ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
3. leden 2000 - Seriály

Jak vytvářet www stránky - 9. díl

Ve čtvrtém díle jsme si pověděli něco málo o formátování písma v HTML dokumentech. Pokud náš seriál sledujete od začátku, pak umíte tučné písmo, kurzívu, podtržené písmo a sedm dalších typů formátování. Jak ale například udělat barevný text, text určité velikosti, nebo text, který je napsaný jiným než standardním písmem? Toto umožňuje párový tag FONT, kterému věnujeme dnešní díl našeho seriálu.

Barva písma

Barvu písma určujeme parametrem COLOR, který může mít hodnotu v hexadecimálním tvaru (#rrggbb), nebo lze použít slovní označení. Barva se definuje stejně, jako barva pozadí stránky, což jsme si vysvětlovali ve třetím díle. Pro připomenutí si ale toto téma stručně zopakujeme:

Definování barvy názvem

Podporováno je následujících šestnáct barev:

PojmenováníHexadecimálněSlovemUkázka
Černá#000000BLACK 
Červená#FF0000RED 
Žlutozelená#00FF00LIME 
Žlutá#FFFF00YELLW 
Modrá#0000FFBLUE 
Fuchsiová#FF00FFFUCHSIA 
Tyrkysová#00FFFFAQUA 
Bílá#FFFFFFWHITE 
Kaštanová#800000MAROON 
Zelená#008000GREEN 
Olivová#808000OLIVE 
Námořnická modrá#000080NAVY 
Tmavě fialová#800080PURPLE 
Šedozelená#008080TEAL 
Tmavě šedá#808080GRAY 
Stříbrná#C0C0C0SILVER 

Definování barvy hexadecimálně

Barvu definujeme pomocí hexadecimálního zápisu #rrggbb, který určuje poměr základních barev (červená-zelená-modrá). Pro každou barvu jsou určena dvě místa, takže celkem lze tímto způsobem definovat 16'581'375 barev.

Příklad:

Červený text tedy uvedeme tagem FONT s parametrem COLOR a hodnotou red, nebo #FF0000. V praxi to může vypadat následovně:

Toto je ukázka <FONT COLOR="red">červeného textu</FONT>

a zde vidíte výsledek

Toto je ukázka červeného textu

Nezapomínejte, že příliš mnoho barev písma na stránce návštěvníka rozptyluje, proto dávejte pozor, aby barev nebylo moc a aby se písmo dobře četlo. Berte ohled i na barvu pozadí - tmavě modré písmo se na černém pozadí nečte zrovna nejlépe...

Velikost písma

Dalším parametrem SIZE lze měnit velikost písma. Je možné použít několik způsobů, jak velikost písma definovat:

  1. Absolutní určení velikosti

    v tomto případě použijete jako hodnotu číslo mezi 1 a 7 (číslo 3 odpovídá standardní velikosti)

  2. Relativní určení velikosti

    velikost písma určujeme vzhledem k velikosti standardního textu. Znaménko + znamená, že písmo je větší než text standardní velikosti, znaménko - pak samozřejmě označuje písmo menší standardní text. Použijeme-li například parametr SIZE=+1, bude text uvnitř tagu FONT o jeden stupeň větší, než základní písmo. Při relativním určení velikosti smí parametr SIZE nabývat hodnot od -7 do +7.

Příklad:

Toto je normální písmo a <FONT SIZE=5>toto je písmo o velikosti 5</FONT>

výsledek vypadá takto:

Toto je normální písmo a toto je písmo o velikosti 5

Pokud použijete relativní určení velikosti, bude vše vypadat podobně:

Toto je normální písmo a <FONT SIZE=+2>toto je písmo o dva stupně větší</FONT>

výsledek vypadá takto:

Toto je normální písmo a toto je písmo o dva stupně větší

Poznámka: Pojmem standardní velikost máme na mysli velikost běžného písma prohlížeče (obvykle 3 nebo 4). Chcete-li změnit tuto hodnotu, použijte tag <BASEFONT SIZE=standardni velikost>. V takovém případě se bude velikost písma určená relativně odvozovat od velikosti uvedené v BASEFONT.

Typ písma

Posledním parametrem tagu FONT je FACE, který určuje font, jímž bude text zobrazen. Hodnotou parametru je název písma, které má být použito (název písma musí být zcela přesný!). Nevýhodou je, že pokud návštěvník vašich stránek nemá příslušné písmo nainstalované, zobrazí se text standardním fontem, což může v některých případech úplně změnit celé formátování stránky. Tato nežádoucí vlastnost se dá obejít uvedením alternativních písem, které mají být použity v případě, že první uvedené písmo návštěvník nemá (těchto písem je možné uvést neomezené množství, obvykle se uvádějí dvě až čtyři). Každopádně se doporučuje nepoužívat písma, která má nainstalována minoritní skupina uživatelů (např. písma Adobe Type). Pokuste se vystačit s písmy Arial, Times New Roman a Courier.

Příklad:

<FONT FACE="Courier New, Comic Sans MS">Tento text bude zobrazen písmem Courier New. V případě, že návštěvník nemá nainstalované písmo Courier New, bude pro zobrazení použito písmo Comic Sans MS </FONT>.

Výsledek:

Tento text bude zobrazen písmem Courier New. V případě, že návštěvník nemá nainstalované písmo Courier New, bude pro zobrazení použito písmo Comic Sans MS

Tag FONT lze kombinovat s dalšími tagy pro formátování písma, proto můžete například udělat tučné červené písmo.

<B><FONT COLOR="red">Tučné červené písmo</FONT></B>

ukázka:

Tučné červené písmo

Dávejte ale pozor na správné uzavírání tagů (to platí nejen pro tag FONT, ale obecně pro všechny tagy podporující vnořování). Například <B><FONT COLOR="red">Tučné červené písmo</B></FONT> zobrazí sice MS Internet Explorer správně, nicméně jedná se o syntakticky chybný zápis, který mohou jiné prohlížeče interpretovat odlišným způsobem.

Pro dnešek, myslím, stačilo. V příští lekci se podíváme na velice zajímavé téma - tabulky. Možná se budete sami divit, k čemu se dá tento útvar využít. Do té doby si můžete procvičovat formátování písma.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama