PowerArchiver 2000 v6.00a: Mimořádně podařený komprimační program za 0,00 Kč
Když jsme recenzovali CoffeeCup Free Zip Wizard 2.0, objevilo se v diskuzi několik příspěvků, ve kterých čtenáři poukazovali na kvality podobného programu PowerArchiver. Rozhodli jsme se tedy tuto utilitu ve verzi 2000 v6.00a podrobit krátkému redakčnímu testu, s jehož výsledky vás nyní seznámíme.
Patrně nejzásadnější výhodou, kterou jistě ocení řada uživatelů preferujících náš rodný jazyk, je české rozhraní. Počeštěna je nejen samotná aplikace, ale i instalační program, což se může zdát na první pohled jako maličkost, ale nesmíme zapomínat na ty, kdož neměli možnost přijít do styku s nejvíce preferovanou angličtinou.
Hned po prvním spuštění se zobrazí okno pro nastavení vlastností PowerArchiveru. Kromě jiného můžete tuto aplikaci asociovat s komprimovanými soubory, takže se spustí automaticky, když se pokusíte takový soubor otevřít. Škála podporovaných formátů je skutečně široká a bude postačovat v naprosté většině případů, což ostatně můžete posoudit sami: ZIP, RAR, CAB, LZH, LHA, ACE, ARJ, JAR, ARC, ZOO, BH, TAR, GZIP, TGZ, BZIP2, TBZ2, TBZ, UUE a XXE.
Velice praktická je též možnost přidání komprimace do kontextového menu Průzkumníka. Kromě archivů ZIP můžete tímto způsobem komprimovat též do LHA, CAB, BH či vytvářet samorozbalitelné archivy ZIP. Kontextové menu může obsahovat i další položky jako je rozbalení archivu, rozbalení do aktuální či podřízené složky a odeslání e-mailem. K většině operací tedy nebudete potřebovat nic víc, než pravé tlačítko myši, což výrazným způsobem zvyšuje rychlost a efektivnost práce.
Jestliže dbáte na bezpečnost svých dat, není problém určit antivirový program, který bude kontrolovat soubory během zpracování. Uživatele, kteří mají rádi originální vzhled programů pak jistě potěší možnost použití "kabátků," které lze získat na adrese http://skins.powerarchiver.com/.
Vlastní grafické rozhraní na první pohled nápadně připomíná populární WinZip, což jistě není na škodu, protože není problém se rychle zorientovat v tom, kde je která funkce. Hlavní položky jsou situovány do tlačítek, která jsou doplněna velice výstižnými bublinkovými popisky, další funkce pak najdete ve standardním menu. Příjemné je zakomponování "oblíbených," kam můžete přidat složky, se kterými pracujete nejčastěji a možnost zapnutí režimu "webová stránka", kdy jsou některé funkce zpřístupněny na jediné kliknutí myší.
Své opodstatnění beze sporu najde i konvertor archivů, který umí jednoduše převádět komprimované soubory z jednoho formátu do druhého. S velkým ohlasem se také setká možnost opravy poškozeného archivu, i když nesmíme zapomínat na skutečnost, že zázraky se nedějí a s vážněji poškozeným archivem si ani tato funkce prostě nemůže umět poradit.
Z dalších vlastností jmenujme alespoň některé:
- Zobrazení vlastností archivu obsahujících informace o dosaženém kompresním poměru, velikosti, počtu souborů, datu a verzi potřebné pro rozbalení.
- Tisk seznamu souborů v archivu na tiskárně, nebo export do HTML či TXT.
- Odesílání souborů elektronickou poštou (využívá výchozího poštovního klienta).
- Možnost přidání komentáře do archivu.
- Vytvoření samorozbalitelného archivu z archivu ZIP včetně zpětné konverze.
- Rozdělování archivu na více svazků (volitelně buď automaticky podle velikosti média, nebo podle nastavení uživatelem).
- Automatická instalace programu zkomprimovaného do archivu - PowerArchiver automaticky detekuje přítomnost instalátoru a v případě nalezení nabídne jeho spuštění.
- Možnost ovládání z příkazové řádky (využitelné například pro vytváření dávek automatizujících často opakované činnosti, při níž je potřeba pracovat s archivy).
Přes jednoduché, intuitivní a uživatelsky přívětivé prostředí je k dispozici i velice pěkně a do puntíku propracovaná a plně lokalizovaná nápověda, ve které se dozvíte nejen jak program ovládat, ale i něco málo o komprimaci souborů v obecné rovině.
Celkově zhodnoceno: kladné ohlasy uživatelů jsou naprosto pochopitelné, neboť se jedná o skutečně mimořádně podařený program, který přináší snad vše, co bychom od programu tohoto typu očekávali, a k tomu přidává celou řadu bonusů jako je velmi dobré uživatelské rozhraní, kompletní lokalizace a nesmíme zapomenout ani na cenu - PowerArchiver je šířen zcela zdarma a dokonce ani nezatěžuje uživatele žádnou formou reklamy. Prostě není snad vůbec nic, co by se této sympatické utilitce dalo vytknout.
Licence: Freeware
Minimální požadavky: Microsoft Windows 95/98/Me/NT/2000, Procesor Pentium 100 Mhz nebo vyšší (doporučeno Pentium 200 Mhz), 12 MB RAM nebo více (doporučeno 32 MB), Pevný disk s 10 MB volného místa (doporučeno 30 MB), Microsoft HTML Help Update, Rich Edit Update v3.0.
Webová stránka: http://www.powerarchiver.com/
Download, velikost: 2,12 MB
|