ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
16. červenec 2001 - Software

Frigate vs. Windows Commander

Autor: Andrew Szalonnás

Po vydání veleúspěšných souborových manažerů M602 (která byla v Česku velice úspěšná, protože byla celá v češtině) a Norton Commanderu se i nyní, tedy relativně velice dlouho poté, objevují jejich bratři a sestry. Většinou podporují jiné funkce "drag and drop", tedy že nápis (či jiný reprezentativní článek) souboru "chytíte" myší a přetáhnete ho na místo určení, což tedy M602 ještě nedokázala.

Jedním z nejúspěšnějších klonů je i Windows Commander, který slaví úspěch především u uživatelů, kteří vzpomínají na již zmiňované nadstavby DOSu. Ten svým úspěchem podnítil další programátory k vytváření jemu podobných manažerů. Jak si vede zažitý Windows Commander v souboji s jedním z konkurentů se dozvíte z této recenze.

Frigate

Začněme tedy nejdříve Frigatem. Skládá se, stejně jako M602 a její bratři, ze dvou panelů, ve kterých jsou vypsány obsahy jednotlivých disků. Samozřejmě můžete zvolit, jaký disk chcete zobrazit ve kterém okně. Podívejme se na další funkce, které dělají z tohoto manažeru to, čím je. Mezi standard bychom mohli počítat lokalizaci do českého jazyka, nicméně všechna tlačítka lokalizována nejsou. Myslím, že každý uživatel si jejich význam domyslí, protože ikonka na tlačítkách je poměrně informativní. Tento manažer obsahuje celou řadu zajímavých utilitek zpříjemňujících práci. Například telefonní seznam, diář (od toho žádné zázraky nečekejte, protože je to opravdu velice jednoduchý a obyčejný diář).

Chcete-li změnit výpis některého z panelů, máte možnost přepínat nejen mezi disky, ale můžete zapnout i zobrazení pracovní plochy, která je přímo v nabídce, takže se do ní nemusíte prokousávat přes tisíce položek. K dispozici je také detektor zaplnění disku, který ukazuje velikost volného a zaplněného místa na disku v číselné i procentuální podobě a řadu dalších méně podstatných informací.

Ve Frigatu můžete také rozbalovat a zabalovat programy, nebo třeba využít zabudované připojení k Internetu, vcelku dobrý vyhledávač. Dále bych vyzdvihl možnost upravit si celý vzhled programu téměř k obrazu svému.

Abyste však mohli využívat služby Frigatu pořád, musíte se do 30 dnů registrovat. Jinak konec. To je asi největší zápor.

Windows Commander 4.53

Do ruky se mi dostala nová verze tohoto velice populárního manažeru. Abych pravdu řekl, nebyl jsem její skladbou ohromen, ba naopak....

U tohoto manažeru bych se nebál použít označení "M602 převedená do dnešních poměrů". Pokud pomineme chabou barevnost M602, tak zde máme opravdu téměř normální M602. Dokonce i příkazový řádek dole pod panely nebo ukazatel volného a zaplněného místa na HDD je stále původní podobě na svém starém místě. Oproti M602 má poněkud lehčí ovládání. S Windows Commanderem se můžete také připojit na Internet, můžete přes panel nástrojů spustit poznámkový blok a další aplikace. Jmenujme ještě propracovanou škálu možností práce se soubory, která se někdy může hodit. Autoři zřejmě nebrali v potaz další inovace, které zde prostě nejsou.

Hodnocení

  • Frigate - 8/10
  • Windows Commander- 4/10
Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama