ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
5. červenec 1999 - Viry

Virový maják č. 3: FlashKiller a Pif.Deltree

A máme tu další novinky z úžasného světa počítačových virů. Tentokrát mě ale "programátoři" moc nepotěšili: první virus je plagiátem populárního CIHu, druhý pak něčím tak jednoduchým, že se to snad ani nedá popsat. Doufám, že po mém návratu z dovolené bude k dispozici něco rafinovanějšího... :-).

FlashKiller

Jde o trojského koně, který ihned po spuštění smaže data na pevném disku a navíc zničí obsah životně důležité CMOS. Obávat se ho mohou uživatelé operačních systémů Windows 95 a 98, naopak "entýčkáři" mohou zůstat v klidu.

Ke své zákeřné činnosti FlashKiller používá část kódu z viru CIH (alias Černobyl), který 26. dubna proslul likvidací několika tisíc počítačů po celém světě. Podle odborníků to vypadá, že někdo dekompiloval zdrojový kód CIHu, odstranil všechny infikační části a vše opět zkompiloval do nového viru.
(Poznámka: kdybych byl autorem CIHu, určitě bych dotyčného žaloval za porušení autorských práv :-) )

Pif.Deltree

Další trojský kůň, tentokrát v méně obvyklém kabátě s příponou PIF. Jde o tak jednoduchý program, že se snad ani nehodí nazývat ho virem. Neumí se replikovat, což je dobře, nicméně může smazat všechna data na pevném disku, což dobře není. Po spuštění vyvolá DOSový příkaz DELTREE s parametry /Y *.*, který (jak příznivci zlatého starého DOSu vědí) smaže všechny adresáře včetně podadresářů bez ohledy na atributy "skrytý", "systémový" a "jen ke čtení". Vše funguje pouze pod Windows 95 a 98, pod Windows NT a 3.xx je neschopný jakékoliv činnosti.
Z programátorského hlediska jde zřejmě o největší "ubohost", jakou jsem v průběhu své počítačové praxe snad ještě nikdy neviděl. Když si vzpomenu na propracovanou techniku OneHalfa, nebo téměř revoluční Melissu, nemůžu se ubránit pocitu, že celý výtvor je dílem absolutního amatéra.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama