ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
8. listopad 1999 - Seriály

Jak vytvářet www stránky - 2. díl

V minulém díle jsme si vysvětlili základní strukturu HTML dokumentů, takže dnes se směle můžeme pustit do první www stránky. Pravda, nebude to zatím žádný zázrak, ale začínat se musí jednoduše.

Titulek stránky

Titulek stránky určuje, jaký text se zobrazí v záhlaví browseru (tj. v modré liště v horní části). Měl by být stručný a přitom výstižný, protože například MS Internet Explorer 5.0 nabízí při uložení stránky na disk jako implicitní název souboru právě titulek stránky. Titulek je ohraničen tagy <TITLE> a </TITLE> (je párový, čili nesmíte zapomenout na uzavírací tag) a vkládá se do hlavičky dokumentu. Prázdný dokument s titulkem "Toto je moje první www stránka" můžete vytvořit následovně:

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Toto je moje první www stránka</TITLE>
</HEAD>
<BODY>

</BODY>
</HTML>

Vyzkoušejte si takový dokument uložit s příponou htm nebo html a otevřete jej v libovolném browseru. Výsledek bude vypadat podobně jako na obrázku.

Takto bude vypadat záhlaví browseru

Text a zalamování řádků

Tak jsme si změnili popisek okna, ale jak zobrazit něco přímo v okně prohlížeče? Velmi jednoduše. Stačí napsat libovolný text mezi do těla dokumentu (tj. mezi tagy BODY). Pro začátek napište jen jediný řádek a prohlédněte si, jak se dokument zobrazí v browseru. Pak připište další řádek a podívejte se na výsledek. Že něco nefunguje, protože se oba řádky sloučily v jeden? Ale naopak! HTML totiž nerozlišuje znak ukončení řádky (který jste provedli klávesou Enter) jako jiné aplikace. K zalomení řádky se totiž v HTML používá tag <BR>, který není párový, proto jednoduše tam, kde chcete zalomit řádek vložíte <BR> a můžete pokračovat. Vyzkoušejte si uložit následující kód a otevřít jej ve svém browseru.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Ukázka zalamování řádků v HTML</TITLE>
</HEAD>

<BODY>
Jak sami vidíte, je úplně jedno, že jsem TADY
stiskl klávesu Enter, protože prohlížeče takový způsob řádkování neakceptují. Zato když TADY <BR> vložíte tag BR označující zalomení řádku, tak se řádek zalomí.
</BODY>
</HTML>

Výsledek bude vypadat následovně:
Jak sami vidíte, je úplně jedno, že jsem TADY stiskl klávesu Enter, protože prohlížeče takový způsob řádkování neakceptují. Zato když TADY
vložíte tag BR označující zalomení řádku, tak se řádek zalomí.

Tagů <BR> můžete napsat i více za sebou - každý znamená odřádkování o jeden řádek.

Pro tento týden si dáme pohov - zatím se naučte pracovat s řádkováním a zkuste si vytvořit nějakou jednoduchou stránečku s titulkem a textem. Příště si povíme něco o zarovnávání odstavců a podíváme se také na to, jak udělat výrazný nadpis stránky.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama