Český Internet bude mít deset prestižních ocenění
Tisková zpráva
V pražském klubu Lávka se na setkání s novináři představilo občanské sdružení Akademie českého Internetu, které bude od tohoto roku udělovat výroční ceny pro nejzajímavější internetové projekty a nejúspěšnější osobnosti. O udílení cen bude rozhodovat odborná porota, kterou tvoří zhruba padesát respektovaných osobností českého Internetu. Zakladateli Akademie jsou publicisté Miloš Čermák, Petr Matoušek a Milan Šíma. "Domníváme se, že podobná událost českému Internetu chyběla. Pomůže popularizaci Internetu i konkrétních projektů, o kterých by se jinak veřejnost možná nedozvěděla," řekl na tiskové konferenci Milan Šíma. Oznámil také, že výroční ceny se jmenují Český Zavináč a poprvé budou uděleny na slavnostním vyhlášení 11. ledna roku 2001. "Uvědomujeme si, že se vedou spory, kdy přesně začíná třetí tisíciletí - jestli v lednu 2000 nebo v lednu 2001. Proto jsme se rozhodli pro jakýsi kompromis: ceny budou uděleny poprvé za rok 2000 a jejich nositelům je předáme v prvních dnech roku 2001," řekl Petr Matoušek.
Ceny Český Zavináč volně navazují na anketu "Osobnost českého Internetu", kterou loni uspořádal časopis Reflex a tvůrci televizního pořadu Zavináč v České televizi. O vítězi, kterým se stal Ondřej Neff, hlasovali internetoví uživatelé. Tato anketa bude zachována i v rámci cen Českého Zavináče jako jedna z kategorií. O vítězích dalších deseti kategorií budou svými hlasy rozhodovat členové poroty. "Je jasné, že o prestiži podobných ocenění rozhodují především jména těch, kteří o jejich udílení rozhodují. Proto jsme rádi, že se nám ke spolupráci podařilo získat respektované a známé osobnosti," řekl Miloš Čermák. Jsou mezi nimi internetoví profesionálové (například Ondřej Neff, Marek Antoš, Jiří Orság), podnikatelé (Ivo Lukačovič, Jiří Hlavenka, Pavel Sodomka), známí novináři (Petr Koubský, Milan Loucký, Tomáš Ventura, Karel Taschner), experti (Jan Dohnal, Vladimír Smejkal, Jiří Donát) i někteří politici (Vladimír Mlynář, Ivan Langer). "V dalších letech bude porota rozšiřována o ty, kteří Českého Zavináče dostali v předešlých ročnících. Chceme tak zajistit, aby porota tvořila jakýsi reprezentativní elitní vzorek českého Internetu a aby žádný z jeho hlavních směrů či trendů nezůstal opomenut," řekl Miloš Čermák.
Český Zavináč bude v lednu 2001 udělen v těchto kategoriích:
- nejlepší portál
- nejlepší zpravodajský či publicistický server
- nejlepší zábavní server
- nejlepší internetová služba
- nejlepší internetový obchod
- nejlepší web firmy či instituce
- nejlepší wapová stránka
- internetový podnikatel roku
- webový designér roku
- internetový novinář roku
- osobnost roku
Generálním partnerem udílení výročních cen Českého zavináče je Paegas Click. "Paegas Click spojuje svět Internetu a mobilních telefonů, a proto je logické, že RadioMobil má zájem podporovat soutěž, která hodnotí nejzajímavější internetové projekty. V této souvislosti jsme umožnili všem uživatelům služeb Paegas přístup k informacím o Českém Zavináči přímo přes displej mobilního telefonu. "Naši zákazníci k tomu mohou využít buď protokolu WAP nebo speciálního Paegas Info kanálu Zavináč," řekla na tiskové konferenci Tereza Kakosová, mluvčí společnosti Radiomobil. Ta nedávno představila nový portál Click , který mohou využívat jak majitelé mobilních telefonů Paegas, tak ostatní uživatelé Internetu - a najdou zde řadu zajímavých služeb. Paegas Click je generálním partnerem Českého Zavináče a svým jménem navíc zaštítí také anketu o osobnost Internetu. Dalšími partnery Českého Zavináče jsou tyto společnosti (v abecedním pořádku): Andersen Consulting, Compaq, IBM, KPNQwest, Nextmedia, SAP a Siemens. Tyto firmy zaštítí svými jmény vybrané kategorie a předají jejich vítězům ocenění Český Zavináč. "Děkujeme našim partnerům za to, že se společně s námi rozhodli projekt Český Zavináč realizovat - a považujeme za symbolické, že jde vesměs o firmy, které svými řešeními a službami internetovým firmám umožňují, aby se v tvrdé konkurenci mohly prosadit," řekl Milan Šíma. Mediálními partnery Českého Zavináče jsou (v abecedním pořádku): Frekvence 1, měsíčník Internet, MF Dnes a Reflex.
Zároveň se zahájením setkání s novináři v klubu Lávka začala fungovat webová stránka Český Zavináč, kde lze najít všechny ostatní informace. |