ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
18. říjen 1999 - Seriály

Příručka nastavení BIOSu - 7. díl

Dnešní díl je předposledním pokračováním našeho seriálu o BIOSu. Příště vám přineseme kompletní souhrn všech doporučených nastavení a také možnost downloadu všech dílů včetně grafiky v jediném souboru k off-line prohlížení.

Pokud vstoupíte do BIOSu, uvidíte zpravidla následující položky:

  • Standard CMOS Setup
  • BIOS Features Setup resp. Advanced CMOS Setup
  • Chipset Features Setup resp. Advanced Chipset Setup
  • Power Management Setup
  • PCI & OnBoard I/O Setup resp. PCI/Plug and Play Setup a Peripheral Setup
Všechny tyto nastavení jsme probrali v uplynulých šesti dílech. Kromě nich ale ve většině BIOSů najdete ještě následující položky, které zpravidla neobsahují žádné podmenu.

Load BIOS Defaults resp. Load Optimal Settings

Pokud svými zásahy do BIOSu způsobíte nefunkčnost počítače, můžete si pomoci touto volbou, která automaticky nastaví většinu voleb (kromě velikosti disků a přítomnosti disketových mechanik). Toto nastavení je zpravidla velmi pomalé (např. jsou vypnuté cache), ale zajišťuje spolehlivý start počítače. Ideální je tuto volbu využít v případě podezření na poruchu některé z hardwarových komponent.

Load Setup Defaults resp. Load Best Performance Settings

Podobně jako v předcházejícím případě s tím rozdílem, že většina potřebných hodnot je nastavena na vyšší výkon (např. jsou zapnuty cache). Tuto volbu doporučuji v případě, že nechcete nastavovat jednotlivé položky ručně a požadujete optimální (nikoli však nejvyšší možný) výkon svého stroje.

Change Supervisor Password

Možnost změny nebo nastavení hesla, které je požadováno při vstupu do BIOSu. Užitečné nastavení zejména ve firmách, kde zvídaví zaměstnanci s oblibou mění nastavení BIOSu, čímž zpravidla znefunkční celý stroj.

Change User Password

Možnost změny nebo nastavení hesla, které je požadováno při každém startu počítače. Pokud se rozhodnete heslo používat, mějte na paměti následující:

  1. žádné heslo není nepřekonatelnou překážkou
  2. existují universální hesla, která zpřístupní BIOS nebo počítač komukoliv
  3. heslo se dá odstranit resetem CMOS paměti (pomocí přepínače) nebo odpojením baterie zásobující CMOS elektrickou energií
Požadujete-li tedy bezpečnost svých dat, zvolte kromě této ochrany ještě další (například operační systém Windows NT/2000, identifikátory založené na čtení magnetických karet či různých klíčů atp.).

Auto-Detect Hard Disks resp. IDE HDD Auto Detection

Pokud nechcete nastavovat parametry disků ručně, můžete si pomoci touto volbou, která zdetekuje všechny pevné disky (v některých případech i CD-ROM a další mechaniky na výměnné disky) připojené přes IDE rozhraní. Podle typu disku dostanete na výběr jednu až tři varianty, přičemž nejvhodnější z nich bývá, kromě čísla, označena jako "Y". Souhlas s nastavením disku potvrdíte stiskem příslušné číslice, nebo klávesou Y.

HDD Low Level Format

Vyskytuje se pouze u starších BIOSů. Nabízí formátování pevných disků na nejnižší úrovni (jistější než například formátování z DOSu příkazem FORMAT). Rozhodně se nedoporučuje formátovat tímto způsobem disky větší než 500 MB (z tohoto důvodu v novějších BIOSech HDD Low Level Format nenajdete).

Save Settings and Exit resp. Save & Exit Setup resp. Write To CMOS and Exit

Po provedení změn v BIOSu je nutné tyto změny zapsat do CMOS, což provedete právě touto volbou. Změny potvrďte pouze v případě, že jste si jisti tím, co jste nastavili. Experimentování se nemusí vyplatit.

Exit Without Saving resp. Do Not Write To CMOS and Exit

Jestliže jste neprováděli žádné změny v nastavení BIOSu, nebo naopak nevíte, zda jste neudělali při nastavení chybu, zvolte k opuštění tuto položku - provedená nastavení se nezapíšou do CMOS a při následujícím startu bude počítač ve stavu, v němž byl před započetím změn.

Nashledanou za týden u posledního dílu.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama