Hotmail blokoval e-maily svých uživatelů
Služba HotMail provozovaná společností Microsoft má po několika bezpečnostních dírách další aféru. Tentokrát jde o filtrování odesílaných zpráv o kterém nebyli uživatelé HotMailu informováni.
24 letý Ben Johnson, zaměstnanec v oboru IT nemocnice v Illinois, odeslal před několika měsíci ze své schránky na HotMailu e-mail, který ale nikdy nedorazil na místo určení. Jak se následně ukázalo, nejednalo se o žádnou technickou chybu, ale mohl za to filtr, který místo odeslání přesouval některé zprávy do koše. Johnson je jedním z mnoha klientů, kterým se praktiky HotMailu zcela oprávněně nelíbí.
Filtr údajně blokoval e-maily přicházející od některých ISP a také zprávy směřující na schránky u některých poskytovatelů. Podstatným faktem v celé aféře je skutečnost, že HotMail ani Microsoft nijak neinformoval své uživatele o tom, že jejich zprávy byly zablokovány. Místo toho údajně vracel nepravdivé hlášení o problémech s konektivitou příjemce. Johnson toto chování označuje za nezákonné a poukazuje na možné porušení ústavy, konkrétně o omezování svobody slova.
Microsoft zdůvodňuje opatření snahou o ochranu uživatelů MSN před spamem, ovšem nijak nevysvětlil, jak je možné, že o této skutečnosti neinformoval uživatele.
Celý spor se začíná točit i kolem spamu, tedy odesílání elektronické pošty příjemcům, kteří si tuto poštu nevyžádali a nepřejí si jí dostávat (typicky například reklamní nabídky nebo maily s odkazy na placené pornografické stránky). Otázka zní, zda náhodou není blokování spamu omezováním svobody slova.
Microsoft v podstatě rozhodl za uživatele a zablokoval zprávy, které považoval za spam. Problémů je hned několik: uživatele neinformoval o tom, že je takové filtrování prováděno, nespecifikoval za jakých okolností je odesílaná nebo přijímaná zpráva zablokována jako spam a především nedal uživatelům možnost volby (co kdyby mezi uživateli byl někdo, kdo má o příjem nevyžádané pošty zájem?).
Při filtrování pošty se údajně vycházelo z podkladů organizace MAPS (Mail Abuse Prevention System), jíž je HotMail členem. Tato organizace se snaží bojovat proti spamu a sestavuje tzv. Realtime Blackhole List (RBL), což je v podstatě seznam ISP, kteří nejčastěji hostují schránky spammerů.
Pokud se nějaká společnost stane členem MAPS, má několik možností kterak kontrolovat spam. Například může použít metodu, která porovnává adresu odesílatele každé přicházející zprávy s adresami uvedenými v RBL. Další možností je například blokování příchozí i odchozí pošty nebo blokování zpráv přicházejících pouze z vybraných adres. HotMail pro svůj poštovní server zvolil nejvyšší stupeň zabezpečení, což, řečeno slovy Bena Johnsona připomíná zabíjení mouchy puškou.
Je zcela evidentní, že HotMail i jeho mateřská společnost pochybili a je otázkou, jak se k celé věci postaví. S jistotou lze ale říci, že celá aféra bude mít negativní vliv na počet uživatelů, kteří často přejdou k jiné freemailové službě u které nejsou nastavovány žádné filtry. Inu, za chyby se platí nejen v reálném životě, ale i na Internetu. |