ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
22. únor 2001 - Aktuality

Dva distributoři nelegálního software odsouzeni

Agentura pro ochranu software oznámila ve své tiskové zprávě úspěch v tažení proti počítačovému pirátství. Konkrétně se jednalo o dva pachatele, kteří se od října 1997 do září 1998 obohacovali nelegálním šířením software.

Obvinění prezentovali svou nabídku v inzertním periodiku Annonce, kde je také Agentura pro ochranu software objevila a provedla objednávku, kterou si potvrdila, že nabízený software je šířen nelegálně (to například policie podle platné legislativy nesmí). Celou záležitost pak oznámila policii ve Žďáru nad Sázavou, která provedla domovní prohlídku, při níž byly zabaveny počítače, tiskárna, diskety, vypalovačky a další příslušenství. Na počítačích byla také nalezena databáze uživatelů, kteří si objednali nelegální software čítající téměř tři stovky osob. Policisté všechny "zákazníky" vyslechli jako svědky a nelegálně nabytý software zabavili, čímž získali další důkazy nutné k usvědčení pachatelů.

V tiskové zprávě se uvádí, že mnozí uživatelé tvrdili, že neví o tom, že používají software v rozporu se zákony, což vyšetřovatelé přijali a neobvinili je jako spolupachatele. Ještě paradoxněji pak zní větička "Za zvláště alarmující lze považovat fakt, že mnozí z nich měli nelegální software na počítačích ve své firmě, kde ho používali pro hospodářskou činnost." ze které vyplývá, že policisté patrně prováděli prohlídku i u zákazníků obviněných, při které nalezli na počítačích software používaný v rozporu se zákony a nepodnikli proti tomuto počínání žádné kroky.

Pachatelé, kteří šířili produkty firem Autodesk, Burns Schwartz Praha, JRC SWS Praha, Pjsoft, Corel Corporation a Microsoft, získali v inkriminovaném období téměř pět milionů korun. Soud je uznal vinnými podle §14 odst. e trestního řádu, nicméně výše trestů nebyla zveřejněna. Poškozené firmy pak soud odkázal, aby náhradu škodu řešily v občanskoprávním řízení.

"Byl to jeden z mnoha případů obdobného charakteru, na kterých jsme pracovali a pracujeme stále," uzavírá Zdeněk Weig z Agentury pro ochranu software.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama