ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
22. říjen 2001 - Software

CSE HTML Validator: Zkontrolujte si zdrojový kód svých www stránek

Ikona programuJedním ze základních prvků profesionálního webu je čistota a korektnost zdrojového kódu. Internetové prohlížeče některé syntaktické chyby ignorují nebo dokonce samy opravují, nicméně ne vždy je výsledek opravy takový, jaký by si přál autor webu. Navíc každý prohlížeč (dokonce i jednotlivé verze téhož produktu se v tomto liší) reaguje na chyby ve zdrojovém kódu jinak, proto je vhodné předcházet problémům tím, že budeme mít kód pokud možno bez chyb.

Způsobů, jak toto zajistit, je několik - můžete například kód každé stránky kontrolovat sami, ovšem musíte počítat s tím, že vám leccos unikne (přeci jen málokdo nosí v hlavě kompletní definice HTML elementů a příslušných parametrů), nebo lze využít nejrůznějších online služeb, jež zkontrolují stránku na určené adrese a vygenerují seznam chyb, který v některých případech zasílají ještě elektronickou poštou (jmenujme například validátor na webu W3C či službu WebSiteGarage). Kromě uvedených postupů můžete zdrojový kód vašich stránek kontrolovat k tomu určeným softwarem - například sharewarový editor Allaire HomeSite má integrovaný velmi podařený validátor. Dnes si představíme program CSE HTML Validator, který bude užitečným pomocníkem všem, kteří dbají o správné provedení svých www prezentací. Program se dodává ve dvou verzích: freewarové "Lite" (aktuální verze 2.50) a komerční s řadou funkcí navíc a vylepšenou schopností kontroly kódu "Professional" (aktuální verze 5.0 Beta 1). Krátkému redakčnímu testu jsme podrobili zatím poslední plnou verzi Professional 4.52.

Testovaná verze dovoluje otestování až stovky dokumentů bez nutnosti registrace, což lze pro průměrný web považovat za postačující. Program lze používat po dobu třiceti dnů.

Po spuštění je možné zvolit, zda chcete integrovat CSE HTML Validtaor do systému, což umožní snadnou kontrolu HTML dokumentů přes pravé tlačítko myši nebo přes tlačítko Edit přímo z okna Internet Exploreru (podporováno pouze ve verzích 5.0 a 5.5.). Dodatečně lze integraci provést přímo v nastavení programu, konkrétně v menu Options-File Associations.

Okno aplikaceOkno aplikace svým vzhledem připomíná většinu současných HTML editorů. To není nijak překvapivé zjištění, neboť pravá polovina okna skutečně slouží k zobrazení a případné editaci kódu stránky. Prakticky veškeré potřebné funkce najdete v panelu nástrojů, v případě potřeby pak můžete využít plovoucí panel s nabídkou HTML elementů. Uživatele preferující spíše ovládání klávesnicí pak jistě potěší skoro osmdesát klávesových zkratek, přes které lze vyvolat drtivou většinu všech funkcí.

Kontrola libovolného dokumentu je velice jednoduchá - stačí jej otevřít standardním způsobem (tj. přes menu File-Open nebo přes tlačítko Open na panelu nástrojů). Kromě stránek uložených na lokálním nebo síťovém disku lze otevřít i libovolnou stránku z Internetu. Tím se v okně integrovaného editoru zobrazí zdrojový kód, který je pro snadnější orientaci barevně rozlišen (modrá barva pro HTML elementy, hnědá pro parametry, zelená pro číselné položky, černá pro text a šedá pro poznámky). Kontrolu lze vyvolat několika způsoby:

  • přes menu Tools-Validate.
  • klávesou F6.
  • přes kontextové menu, které vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši do okna editoru.
  • přes tlačítko Validate na panelu nástrojů.
Výsledky kontroly zdrojového kódu jsou zobrazovány ve spodní části okna na pěti záložkách a jsou odlišené podle závažnosti chyby: červenou (Error - chyba), žlutou (Warning - varování) a zelenou barvou (Comment - další komentáře). Výsledky je možné řadit podle závažnosti chyby, čísla řádku, na kterém se chyba nachází, nebo jejího popisu. Kliknutím na vybranou položku se v okně editoru automaticky zobrazí místo, na kterém se nachází vybraná chyba a po pravé straně se dozvíte její podrobný popis, zdůvodnění, proč jde o chybu a ve většině případů také jeden nebo více námětů, jakým způsobem je možné chybu odstranit.

Další užitečné informace najdete na záložce Grouped Messages, kde zjistíte případné použití neschválených elementů nebo tagů, které jsou v rozporu s normou HTML případně jsou podporovány pouze některým prohlížečem. I zde se kromě popisu chyby a zdůvodnění velice často setkáte s doporučením, jak chybu opravit.

Záložka Links je velice užitečná, pokud nechcete, aby z vašeho webu vedly odkazy "do prázdna", tedy na neexistující stránky nebo soubory. Zobrazeny jsou všechny nalezené odkazy, přičemž zelenou barvou jsou označeny ty, které program vyhodnotil jako platné, žlutou odkazy, z nichž vede další přesměrování a červenou pak ty, jež nefungují (pokud ze stránky vedou odkazy mimo web, je nutné být v okamžiku kontroly připojen k Internetu, nebo budou tyto odkazy vyhodnoceny jako nedostupné). Kromě relativních a absolutních adres je zobrazen stav odkazovaného dokumentu, typ odkazu (textový nebo obrázek) a případný komentář. Výsledky lze opět řadit podle kterékoli ze zmíněných položek.

Velice zajímavé informace naleznete na záložce Structure, kde je soupis všech párových elementů použitých v dokumentu, přičemž je zobrazován počet zahajovacích a ukončovacích tagů, který by samozřejmě měl být shodný. Pro lepší orientaci je poměr korektně uzavřených tagů vyjádřen procentuálně vzhledem k celkovému počtu použitých tagů. Tato funkce je velmi užitečná, protože neuzavírání párových elementů je jednou z nejčastějších chyb, která se objevuje v mnoha www stránkách.

Změny navrhované CSE HTML Validatorem lze považovat za skutečně dobré, podrobné a především odpovídající nejnovějším normám. Popis chyby lze zkopírovat do schránky a vložit do jiného dokumentu, což se hodí zejména v případech, kdy chcete sestavit podrobný rozpis všech nalezených chyb.

Praktickým nástrojem je tzv. Batch Wizard, který umožňuje kontrolu jednoho nebo více dokumentů, přičemž umí generovat výsledky ve formátu HTML.

K dispozici je také kontrola pravopisu, ovšem pouze pro stránky v anglickém jazyce (případně lze stáhnout další slovníky z webu výrobce). Zde by možná nebylo na škodu, kdyby autoři zapracovali na možnosti propojení s lokalizovaným slovníkem, který je součástí MS Office. Uživatelská hodnota již tak dobrého programu by rázem stoupla o další stupínek výše.

Z dalších zajímavých funkcí jmenujme alespoň některé:

  • možnost tisku zdrojového kódu na tiskárně.
  • nástroj na převedení všech HTML elementů na velká nebo malá písmena.
  • odstranění všech HTML elementů.
  • široká konfigurovatelnost aplikace.
  • podpora proxy serveru (využijete například při kontrole HTML dokumentů z Internetu přes firemní nebo jiné sdílené připojení).
  • podrobně propracovaná nápověda v HTML formátu popisující všechna dialogová okna, možnosti a nástroje.
CSE HTML Validator je program, který si zaslouží skutečně velice kladné hodnocení a jistě by mu měl věnovat pozornost každý, kdo vytváří webové stránky a dbá o jejich korektnost. Díky důsledně propracovaným kontrolním algoritmům a nekompromisnímu vyžadování dodržování norem se patrně po zkontrolování takřka jakékoli stránky nebudete stačit divit počtu nalezených chyb a varování, nicméně právě tudy vede cesta k absolutně dokonalým www stránkám.

Licence: verze Lite freeware, verze Pro shareware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000, procesor Pentium nebo kompatibilní na rychlosti 100 MHz, 32 MB RAM (pro Windows 95/Me/NT/2000 64 MB RAM), rozlišení 800x600 pixelů v minimálně 256 barvách.
Webová stránka: http://www.htmlvalidator.com/
Download, velikost: podle zvolené verze kolem 3 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama