuto zprávu a pošlete ji e-mailem každému, koho máte ve svém adresáři. Musíme udělat vše, abychom tento virus zastavili. AOL potvrdil, jak je tento viru nebezpečný a neexistuje žádný antivirový program, který by jej zničil. Prosím podnikněte veškerá opatření a předejte tuto informaci Vašim přátelům, známým a kolegům v práci.

Pokud jste uposlechli, a přeposlali jste tento e-mail každému, koho máte ve svém adresáři, splnili jste účel tohoto e-mailu a zapojili jste se tak do hry známé u nás pod názvem "letadlo". Tento e-mail je totiž tzv. "hoax", česky "smyšlenka", "blábol" nebo "žert" a cílem hoaxů není nic jiného, než vystrašit uživatele a především šířit se dál.

Pojďme si tedy vysvětlit podstatu hoaxů podrobněji formou otázek a odpovědí:

Otázka první: Co je to hoax?

Hoax je zpráva, šířená zpravidla elektronickou poštou, která se snaží přesvědčit příjemce, aby jí poslal dalším uživatelům. Vzhledem k rychlosti e-mailové komunikace se dokáže podobná zpráva během několika dní rozšířit prakticky po celém Internetu.

Otázka druhá: Je hoax nebezpečný?

Není, může vám pouze znepříjemnit život v případě, že v něm obsažené informaci uvěříte. Jediným vážnějším důsledkem je přetěžování poštovních serverů a internetových linek naprosto zbytečnou a nesmyslnou poštou, kterou (v dobré víře) posílají naivní uživatelé, jež uposlechli příkazu a poslali zprávu dál. Pokud dostane jeden příjemce stejnou zprávu od více odesílatelů, musí jí také několikrát stahovat, což se, v případě komutovaného připojení, může odrazit na výši telefonního účtu.

Otázka třetí: Jak hoax poznám?

Nejčastěji hoaxy informují o počítačových virech a odvolávají se přitom na firmu nebo společnost, která je u řadových uživatelů vážená a budí respekt (často je jako zdroj informací uváděn Microsoft nebo IBM). Je důležité upozornit na skutečnost, že například firma Microsoft žádné informace o virech nepodává a pokud náhodou chce veřejnost informovat o nebezpečných programech (například Back Orifice 2000), činí tak prostřednictvím svých webových stránek a tiskových prohlášení. Rozhodně k tomuto účelu nevyužívá metod, které se bez obav dají označit za spamming.

Hlavním znakem všech hoaxů je ale žádost (nebo prosba) o další rozesílání dotyčné zprávy dál. Tato žádost je obvykle v mailu několikrát zdůrazněna, aby v příjemci vyvolala pocit, že je skutečně nutné, aby o této informaci věděli naprosto všichni.

V drtivé většině případů se také objevuje věta o tom, že nový virus nelze detekovat ani vyléčit žádným antivirovým programem, což je pochopitelně naprostý nesmysl. Velké antivirové firmy (Mc Afee, Symantec, AVP, ale i Alwil nebo Grisoft) jsou schopny aktualizovat virovou databázi svých programů během několika hodin a jen výjimečně tato doba přesahuje jeden den. Je také dobré pamatovat si pravidlo, že neexistuje nedetekovatelný virus - s kvalitním antivirem, aktualizovanou virovou databází a dobrou heuristickou analýzou je taková situace prakticky zcela nemožná.

Otázka čtvrtá: A co když je to pravda?

V případě, že zpráva, kterou jste obdrželi, vypadá velmi důvěryhodně, podívejte se nejprve na webové stránky, které informují o nových virech. Přehled nejlepších webů přinášejících aktuální informace najdete na Živě v článku Virové encyklopedie na Internetu. Je velmi nepravděpodobné, že by o horké novince nevěděla žádná z antivirových firem.

Otázka pátá: Jak se hoaxům bránit?

Sami se příliš bránit nemůžete, co ale můžete (a měli byste) je neposílat hoaxy dál. Odesílatele taktně upozorněte na to, že jím zaslaná zpráva se nezakládá na pravdě, vysvětlete mu v čem spočívá podstata hoaxů, a požádejte ho, aby podobné informace dále nešířil. Pokud sami pošlete hoax dál, můžete počítat s tím, že jej obdrží někdo, kdo podobné "radovánky" dobře zná (říkejme mu poučený uživatel) a bude si klepat na čelo se slovy "že zrovna vy jste na takovou hloupost naletěl".

Otázka šestá: Kde mohu najít další informace o hoaxech?

Nejlépe na webových stránkách velkých antivirových firem.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama