ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
22. únor 2001 - Aktuality

Hackeři budou trestáni jako teroristé

Hackování počítačů bude podle britského zákona, který vstoupil v platnost toto pondělí, klasifikováno podobně, jako terorismus. Zákon nazvaný The Terrorism Act 2000 si klade za cíl zabránit tomu, aby politické a jiné podobné skupiny nepoužívaly Velkou Británii jako základnu pro své teroristické akce. Patrně nejrevolučnější je zahrnutí tzv. "kyberterorizmu" jako druhu teroristického útoku, což je vůbec poprvé, kdy je napadání počítačů specifikováno jako trestný čin tak závažného kalibru.

Podle tohoto zákona bude za teroristu považován ten, kdo "vážně zasáhne nebo poškodí elektronický systém a učiní tak z politických, náboženských nebo rasových důvodů." Zařazení hackování do této skupiny trestných činů dává policii větší pravomoci - kromě jiného může zadrženého pachatele držet ve vazbě až 48 hodin bez zatykače.

Pochopitelně se velice záhy objevily hlasy pocházející především z řad okrajových stran politického spektra, které vyslovily obavy z možného zneužití zákona například k potlačování legitimních demonstrací nebo internetových protestů. "Pokud například nějaká skupina udělá e-mailovou kampaň, pošle zprávy ministerskému předsedovi a dojde k zahlcení poštovního serveru, může být taková kampaň považována za teroristický akt," vyjádřil své obavy z možného výkladu zákona Paul Mobbs, konzultant britského providera GreenNet. Tento argument se zdá celkem logický, kdyby se ovšem neukázalo, že Mobbs čelil v březnu loňského roku žalobě za vytvoření metody k útoku na webový server Světové obchodní organizace jako součásti protestu proti kapitalizmu.

Podstatu zákona obhajuje především nárůst aktivity militantních skupin, které mnohdy využívají hackery k napadání internetových prezentací politických stran, na které v případě úspěšného útoku vystavují své vlastní zprávy.

Nový zákon nahrazuje zákon o prevenci terorismu z roku 1973, který měl pomoci policii a tajným složkám při řešení situace v Severním Irsku. Umožňoval hledat, zadržet a uvěznit kohokoli, kdo byl podezřelý z teroristických aktivit. Po vyřešení irské krize měl podle některých názorů britský Parlament místo inovace tento zákon zrušit, místo toho, aby jej použil pro podobně represivní způsob boje proti elektronické kriminalitě.

Je pravda, že házení hackerů do společného pytle s teroristy vypadá na první pohled poněkud nesmyslně. Je přeci rozdíl, jestli někdo z jakéhokoli důvodu vyhodí do vzduchu letadlo s třemi stovkami nevinných cestujících na palubě, nebo jen zamění jednu stránku nějaké webové prezentace. Na druhou stranu zahlcování informační sítě podobnými nesmysly, jako je hromadné mailování nějaké politické osobnosti, je nutné nějakým způsobem zamezit - Internet totiž není náměstí, kam mohou přijít třeba statisíce demonstrantů, ale kapacitně omezené médium. Možná by bylo lepší, kdyby Britové místo zahrnutí elektronické kriminality mezi terorismus vytvořili pro tento velmi specifický druh trestné činnosti samostatný zákon, nicméně to v tuto chvíli určitě nezměníme.

Celé znění zákona si můžete prostudovat na http://www.hmso.gov.uk/acts/acts2000/20000011.htm.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama