Jak vytvářet www stránky - 5. díl
Nadpisy
Dnešním tématem pátého dílu seriálu o vytváření www stránek budou nadpisy. Nadpisy slouží k optickému členění stránky a je vhodné zachovávat při jejich používání jisté konvence. Nadpis stránky by měl být, zcela logicky, největší, stejně tak nadpisy rozdělující stránku na jednotlivé části (sekce, kapitoly, ...) by měly být menší, a vzájemně stejně velké. Čtenář tak snadno získá přehled a usnadní se mu orientace v dokumentu. HTML rozlišuje šest úrovní nadpisů označovaných tagy <H1> (největší) až <H6> (nejmenší). Ve standardním formátu vypadají jednotlivé úrovně následovně:
<H1>Nadpis první úrovně je největší</H1>
Nadpis první úrovně je největší
<H2>Nadpis druhé úrovně je ještě docela velký</H2>
Nadpis druhé úrovně je ještě docela velký
<H3>Nadpis třetí úrovně je o něco menší</H3>
Nadpis třetí úrovně je o něco menší
<H4>Nadpis čtvrté úrovně je ještě menší</H4>
Nadpis čtvrté úrovně je ještě menší
<H5>Nadpis páté úrovně je malý</H5>
Nadpis páté úrovně je malý
<H6>Nadpis šesté úrovně je nejmenší</H6>
Nadpis šesté úrovně je nejmenší
Jak sami vidíte, jsou poslední tři úrovně nadpisu stejně velké, nebo dokonce menší, než standardní písmo použité v dokumentu. Praktické využití tedy najdou především nadpisy H1, H2 až H3.
Za normálních okolností je nadpis zarovnán na levou stranu stránky, ovšem parametrem align jej můžete zarovnat doleva (left), doprava (right), na střed (center) nebo na do bloku (justify). Výsledek pak může vypadat následovně:
<H2 align="left">doleva</H2>
doleva
<H2 align="right">doprava</H2>
doprava
<H2 align="center">vystředěný</H2>
vystředěný
<H2 align="justify">nadpis zarovnaný do bloku</H2>
nadpis zarovnaný do bloku
Nadpisy mají jednu zajímavou vlastnost: chovají se jako samostatné odstavce, takže před uvozovacím a hned po uzavíracím tagu automaticky následuje přechod na další řádek. Nejlépe si to můžete představit na příkladě:
tento text zůstane řádek před <H3&>nadpisem</H3> a tento řádek pod ním
tento text zůstane řádek před nadpisem a tento řádek pod ním
Doporučujeme nadpis první úrovně (H1) použít dokumentu pouze jednou a to na hlavní nadpis stránky (tedy úplně nahoru). Tento nadpis by se měl shodovat s titulkem stránky (tj. s tím, co jste uvedli mezi tagy <title> a </TITLE>). Nadpis druhé úrovně používejte pro názvy jednotlivých sekcí stránky, nadpis třetí úrovně pak pro jemnější členění. Je-li nutné použít ještě menšího nadpisu, zkuste se zamyslet nad tím, zda váš dokument nebude vypadat nepřehledně a zda by nebylo vhodnější rozdělit jej na několik samostatných stránek.
Tolik tedy pro tento týden. V příštím díle se podíváme na to, jak snadno a rychle vytvořit seznamy s odrážkami a dále na jednu z nejdůležitějších věcí - vytváření hyperlinkových odkazů.
|