Napster patrně nikdy nezemře
Spor mezi americkou asociací nahrávacích společností (RIAA) a Napsterem, jehož výsledek je očekáván ve velice blízké době, přiměl řadu uživatelů této sítě k hledání alternativ. Je totiž skoro jisté, že verdikt soudu vyzní ve prospěch RIAA, která viní Napster z toho, že umožňuje šíření nahrávek chráněných autorským zákonem. Ač je jisté, že Napster se sám o sobě ničeho nedopustil a že vinu nesou jeho uživatelé, kteří systém zneužili pro masivní šíření celých hudebních děl, dá se předpokládat, že americký soud bude chtít zadusit celou záležitost v samotném zárodku, tedy zastavením provozu serverů, přes které uživatelé vyhledávají v databázi nabízených skladeb a získávají informace pro přímé připojení s nabízejícím účastníkem.
Jak se zdá, RIAA patrně svádí boj s větrnými mlýny, neboť například v síti ScourExchange se pravidelně "povaluje" mezi 20 a 30 TB dat a to jak písniček, tak i obrázků a dokonce i celých filmů. Jako dáreček k Vánocům pak můžeme očekávat další síť pro volné šíření souborů - bude se jmenovat Tropus a bude založena na známém FreeNetu, což je v kostce velmi důmyslný systém pro přenos dat skrze Internet bez centrálních serverů s vlastní inteligencí umožňující například přesun dat do míst, kde jsou nejvíce žádána. Pokud neexistují centrální servery, nebude mít RIAA ani jiná podobná organizace na ochranu autorských práv prakticky žádnou šanci takovou síť zrušit, neboť ta poběží na počítačích jednotlivých uživatelů. Tropus by podle všeho měl zajišťovat naprostou anonymitu, takže by nemělo být možné vypátrat účastníky, kteří nějakým způsobem porušují zákon, ovšem anonymita na Internetu je v současné době spíše nesplnitelným snem.
Z technického hlediska jde o síť peer-to-peer určenou pro sdílení souborů, jejímž duchovním otcem je irský programátor Ian Clarke. Jak bylo řečeno výše, půjde o obdobu Napsteru, ale bez centrálních serverů, které budou zastupovat samotné počítače uživatelů připojených do systému. Důležitý je také fakt, že soubory budou přenášeny bez toho, aby bylo možné nějakým způsobem identifikovat jejich zdroj nebo cíl.
Díky Freenetu bude Tropus nabízet lepší dostupnost a funkčnost, což je zajištěno chytřejším způsobem směrování a cachování informací. Cílem tohoto projektu je dosáhnout popularity Napsteru nabídkou podobných možností vyhledávání hudebních nahrávek a snadnou použitelností.
"Freenet již nabízí zásadní síťové a bezpečnostní funkce, takže to, co opravdu potřebujeme je obléci ho do hezkého kabátku," řekl Will Dye, hlavní programátor Tropusu.
Soudní proces s Napsterem tedy rozhodně nezastaví šíření nelegálních nahrávek skrze Internet. Pouze ukázal, že z hlediska postižitelnosti není vhodné tyto systémy provozovat na centralizovaném principu, který se dá snadno rozbít. Dá se předpokládat, že produktů založených na FreeNetu bude přibývat, protože čím dál větší množství uživatelů vyžaduje nekontrolovatelnost a anonymitu svého počínání, což jim právě tato technologie umožňuje. Jak bude v těchto případech RIAA bojovat je zatím ve hvězdách. Příliš velké naděje na úspěch ale nemá. |