Jak dostat z modemu maximum
Rychlost přenosu dat z Internetu záleží na mnoha faktorech - například na konektivitě a dostupnosti serverů přes které data tečou, propojení poskytovatele připojení se zbytkem světa, na telefonní lince a samozřejmě také na rychlosti a nastavení modemu. Právě poslední jmenovaný prvek je jediný, který lze nějakým způsobem ovlivnit. Když si koupíte modem 56 kbps, velice záhy zjistíte, že z něj nedostanete vyšší přenosovou rychlost, než 53 kbps. Jestliže jde vaše spojení skrze více než jeden analogový rozbočovač, bude jeho maximální rychlost oscilovat kolem 45 a 50 kbps. Dnes vám poradíme, jak vyšroubovat přenosovou rychlost na maximální možnou úroveň.
Jak asi víte, modemy ve většině případů se připojují k sériovému portu (COM1, COM2, ...), který při nesprávném nastavení může radikálně snižovat rychlost toku dat z modemu do počítače. V případě, že máte interní modem, má tento modem obvykle svůj vlastní port, který bývá vyladěn na optimální výkon. Horší je to s externími modemy, jež jsou kabelem připojeny k portům počítače. Tyto porty jsou totiž v operačních systémech Windows zcela nepochopitelně nastaveny na nejnižší výkon.
Nastavení vlastností portu lze provést následujícím způsobem:
- Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač na pracovní ploše a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti.
- Přejděte na kartu Správce zařízení, kde rozbalíte položku Porty (COM A LPT).
- Nyní klikněte dvakrát levým tlačítkem myši na ikonu portu, ke kterému máte připojený modem.
- Přejděte na kartu Nastavení portu, kde nejspíše spatříte přenosovou rychlost (Počet bitů za vteřinu) nastavenou na hodnotě 9600. Tuto položku změňte na maximální nabízenou rychlost (v případě Windows 95 115200, u Windows 98 921600).
- Ostatní položky ponechejte beze změny, neboť implicitní nastavení pracuje spolehlivě při všech přenosových rychlostech.
- Stiskněte tlačítko Upřesnit, čímž se dostanete do nastavení vyrovnávací paměti portu. Tyto paměti slouží k dočasnému ukládání dat, která mají být zpracována procesorem v okamžiku, kdy je procesor zatížen jinou činností. Implicitní nastavení ve většině případů plně vyhovuje, nicméně pokud se během přenosu dat vyskytují chyby, je-li celkový výkon modemu nízký či nefunguje-li správně současný přenos více souborů, můžete tyto chyby částečně ovlivnit nastavením menší vyrovnávací paměti. Nastavením menší přijímací vyrovnávací paměti dosáhnete toho, že zásobník pojme menší množství dat a čip UART bude více zatěžovat procesor komunikací s procesorem. Naopak při nastavení vyšší hodnoty může dojít k přetečení a ztrátě dat. Jako optimální se jeví hodnota 8. Přenosová vyrovnávací paměť má jako optimum hodnotu 16, která ve většině případů plně vyhovuje. Pokud ale máte potíže s uploadováním souborů, zkuste tuto hodnotu snížit. Sice tím více zatížíte procesor častější komunikací s UART čipem, nicméně lze tak dosáhnout vyšší spolehlivosti přenosů.
- Nyní se podíváme na vlastní nastavení telefonického připojení. Klikněte dvakrát na ikonku Tento počítač a přejděte do složky Telefonické připojení sítě.
- Vyberte ikonu zastupující spojení, které chcete vyladit, klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti.
- Na kartě Obecné klikněte na tlačítko Konfigurovat, čímž se dostanete do nastavení modemu pro dané připojení.
- Na kartě Obecné zkontrolujte, zda je v roletkovém menu Nejvyšší rychlost nastavena o jeden stupeň vyšší rychlost, než jaké může váš modem maximálně dosáhnout. Nastavení ještě vyšších hodnot nemá smysl, neboť maximální rychlost modemu je hardwarově dána a není možné jí zvýšit.
- Vraťte se z nastavení modemu zpět do nastavení připojení a přejděte na kartu Typy serverů. Zde odstraňte všechna zatržítka v sekci Další možnosti a v sekci Možné síťové protokoly ponechejte aktivní pouze položku TCP/IP.
Tím jsme nastavili prakticky všechny dostupné parametry na maximální možný výkon. Pokud poté bude mít váš modem problémy s dosažením maximální rychlosti, bude chyba buď v telefonní síti, nebo u vašeho providera. |