BSA opět hraje svou hru na zastrašování
Business Software Aliance (BSA), organizace, která zastupuje některé softwarové společnosti v boji proti nelegálnímu šíření software, používá skutečně zvláštní praktiky. Po nedávno rozesílaném fiktivním trestním oznámení, které se od skutečného lišilo pouze začerněním jmen osob, kterých se toto oznámení týkalo, se tentokrát rozhodla strašit ještě odpornějším způsobem. Minulý týden rozeslala kolem třiceti tisíc videokazet s údajně sehraným policejním zásahem, na kterých je natočeno zatýkání jednatele společnosti používající nelegální software a zabavování majetku. Celý klip končí mottem BSA "Víme víc, než si myslíte!" Kromě toho je v zásilce přiložen černý igelitový pytel, který ve zmíněném dokumentu používá policie k uložení zabaveného počítače a nelegálních CD.
Co má být cílem této akce? Patrně zvýšení povědomí o nebezpečích souvisejících s používáním nelegálního software. Nelze se ale ubránit dojmu, že BSA ke své kampani používá metody, jejichž cílem je zastrašování a jistě nemusíme chodit daleko do historie, abychom si připomněli, který režim tuto metodu uplatňoval. Jak nakonec tento režim skončil víme.
Kolem zmíněného rozesílání videokazet se objevila celá řada otázek - mezi ty zásadní například patří, kde BSA vzala seznam adres, na které kazety rozesílala. Některé indicie nasvědčují tomu, že se jedná o zákazníky, kteří si zaregistrovali nějaký produkt společnosti Microsoft. Pokud je toto tvrzení pravdivé, pak je celá akce směrována velice nevhodným směrem, protože tak vlastně uživatelům, kteří jsou ochotni za software platit, BSA poslala kazetu s tím, jak mohou dopadnout, když platit nebudou.
BSA volí taktiku zastrašování jako hlavní metodu svého působení. Místo toho, aby se snažila uživatelům vštípit, co je špatného na používání nelegálně nabytého software volí metodu, která je skutečně zvláštní - zastrašuje stylem "padni komu padni".
Teď už snad zbývá jen to, aby BSA natočila video, kde policie vtrhne do firmy, kde sice mají všichni nainstalované legální Windows a legální Office v souhrnné hodnotě 100 tisíc korun, ale protože sekretářka má nainstalovaný nelegální WinZip, tak všechny na místě postřílí. Místo záběrů na černé pytle a CD by pak mohly být záběry rozstřílených lidí - to by teprve mělo odstrašující efekt (pro zvýšení tohoto efektu doporučuji použít rajský protlak a pomazat jím stěny, dveře a všechny firemní počítače). A nebo další možnost - třeba by mohli natočit klip nějaké hodně brutální popravy se všemi detaily a označit popraveného jako uživatele nelegálního software. Ještě jeden nápad na závěr - třeba by BSA mohla vyjíždět s kamerou k těm nejošklivějším autonehodám, natáčet mrtvé a zakončit takový film titulkem "i oni používali nelegální software - chcete skončit jako oni? Umíme více, než si myslíte." No raději si další nápady nechám na to, až se na mne BSA obrátí jako na potenciálního režiséra jejich dalšího výplodu.
Škoda, že není nikdo, kdo by mi za BSA mohl zodpovědně odpovědět na otázku co si o nás Češích vlastně myslí? V Česku totiž tato organizace není vůbec registrována a jediná možnost jak s touto aliancí komunikovat je telefonní hot-line.
Svět Namodro ještě týž den přinesl Vyjádření Microsoft ke kampani BSA, kde Petra Hrušková z české větve Microsoftu mimo jiné uvedla "...zvolený způsob komunikace je razantní. Po předchozích zkušenostech, kdy jakákoliv mírnější formou komunikovaná osvěta BSA byla ignorována...." Nevím, kde slečna nebo paní Hrušková žije, nicméně ač sleduji oblast informačních technologií velmi bedlivě, setkal jsem se s pojmem BSA vždy pouze tehdy, když tato organizace přišla s dalším způsobem, jak zastrašovat lidi. Kde a kdy byla použita "mírnější formou komunikovaná osvěta" je mi záhadou a nikdy jsem o ničem takovém v souvislosti s BSA neslyšel.
Důkazem, že praktiky BSA odsuzují i někteří výrobci software, kteří nesouhlasí s používanými metodami, je například společnost Software602, která před časem spolupráci s touto organizací ze své strany ukončila.
Co dodat? Kdyby se BSA raději věnovala osvětě a nemalé peníze, které videokazety, plastikové pytle a poštovné stálo, poslala například na účet Ostrovy života pro podporu dětských jednotek intenzivní péče. Tím by u veřejnosti získala kredit a bylo by více lidí, kteří by chování této společnosti brali vážně.
Patrně nejpodrobnější materiál včetně velice živé diskuze najdete na serveru Živě ve článku s naprosto přiléhavým názvem BSA si videokazetou opět kazí pověst.
PS: jen mě tak napadlo, kdy začne třeba ukrajinská mafie posílat českým občanům videokazety s tím, co všechno umí.... Princip a následky by byly hodně podobné. |