ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
20. listopad 2000 - Internet

Vyhledávač Atlas přichází s kontroverzní novinkou

Vyhledávací servery jsou mezi uživateli Internetu velice oblíbené, neboť nabízejí výrazně lepší orientaci v prakticky nekonečném moři webových stránek. Nejdůležitějším parametrem pro posuzování tohoto typu serverů patří relevantnost vyhledaných odkazů, tedy nakolik vyhledané odkazy odpovídají zadaným klíčovým slovům. Prakticky všechny vyhledávače řadí vyhledané odkazy právě podle relevantnosti, takže na prvních místech najdete weby, které nejlépe vyhovují uživatelem definovaným podmínkám.

Většina internetových služeb je založena na komerčním principu - většina serverů nabízí prostor pro umístění reklamních proužků, ale existují i další formy získání finančních prostředků. Například vyhledávače mohou vydělávat tím, že si nechají platit za zařazení odkazu na vyšší pozici bez ohledu na jeho relevantnost. Tím se pochopitelně zvýší návštěvnost webových stránek zadavatele reklamy, ovšem uživatel tak může dostat od vyhledávače jako odpověď odkazy na stránky, které ho vůbec nezajímají.

Kdo na tomto modelu získá? V první řadě je to pochopitelně samotný vyhledávač, který dostane peníze od zadavatele a jediné, co musí udělat, je technologické zajištění přednostního výpisu odkazu na zaplacená klíčová slova. V druhé řadě získá zadavatel reklamy, který si tímto způsobem může zajistit vyšší návštěvnost, neboť tento způsob reklamy je na Internetu považován za jeden z nejefektivnějších. Zda z vyšší návštěvnosti bude mít sám vyšší zisk pak záleží na způsobu, jakým jeho server přináší finanční prostředky. Jestliže například na serveru zadavatele běží reklamní systém jehož příjmy jsou přímo úměrné počtu návštěvníků nebo počtu shlédnutých stránek, může být investice do přednostního zařazení odkazu ve vyhledávači dokonce i zisková.

Bohužel na tom nevydělá samotný uživatel, který zadá dotaz do vyhledávače a předpokládá, že na prvních místech najde odkazy, které nejlépe vyhovují jeho dotazu. Ve skutečnosti ale mohou být na prvních příčkách odkazy, které si prostě někdo zaplatil. Vyhledávač tak paradoxně může ztratit na popularitě právě z důvodu, že relevantnost výsledků bude nižší, než u konkurence.

Pro tento způsob reklamy se minulý týden nedávno přiklonil vyhledávač Atlas, který blíže specifikoval svůj záměr v tiskové zprávě:

Společnost ATLAS.CZ nabízí zájemcům o reklamu na internetovém portále MSN.ATLAS.CZ ojedinělý produkt v rámci českého trhu - přednostní výpis na klíčové slovo - svou účinností vysoce převyšující stávající reklamní produkty na Internetu.

Přednostní výpis na klíčové slovo pro klienta znamená, že po zadání klíčového slova do pole pro vyhledávání se na stránce zobrazující výsledky vyhledávání zobrazí právě jeho odkaz na prvních místech. Je to výhodné zejména pro ty, jejichž odkaz se vzhledem k nevýhodné abecední poloze počátečního písmene v titulku zobrazuje ve spodní části stránky s výsledky vyhledávání nebo až na dalších stránkách, je-li výsledků více.

Přednostní výpis na klíčové slovo lze objednávat na celé kalendářní měsíce, a to celkem na maximálně 3 měsíce. Klient vždy hradí skutečný počet dosažených zobrazení zjištěný po skončení objednaného období. Ceny jsou uváděny v CPT (Cost per Thousand) a liší se podle pořadí v přednostním výpisu (exkluzivní výpis, první až třetí pozice) a podle kategorie (Names, A, B, C). Pokud je klíčové slovo v kategorii Names textovou ochrannou známkou, mohou objednat kampaň pouze prokazatelní vlastníci příslušné ochranné známky nebo zadavatelé, kteří jsou prokazatelně smluvními partnery (prodejci atd.) tohoto držitele na území České republiky. Podrobnosti na serveru pro reklamu http://reklama.atlas.cz v sekci Reklamní produkty.

Uvidíme, zda se k podobným způsobům uchýlí i ostatní vyhledávače a jak zásadní vliv bude mít tento marketingový tah na kvalitu vyhledaných odkazů. Pokud bude zájemců o tuto formu reklamy mnoho a přejdou-li na tento systém i další servery, budeme mít za nedlouho na českém Internetu vyhledávače, které nám po zadání klíčového slova zobrazí stránku plnou odkazů, které si někdo předplatil.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama