ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
6. září 1999 - Seriály

Příručka nastavení BIOSu - 1. díl

BIOS (basic input/output system) má zásadní význam na celkový výkon počítače. Jeho úkolem je předat systému informace o tom, jaký hardware je přítomen, jaké má parametry a jak s ním má systém pracovat. Špatné nastavení BIOSu může mít za následek, že Pentium III na 500 MHz bude mít výkon odpovídající obyčejnému Pentiu. Proto jsme pro vás připravili seriál, který vám každý týden odhalí několik zákoutí této třinácté komnaty.

Hlavními výrobci BIOSů jsou American Megatrends (AMI) a Award, dále pak například Phoenix a nesmíme zapomenout ani na BIOSy od IBM, které jsou velmi specifické. Pokusíme se načrtnout alespoň základní principy, takže pokud některou z níže zmíněných položek ve svém BIOSu nemáte, nebo se nachází někde jinde, není to chyba tohoto článku.

Nuž vstupme do BIOSu. To provedete zpravidla tak, že při startu počítače podržíte stisknutou klávesu Delete (přístupové klávesy do některých BIOSů jsou jiné - například Ctrl+Alt+Esc, Ctrl+Alt+S, F1, F2...). Uvidíte několik nabídek a v každé pak spoustu položek, jejichž prostřednictvím se nastavují jednotlivé parametry. Dnes se podíváme na to, co se skrývá pod BIOS Features Setup pro Award BIOS, resp. Advanced CMOS Setup pro AMI.

Virus Warning resp. Anti-Virus Protection

Tuto položku doporučuji nastavit na Enable, neboť jde o velmi užitečnou ochranu před tzv. boot viry. Pokud se takový virus pokusí o zápis do boot sektoru nebo partition tabulky, zobrazí se hláška s dotazem, zda opravdu chcete tuto činnost vykonat. Tím můžete předejít napadení virem, ovšem je na místě zdůraznit, že ne vždy je tato ochrana dostatečně účinná a že ne všechny viry zapisují do těchto částí disku.

V případě, že hodláte instalovat operační systém Windows 95 nebo Windows 98, musíte tuto volbu na dobu instalace vypnout, neboť způsobuje zhroucení celého instalačního procesu.

CPU Internal Cache resp. CPU Level 1 Cache

Zapnutí a vypnutí primární cache procesoru. V každém případě nastavte na Enabled, protože opačná volba degraduje výkon procesoru a tím i celkový výkon stroje. Výjimkou je přetaktování procesorů, jejichž cache nemůže běžet na požadované rychlosti. V tomto případě cache vypněte, nicméně počítejte s tím, že změna taktovací frekvence procesoru nemusí, díky vypnuté cache, odpovídat reálné změně výkonu, neboť se zhorší rychlost komunikace mezi procesorem a sběrnicí.

External Cache resp. CPU Level 2 Cache

Zapnutí a vypnutí sekundární cache umístěné na základní desce. Opět, v případě že nepotřebujete opak z důvodu přetaktování, nastavte na Enabled. Pokud tuto volbu zakážete, snížíte rychlost toku dat mezi procesorem a operační pamětí.

CPU L2 Cache ECC Checking resp. Cache Bus ECC

Tato nabídka zapíná a vypíná kontrolu a korekci jednobitových chyb v datech uložených v L2 cache. Nejvhodnější volba je Enabled, neboť nastavení na Disabled může mít za následek menší stabilitu systému způsobenou právě zmíněnými chybami.

Někteří uživatelé tuto volbu vypínají, neboť se domnívají, že tím zvýší výkon, nicméně zpravidla je nárůst výkonu takřka nezjistitelný.

Quick Power On Self Test resp. Quick Boot

Po spuštění nebo studeném restartu počítače je provedena série testů (tzv. POST - Power On Self Test), které ve velké většině případů nezjistí žádné chyby. Pokud máte spolehlivý hardware, nastavte Enabled, čímž o několik vteřin zkrátíte dobu nutnou ke startu počítače. V případě problémů (náhlá nestabilita systému atp.), nebo pokud jste počítač přetaktovali, tuto volbu zakažte, nicméně k dokonalému otestování spolehlivosti je vhodnější použít k tomu určený software.

Boot Sequence resp. ...Boot Device

Zde je možné nastavit, v jakém pořadí má BIOS hledat operační systém na jednotlivých diskových a disketových jednotkách. Variant je zpravidla mnoho, nicméně pokud máte k dispozici volbu C only, vyberte tu, neboť systém bude nalezen takřka okamžitě a navíc se tak vyvarujete zavedení zavirovaného systému z diskety nebo z CD ROM. Jiná zařízení volte jedině v případě, že z nich budete instalovat nový nebo zavádět jiný operační systém (např. pro Windows 98 zvolte jako primární CD ROM, pro MS DOS disketovou mechaniku).

Swap Floppy Drive resp. Floppy Drive Swap

V případě, že máte například velkou (5,25") disketovou mechaniku jako A: a malou (3,5") jako B:, můžete nastavením volby Enabled přehodit jejich pořadí aniž byste museli otvírat počítač. To se hodí zejména v případech, kdy potřebujete bootovat z disketové mechaniky, která není nastavena jako primární.

Boot Up Floppy Seek resp. Floppy Drive Seek

BIOS při každém startu zjišťuje, zda jsou v pořádku disketové mechaniky a zda mají 40 nebo 80 stop. Pokud jste si jisti, že je mechanika v pořádku a nejde o nějaký atypický typ, můžete zrychlit proces bootování nastavením na Disabled.

Boot Up NumLock Status resp. Bootup Num-Lock

Tato volba rozhoduje pouze o tom, zda numerická klávesnice bude mít po spuštění svůj implicitní význam, nebo zda bude aktivována v módu kurzorových a funkčních kláves. Většině uživatelů vyhovuje nastavení na On, tedy zapnutí čísel.

Za týden si vysvětlíme další položky, kterými můžete ještě více vylepšit výkon počítače. Do té doby můžete zkoušet nastavovat volby, které jsme si ukázali dnes.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama