ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
1. únor 2001 - Aktuality

Napster bude od června placený!

Napster, systém výměny souborů MP3 skrze Internet, který si mezi uživateli získal velikou oblibu, se v červnu nebo v červenci tohoto roku radikálně změní - za jeho používání se totiž bude muset platit. Tato změna je následkem soudních sporů s nahrávacími společnostmi, které Napster vinily z porušování autorských práv. Je pravdou, že v síti převládaly především nahrávky, na něž se vztahovala autorská práva, nicméně jejich porušování se nedopouštěl Napster, který sloužil pouze jako zprostředkovatel spojení a vyhledávač, ale samotní uživatelé. Nahrávací společnosti, mezi nimiž nechyběla ani silná čtyřka Sony, Warner, Universal a EMI, zvolily cestu nejmenšího odporu - místo toho, aby žalovaly jednotlivé uživatele, podaly žalobu přímo na Napster. Soudkyně, která měla kauzu na starosti, dokonce v létě loňského roku vydala předběžné opatření vyžadující odstranění všech nelegálních nahrávek ze systému, což ale nebylo (a ani nemohlo být) v silách Napsteru a vše směřovalo k vypnutí serverů a tím i celé výměnné sítě. Doslova na poslední chvíli bylo odvolacím soudem zmíněné předběžné nařízení pozastaveno.

Napster se v mezičase pokoušel o dohodu s nahrávacími společnostmi, které nezajímalo nic jiného, než jejich peníze. Napster se nakonec, k nevoli svých uživatelů, podřídil a začal připravovat placenou verzi svého systému. Ze získaných peněz by pak měly být nahrávacím společnostem placeny autorské poplatky.

V současné době je Napster stále zdarma a každý tak může nabízet a stahovat nahrávky ve formátu MP3 bez jakýchkoli omezení, nicméně den D se podle Thomas Middelhoffa, ředitele společnosti Bertelsmann která Napster vlastní, blíží. Podle posledních zpráv totiž začne placený provoz již v červnu nebo červenci tohoto roku. Ačkoli zatím nebylo zveřejněno, kolik by používání Napsteru mělo stát a jakým způsobem bude zpoplatňováno, dá se očekávat rapidní pokles uživatelů (a tedy i množství nahrávek), kteří Napster používali právě proto, že jeho prostřednictvím mohli zcela zdarma získat prakticky jakoukoli písničku. Je samozřejmě otázkou, zda nebude pokles tak výrazný, že by v konečném důsledku znamenal zánik celé komunity.

Pokud tedy rádi stahujete z Internetu písničky ve formátu MP3, máte poslední čtyři měsíce na to, abyste si mohly "nasosat" prakticky cokoli bez toho, abyste museli platit. V červnu se pak s velkou pravděpodobností komunita Napsteru, čítající přes 56 milionů uživatelů z celého světa, rozštěpí a nahrávky, které byly dosud k dispozici na jediném místě, budou rozptýleny do několika alternativních systémů. Takřka s jistotou se dá říci, že v nejbližší době nevznikne tak silná základna uživatelů, která by se dala s Napsterem alespoň částečně srovnat.

Program pro připojení ke komunitě a další informace najdete na www.napster.com.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama