Xenu Link Sleuth: Váš web bez chybných odkazů a chybějících obrázků
Jestliže jste někdy vytvářeli rozsáhlejší webové stránky, jistě jste se potýkali s problémem, kterak zajistit funkčnost všech odkazů a korektní zobrazení veškerých grafických prvků. Některé programy pro tvorbu www stránek mají pro tyto účely integrovány více či méně podařené nástroje - hodně daleko je například v tomto směru Allaire Homesite, který ovšem spadá do kategorie komerčního a ne zrovna laciného software.
Dnes si představíme jednoduchou a praktickou alternativu, jejíž hlavní výhodou je nulová cena. Aplikace Xenu Link Sleuth dospěla koncem loňského roku do verze 1.2 a poskytuje prakticky vše, co budete potřebovat v relativně přívětivém uživatelském rozhraní.
Co program umí?
Program je schopen kontrolovat:
- běžné odkazy
- obrázky
- rámy
- plug-iny
- pozadí stránek a objektů
- obrázkové mapy
- vazby na soubory s kaskádovými styly
- propojení na skripty a Java Applety
Z dalších vlastností pak jeho tvůrce zdůrazňuje jednoduché ovládání, možnost opakované kontroly nefunkčních odkazů, výstupy v několika formátech včetně HTML, podporu SSL (tj. weby s adresou začínající https://), schopnost testovat odkazy směřující na FTP a Gopher a generování kompletní mapy webu.
Instalace a konfigurace
Po stažení stačí soubor rozbalit do vybrané složky, případně vytvořit zástupce na ploše a během okamžiku se můžete vrhnout na první spuštění. Program přebírá nastavení připojení k Internetu přímo ze systému, takže bude fungovat i za proxy serverem aniž by bylo nutné tyto parametry konfigurovat.
Ve vlastnostech (v menu Options-Preferences) pak lze nastavit další vlastnosti jako je počet paralelních připojení (zejména na komutované lince doporučujeme snížit výchozí hodnotu alespoň na polovinu) a jaké chyby mají být sledovány.
Jdeme kontrolovat
Kontrolu webu můžete zahájit stiskem tlačítka Check URL, nebo přes menu File-Check URL. Tím vyvoláte dialogové okno, v němž zadáte www adresu stránek nebo otevřete HTML dokument. Kromě toho lze definovat adresy, jež nemají být kontrolovány, můžete zadat e-mail, na který budou zaslány výsledky a nastavit další vlastnosti.
Po odklepnutí OK se spustí kontrola a program postupně projde všechny odkazy na všech stránkách a zkontroluje celý web. V průběhu můžete sledovat adresy nalezených dokumentů, jejich stav (zda jsou dostupné či nikoli a proč), typ dokumentu, velikost, titulek, v jaké "hloubce" od výchozí stránky byl dokument nalezen, kolik na něj a z něj vede odkazů a na jakém serveru je umístěn (resp. jaký webový server a systém běží na počítači, na kterém se dokument nachází). Volitelně lze aktivovat zobrazování pouze chybných odkazů, což může zvýšit přehlednost výsledků.
Kontrolu je možné kdykoli v jejím průběhu přerušit a opět obnovit pomocí odpovídajících tlačítek Pause a Continue.
Po dokončení můžete projekt uložit do souboru .xen a kdykoli jej opětně vyvolat, což oceníte zejména při pravidelném opakovaném prověřování.
Velice zajímavý a praktický je "report" v HTML formátu, ve kterém jsou přehledně setříděny tyto informace:
- chybné odkazy seřazené podle odkazované adresy
- chybné odkazy seřazené podle stránek, ze kterých vedou
- seznam stránek, ze kterých vede přesměrování jinam
- seznam odkazů směřujících na FTP a Gopher
- seznam platných odkazů
- HTML mapa stránek
- statistiky (objemy a poměry textu, obrázků a dalších souborů atp.)
Kromě HTML výstupu můžete vše exportovat do textového souboru s položkami oddělenými tabulátorem, který je užitečný například pro analýzu v tabulkovém procesoru.
Hodnocení
Xenu Link Sleuth je velice podařenou aplikací nabízející kompletní kontrolu webových prezentací s praktickými možnostmi výstupu a celou řadou dalších užitečných funkcí. Jestliže spravujete nějaký web, určitě byste měli vyzkoušet, jak dopadne v testu. Možná se budete sami divit, kolik odkazů vede "do nikam".
|