Napster odsouzen! Co bude dál?
Napster, nejpopulárnější systém online výměny souborů skrze Internet, se konečně dočkal výroku amerického Federálního odvolacího soudu v San Francisku, ve kterém čelil žalobě RIAA, jež jej vinila z porušování autorských práv. Na první pohled nezní tento výrok vůbec optimisticky.
Odvolací soud zkonstatoval, že Napster porušuje a nabádá k porušování autorských práv a přikazuje, aby zakázal možnost výměny dat (v tomto případě konkrétně nahrávek), ke kterým se vztahují autorská práva. Ve výroku není, a samozřejmě ani nemůže být, definováno, jak má být tento krok realizován. To již leží na bedrech společnosti Bertelsmann, která Napster vlastní. Definitivní rozsudek by pak měl vyplynout z úpravy předběžného opatření okrskového soudu vydaného soudkyní Patelovou, který bude muset být přepracován na základě výroku odvolacího soudu.
V tuto chvíli je jisté, že tento požadavek není možné splnit, protože neexistuje způsob, kterak rozpoznat materiály, ke kterým se vztahují autorská práva, od materiálů, jež mohou být volně šířeny. Soud ale nebude zajímat, zda je nebo není možné příkaz realizovat a dalším krokem k zajištění ochrany autorských práv by patrně byl příkaz k pozastavení celé sítě, přesněji k vypnutí serverů.
Bertelsmann chce z Napsteru od června udělat komerční systém, kde by uživatelé platili za používání této služby a z poplatků by byly nahrávacím společnostem hrazeny ušlé zisky. Pokud by byl Napster donucen ukončit svou činnost, patrně by se od června rozjel v nové podobě a dost možná pod jiným názvem. Jméno Napster je ale zavedené a mezi uživateli Internetu takřka notoricky známé a navíc má velký marketingový potenciál v existující komunitě čítající kolem 50 milionů uživatelů, takže je více než pravděpodobné, že Bertelesmann udělá vše proto, aby alespoň do června přežila síť ve stávajícím režimu. To bude velice nelehká úloha, nicméně jistý čas bude možné získat odvoláním k nejvyššímu soudu, které se jistě potáhne opět několik měsíců.
Nu a co když Napster nakonec skutečně bude donucen k ukončení své činnosti? Pak existují další alternativní sítě, mezi nimiž jsou i takové, které se nedají vypnout rozhodnutím soudu, neboť žijí vlastním životem a prakticky neustále se mění podle toho, kteří uživatelé se zapojí do systému. Dobrým příkladem může být třeba Gnutella a velké naděje se vkládají do sítí založených na FreeNetu, které díky inteligentnímu rozkládání zátěže (např. přesouvání dat do toho místa sítě, kde je o ně největší zájem) a dobrému zajištění anonymity uživatelů, budou velmi dobrou platformou pro šíření souborů všeho druhu bez jakéhokoli omezení a možnosti kontroly.
Pokud si chcete přečíst celý výrok odvolacího soudu, čítající 58 stran, ve formátu PDF (Adobe Acrobat), můžete si jej stáhnout zde. Soubor má 2,46 MB. |