ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
26. březen 2002 - Tipy a triky

Jak udělat mřížkované pozadí o 50 bajtech

Autorka: Kateřina Pelánová

Na velikosti prý nezáleží. U webové grafiky však toto rčení zcela určite neplatí a právě velikost hraje velmi podstatnou roli při její tvorbě. Nemá smysl dělat sebehezčí design ke stránkám, jejichž desetiminutové načítání odradí i ty nejotrlejší návštěvníky. V některých případech však chytrý fígl pomůže stokrát více než zdlouhavé komprimace a výsledný efekt rozhodně stojí za to.

1. Jak utvořit samotnou mřížku

Možná že jste již někdy stáli před problémem, jak udělat mřížkované pozadí na stránky. Většina lidí začne uvažovat tímto způsobem:


Začnou klasicky “mřížkovat” a trápit se s dosti svízelným úkolem, jak naměřit přesně polovinu délky strany prostředního čtverečku na boční strany tak, aby se při mnohonásobném zobrazení na pozadí tyto strany spojily a utvořily tak nekonečnou řadu dalších čtverečků. Docela složité, nemyslíte? Samozřejmě, že se to dá obejít nejrůznějšími způsoby, ale proč to dělat, když tvorba mřížek může být podstatně jednodušší a v konečném důsledku vypadat i mnohem lépe.

Celý trik spočívá vtom, že obrázek si rozdělíte na třetiny. V první třetině zleva a první třetině zespodu nanesete vámi žádanou barvu tak, že tvoří písmeno “L”, stejně jak to vidíte na obrázku. A to je vše. Celý obrázek je několikanásobně menší, než když se snažíte utvořit výše uvedenou “mřížku”.


Je samozřejmě jedno, jak písmeno “L” nakonec natočítíte, to už záleží na vás a na tom, jak toto pozadí budete chtít zkombinovat s dalšími grafickými prvky.


2. Kombinace barev

Tak a teď se podíváme na kombinování barev. Je nutné vzít v potaz to, že při použití dvou různých odstínů barvy je výsledný odstín něco mezi tím. Ještě větší rozdíl je pak při použití například modré a červené, drobná mřížka pak působí fialově, při smíchání modré a žluté zase zeleně... atd.

 
 
 
Drobné niance jsou i mezi tím, kterou z barev použijete na horní mřížku a kterou na vnitřní čtverec, přičemž určující je barva mřížky. Světlejší barva na mřížce znamená i o něco světlejší odstín a zase naopak.

3. Velikost a formát

Obvykle samozřejmě záleží na požadované velikosti mřížky. Nejmenší se dá utvořit již na 3x3 pixelech a používá se zejména v případech, kdy potřebujete, aby mřížkované pozadí bylo velmi jemné a pouze dotvářelo atmosféru. Vždy je dobré počítat s “třetinami” – čili jedna mřížka, další dvě třetiny čtverec. Proto si velice usnadníte práci, zvolíte-li již předem velikost papíru v některém násobku tří.

Výsledný obrázek je dobré převést na 8 bitovou paletu s použitím dvou barev. Nejen že se tím vyhnete případným odchylkám v odstínech barev v jednotlivých částech obrázku, ale podstatně tím napomůžete k jejich velké kompresi.

Formát do něhož je nejlepší toto pozadí uložit je samozřejmě GIF. V případě použití formátu JPG má obrázek 3*3 pixely asi 650 bajtů, při převodu do gifu o dvou barvičkách pouhých 50 bajtů! A to je hodně velký rozdíl, nemyslíte?

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama