ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
22. únor 2001 - Aktuality

Napster nabízí nahrávacím společnostem miliardu dolarů

Nahrávacím společnostem, které bojují proti Napsteru, jde v první řadě o peníze, o které díky tomuto systému bezplatné výměny dat přicházejí. Když se Napsteru nezdařilo obhájit svou pozici zřeknutím se zodpovědnosti za obsah, který uživatelé jeho sítě nabízejí, pokusil se vyjít vstříc plánem přechodu na komerční systém. Nahrávací společnosti si ale patrně nedokázaly představit, jak by takový systém mohl fungovat a poťouchle se radovaly z výsledku rozhodnutí odvolacího soudu, který jednoznačně vyzněl v jejich prospěch. Takřka jako ve večerníčku o krtkovi je hlavní myšlenkou celého procesu "zničit Napster!" Andreas Schmidt, ředitel pro e-komerci společnosti Bertelsmann, a Hank Barry, prozatímní ředitel Napsteru, se rozhodli vysvětlit svůj záměr velkým společnostem více polopaticky a doufají, že se setkají s pochopením.

Aby předešli velmi pravděpodobnému ukončení činnosti Napsteru soudním příkazem, nabídli v úterý nahrávacím společnostem rovnou miliardu dolarů během pěti let za to, že umožní kopírování nahrávek, ke kterým se vztahují autorská práva. Na tiskové konferenci v San Francisku oba jmenovaní požádali vedoucí představitele nahrávacích společností, aby dočasně pozastavili kroky ohrožující existenci Napsteru, neboť by to v konečném důsledku mohlo poškodit všechny zainteresované strany.

Hank Barry prohlásil "Této komunitě by mělo být umožněno zůstat pospolu. Měli bychom se sejít a dohodnout se na tom." Na tiskové konferenci dále zaznělo, že Barry a Schmidt kontaktovali všechny čtyři velké nahrávací společnosti s miliardovou nabídkou. Předtím se o podobný krok pokusili s tím, že nahrávacím společnostem nabídli procenta ze zisku, což se nesetkalo s patřičným ohlasem a nabídka byla odmítnuta. Konkrétní čísla hovoří o tom, že pět největších nahrávacích společností by ročně mělo dostat celkem 150 milionů dolarů, dalších 50 milionů pak bude rozděleno mezi nezávislé společnosti.

Berry také upřesnil předpokládanou výši měsíčních poplatků za používání Napsteru po přechodu na komerční verzi - varianta s omezeným počtem stažených souborů by měla stát 2,95 až 4,95 USD, za neomezené využívání této služby pak uživatel zaplatí od 5,95 do 9,95 USD. Aby Napster mohl ročně získat 200 milionů, které slíbil nahrávacím společnostem, znamenalo by to, že komunita by musela čítat více než tři miliony pravidelně platících uživatelů.

První reakce ale nevyznívají pro Napster příliš příznivě - ředitelka RIAA Hilary Rosenová odmítla snahu dohodnout se s tím, že společnost musí nejprve na základě soudního rozhodnutí zabránit výměně nahrávek, ke kterým se vztahují autorská práva. "Přestaňte porušovat zákony, přestaňte se zdržováním u soudu a zvyšte svou snahu o vybudování legitimního systému," vzkázala Rosenová vedení Napsteru.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama