ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
15. květen 2000 - Seriály

Jak vytvářet www stránky - 24. díl

Vítám vás u předposledního dílu našeho seriálu o vytváření webových stránek. Podobně jako minule a předminule se stručně podíváme na některé tagy, jež jsme nezmínili v uplynulých dílech. Takže pojďme do toho.

Element Q

Ve 22. díle jsme si vysvětlili element BLOCQUOTE, který slouží k označení textu citovaného z jiného zdroje. Tag Q má prakticky stejný význam, ovšem používá se pro kratší (zpravidla jednořádkové) citace. Na rozdíl od tagu BLOCQUOTE ovšem text není odsazen od levého okraje.
I tento tag má atribut cite, který určuje adresu dokumentu, z nějž pochází citovaná pasáž.
Ukázka:

<Q cite="http://zive.cpress.cz/r-art.asp/id=11726">Rámy milované i nenáviděné. Na jednu stranu přinášejí řadu výhod, na druhou mohou způsobovat problémy.</Q>

Výsledek:

Rámy milované i nenáviděné. Na jednu stranu přinášejí řadu výhod, na druhou mohou způsobovat problémy.

Element SAMP

Tento párový element se používá pro ukázku výstupu nebo výpisu z programů, skriptů atp. Jeho interpretace závisí na použitém prohlížeči, ovšem nejčastěji se zobrazí jako neproporcionální písmo.
Ukázka:

<SAMP>Text formátovaný elementem SAMP</SAMP>

Výsledek:

Text formátovaný elementem SAMP

Element SPAN

Tento tag je velmi podobný tagu DIV (viz. 22. lekce) a stejně jako on nachází uplatnění především v kaskádových stylech, kde slouží k označení textu, kterému je přiřazen určitý styl. Od tagu DIV se liší především tím, že se používá na kratší (jednořádkové) části textu a že před úvodním a po uzavíracím tagu není ve vizuálních prohlížečích vkládáno zalomení řádku. Základní parametry jsou:

  • class - třída, která má být na text aplikována.
  • style - použitý styl formátování písma.
  • align - zarovnání bloku vzhledem ke stránce.

Element STRONG

Formátuje písmo tučným řezem. Ve většině prohlížečů se takto ohraničený text zobrazí zcela shodně, jako kdybyste použili element B, takže není mnoho důvodu k používání tohoto tagu.
Ukázka:

Tady je normální písmo, <STRONG>tady tučné</STRONG> a tady zase normální.

Výsledek:

Tady je normální písmo, tady tučné a tady zase normální

Element VAR

Další z těch méně využívaných elementů. Používá se k označení proměnných a většina browserů zobrazuje takto ohraničený text kurzívou. Vzhledem k existenci tagu I ale není příliš mnoho důvodů pro jeho použití.
Ukázka:

<VAR>rychlost</VAR>=1000:13

Výsledek:

rychlost=1000:13

Element ABBR

Tento element se používá k ohraničení zkratky (např. WWW, HTTP, URI, atp.). Na vlastní formát textu ale nemá žádný vliv.
Ukázka:

Zkratka <ABBR>HTML</ABBR> znamená HyperText Markup Language.

Výsledek:

Zkratka HTML znamená HyperText Markup Language.

Element SCRIPT

Webové stránky nemusí být pouze statické, ale mohou obsahovat řadu dynamických prvků. K oživení slouží malé programy zvané skripty. Nejčastěji se používají dva skriptovací jazyky: JavaScript a VBScript. Vzhledem k jejich obsáhlosti se jimi nebudeme podrobně zabývat, ale ukážeme si alespoň základní parametry k vložení skriptu do stránky.
Element SCRIPT má několik důležitých parametrů:

  • src - skript nemusí být vložen přímo ve stránce, ale může být uložen v externím souboru. Atribut src odkazuje na adresu, kde se soubor se skriptem nachází.
  • type - určuje typ obsahu skriptu. Používáte-li JavaScript, bude mít tento parametr hodnotu text/javascript.
  • language - tento atribut určuje jazyk, ve kterém je skript napsán. Aktuální norma HTML jej však nedoporučuje a k určení jazyka vyžaduje používání atributu type.
Aby starší prohlížeče neměly problémy se zobrazováním skriptů, uzavírá se celý kód skriptu do elementů označujících komentář. Ukážeme si to na následujícím jednoduchém příkladu:
Ukázka:

<SCRIPT type="text/javascript">
<!-- tato značka způsobí, že starší prohlížeče budou chápat následující skript jako komentář a nebudou jej zobrazovat
function square(i) {
document.write("Kolik je druhá mocnina čísla ", i ,"? ","")
return i * i
}
document.write("A tady máme výsledek: ",square(5),".")
//--> touto značkou se pak označuje konec poznámky
</SCRIPT>

Výsledek:

Použijete-li browser, který nepodporuje skripty nebo má vypnuté skriptování, zobrazí se tento text rovnou za slovem výsledek.

Element NOSCRIPT

Podobně jako se u stránek obsahujících rámy používá NOFRAMES k zobrazení obsahu pro prohlížeče, které rámy neumí zpracovat, používá se element NOSCRIPT pro prohlížeče, které neumí zpracovávat skripty nebo mají vypnuté spouštění skriptů. Tímto způsobem můžete návštěvníkům svých stránek nabídnout alternativní obsah, což může být užitečné zejména v případech, kdy je například pomocí skriptů řešena navigace po vašem webu.
Ukázka:

<NOSCRIPT>
Bohužel váš prohlížeč nepodporuje skripty, které jsou potřeba ke správnému zobrazení stránky. Připravili jsme pro vás tedy alespoň zjednodušenou verzi bez skriptů:
...
</NOSCRIPT>

Máme tedy za sebou přehlídku snad všech elementů, které můžete potřebovat při vytváření webových stránek. V příštím závěrečném díle si ukážeme ještě několik tipů a triků a pak už bude jen na vás, jak znalosti získané z tohoto seriálu zužitkujete. Těším se opět za týden.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama