ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
7. březen 2001 - Aktuality

Objevují se první způsoby, jak obejít filtr Napsteru

Blokování nelegálního obsahu na základě názvu souboru je zcela evidentně nedostatečným způsobem, který nemůže zajistit nekontrolované šíření nahrávek, k nimž se vztahují autorská práva nahrávacích společností a umělců. Chyba je již v samotném principu filtru, kdy nahrávací společnosti dodávají Napsteru seznam obsahující přesné názvy souborů, jež mají být zablokovány. Pokud se nějaká skladba jmenuje jen trochu odlišně, filtr jí vyhodnotí jako vyhovující. Hra s uživateli na kočku a myš tedy začala a zatím, jak se zdá, vítězí chytrost uživatelů.

Prvním krokem, který provedli uživatelé jako protiopatření, bylo přejmenovávání písniček nebo jmen interpretů a to buď drobnou modifikací, nebo přidáním nějakého slova do názvu souboru. Velice často je zmiňován příklad nahrávky skupiny Metallica Enter Sandman, kterou lze skrze Napster získat bez jakýchkoli problémů. Řada uživatelů má totiž soubor uložený pod názvem Enter the Sandman. Pokud se takový uživatel připojí k Napsteru, centrální server vyhodnotí seznam jím nabízených souborů a soubor s názvem Enter the Sandman umístí do své databáze, protože filtr blokuje pouze soubory nazvané Enter Sandman. Pokud pak jiný uživatel zadá do vyhledávání Enter Sandman, vyhledávací algoritmus vrátí jako výsledek všechny uživatele, kteří podle centrální databáze nabízejí soubory obsahující jedno, druhé, nebo obě dvě zadaná slova, tedy i soubory s názvem Enter the Sandman, Inner Sandman a Sandman. Dalším příkladem budiž skladba Piano Man od Billyho Joela, kterou lze v Napsteru nalézt například pod interpretem Joel Billy nebo pod názvem PianoMan.

O něco dál se dostává tzv. "šifrování názvů". Nejjednodušší formou je obrácení pořadí písmenek v názvu interpreta nebo písničky - například skladbu Hello lze uložit jako olleH a filtr jí pustí jako vyhovující. O něco pokročilejší jsou programy, které se pomalu začínají objevovat, jež nabízejí ještě rafinovanější způsob. Šifrují totiž název souboru podle určitého klíče, takže z původního názvu zbude jen nesmyslná změť znaků. Takto přejmenované soubory pochopitelně monitorovací systém Napsteru také pustí, protože je nemá v databázi blokovaných skladeb. Jiný uživatel používající stejný software pro šifrování jmen souborů pak jednoduše zadá název skladby, kterou chce najít a program mu prozradí, jak vypadá tento název v šifrované podobě. Pak již jen stačí tento modifikovaný název zadat do vyhledávání. Některé programy již dokonce došly během krátké doby ve svém vývoji tak daleko, že nabízejí automatické přejmenování všech sdílených nahrávek do šifrovaného tvaru a naopak automatické přejmenování všech stažených skladeb ze šifrovaného tvaru do původního názvu. Nevýhodou je, že existuje několik vzájemně nekompatibilních programů, které používají různé šifrovací klíče. Dá se ale předpokládat, že v brzké době se objeví aplikace integrující všechny způsoby šifrování a dešifrování do společného uživatelského rozhraní.

Ukázku jednoduchého překladače názvů si můžete vyzkoušet na http://www.timwilson.org/, kde funguje online kodér a dekodér.

To jsou zatím jen první dva malé krůčky, které dokazují vynalézavost uživatelů a současně děravost filtru, který Napster nasadil ve snaze zamezit šíření nelegálního obsahu prostřednictvím své sítě. Lidé jsou neskutečně vynalézaví a patrně neexistuje žádný zámek, ke kterému by někdo nedokázal najít klíč, nebo alespoň alternativní způsob, kterak ten zámek odemknout.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama