ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
27. září 1999 - Seriály

Příručka nastavení BIOSu - 4. díl

Dnes se podíváme do málo navštěvované oblasti BIOSu, která se skrývá pod názvem Power Management nebo Power Management Setup. Nastavení jednotlivých položek v této sekci nemá zásadní vliv na celkový výkon počítače, nicméně může být velmi užitečné pro přetaktované procesory. Procesor, který běží na vyšší frekvenci totiž vydává více tepla a kromě aktivního chlazení (např. dalším ventilátorkem) lze dosti podstatně snížit jeho teplotu přepnutím do úsporného režimu, který se aktivuje v okamžiku, kdy s počítačem nepracujete. Kromě toho můžete snížit i odběr elektrické energie vašeho PC, což poznáte o něco nižším účtem od energetických závodů.

Power Management

Zpravidla zde najdete možnosti jako Disabled (úsporný režim je zakázán), Min Saving (režim s předem nadefinovanými parametry - obvykle jednotlivé komponenty přecházejí do úsporného režimu po jedné hodině nečinnosti), Max Saving (opět předdefinováno výrobcem motherboardu - nejčastěji je úsporný režim zapnut po jedné minutě), User Define (uživatelské nastavení - můžete sami určit, kdy má která komponenta přejít do úsporného režimu).

Rozhodně nedoporučuji úsporný režim vypínat (Disabled), příliš vhodné ale nejsou ani malé hodnoty (Max Saving), které nechávají počítač "usnout" příliš často. Ztratíte totiž příliš mnoho času čekáním, než se stroj dostane z úsporného režimu do stavu, kdy je schopen pracovat. Ideální je nadefinované nastavení Min Saving, nebo User Define, které dovoluje nastavit úsporný režim tak, aby vyhovoval stylu vaší práce.

PM Control by APM resp. Power Management/APM

Vyhovuje-li váš hardware standardům APM (snad u všech novějších součástek je Advanced Power Management podporován), určitě nastavte Yes, protože získáte mnohem více možností nastavení.

Video Off Method resp. Video Power Down Mode

Určuje jakým způsobem bude přecházet do úsporného režimu monitor.

  • V/H Sync - funguje tak, že jsou na krátkou dobu odpojeny synchronizační signály do monitoru, čímž se aktivuje režim nastavený v Video Off Option.
  • DPMS - úsporný režim je řízen BIOSem
  • Blank - nastavte pouze pro starší monitory, které nesplňují normy VESA DPMS.
Doporučená volba je tentokrát V/H Sync.

Video Off Option

Upřesňuje nastavení úsporného režimu monitoru. Základní režimy APM jsou:

  • Always On - nedosáhnete žádné úspory energie, zato ale nebudete muset čekat na přepnutí monitoru do pohotovostního stavu
  • Standby - monitor odebírá zhruba polovinu energie, doba nutná k jeho probuzení je poměrně krátká.
  • Suspend - monitor odebírá kolem čtvrtiny energie, ovšem doba nutná k jeho opětovné aktivaci může být i několik vteřin
  • Off - monitor je v podobném stavu, jako když je vypnutý. Odebírá tedy naprosto minimální množství elektrické energie, nicméně přechod z úsporného režimu je citelně delší.
Při nastavování je opět nutné přihlédnou k režimu vaší práce - jestliže děláte jen krátké přestávky, je zbytečné přepínat monitor do stavu, z nějž se dostane až po několika vteřinách, čímž vás samozřejmě bude zdržovat. Máte-li možnost, nastavte Susp-Stby-Off, nebo (pro případ, že nechcete čekat) vypněte úsporu energie úplně nastavením na Always On.

Doze Mode

Nastavení doby, po níž počítač přejde na tzv. režim Doze. V tomto režimu se pouze sníží rychlost procesoru a jeho spotřeba energie klesne zhruba o 80%. Některé BIOSy dokonce umožňují definovat o kolik se má snížit rychlost procesoru (zpravidla ve zlomcích maximální rychlosti)

Standby Mode

Nastavení doby, po níž počítač přejde do režimu Standby. Procesor odebírá cca. o 92% méně energie a je též snížen výkon grafického adaptéru.

Suspend Mode

Nastavení doby, po níž počítač přejde na maximální úsporný režim (tzv. Suspend). Odběr procesoru klesne až o 99%, vypne se monitor a pevný disk.

HDD Power Down resp. Hard Disk Power Down Mode

Nastavení času, po němž přejde pevný disk do úsporného režimu. Úspory energie se dosahuje snížením otáček, nebo úplným zastavením disku. Doporučuji nastavit hodnotu, která nebude vypínat disk při krátké nečinnosti, neboť jeho uvedení do provozních otáček vždy nějakou dobu trvá. Jako ideální bych doporučoval nastavit 30 minut až 1 hodinu.

Modem Use IRQ

Zde je možné definovat přerušení používané modemem. Vhodné zejména v případě, kdy chcete na počítači přijímat faxy a přitom jej nechcete nechávat běžet na plný výkon.

Wake Up Events In Doze & Standby

Definice přerušení, jimiž může být počítač probuzen z režimu Doze a Standby. Hodnota ON znamená, že počítač může být tímto přerušením aktivován, hodnota OFF pak nikoliv.

Důležité je ošetřit následující přerušení:

  • IRQ 3 - typicky COM2 a COM 4. Používáte-li faxmodem připojený na některý z těchto portů, nastavte ON v případě, že potřebujete přijímat faxy v okamžiku, kdy je PC v režimu Doze nebo Standby.
  • IRQ 4 - typicky COM1 a COM3. Hodnotu ON nastavte v případě, kdy máte myš připojenou na sériový port, nebo máte na tomto portu faxmodem.
  • IRQ 12 - ON doporučuji pokud máte myš nebo klávesnici připojenou přes konektor PS/2.
Ostatní přerušení nastavte pouze tehdy, může-li z nich být vyslán požadavek na probuzení počítače

Power Down & Resume Events resp. PM Events

Stejně jako v předchozím případě můžete nadefinovat přerušení, která mohou probudit PC z režimu Suspend. Nastavení by se nemělo lišit od Wake Up Events In Doze & Standby.

System Event Monitor By

V jiných BIOSech se přechod z úsporného režimu nedefinuje přes IRQ, ale přímo přes jednotlivá zařízení. Obvykle jsou tato zařízení určena jako Monitor Parallel Port (počítač může být probuzen signálem z paralelního portu), Monitor Serial Port (probuzení signálem ze sériového portu - modem, myš...) atd.

Power Button Function

Tato položka je k dispozici pouze u některých desek s ATX napájením. Umožňuje nastavit funkci tlačítka Power, kterým můžete zapínat a vypínat úsporný režim ručně.

Máme za sebou další položku BIOSu, příští týden budeme pokračovat již pátým dílem.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama