IFPI zabíjí hudbu
Na Živě vyšel včera článek Pavla Niče nazvaný IFPI plní svoje sliby, možná až moc důsledně, který mě doslova a do písmene zvedl ze židle. Zmíněná aktualita informuje o tom, že v rámci kampaně IFPI nazvané "Kopírování zabíjí hudbu" začínají některé nahrávací společnosti vydávat kompaktní disky, které není možné přehrát v CD-ROM mechanice, ale pouze a jedině v klasickém CD přehrávači.
Nahrávací společnosti evidentně nezajímá, že mnoho uživatelů nevlastní CD přehrávač a kompaktní disky mohou poslouchat jen díky tomu, že mají počítač s mechanikou CD-ROM a zvukovou kartou. Pro IFPI je prostě každý, kdo nemá CD přehrávač, obyčejným zlodějem a tudíž nemá právo poslechnout si takto chráněné album. Tento výplod geniality bude mít jeden jediný efekt: klesne počet prodaných nosičů, neboť řada lidí si CD nekoupí právě proto, že by si ho mohla strčit maximálně tak do ledničky. O kolik korun tak přijdou nahrávací společnosti, ale i samotní umělci nelze odhadnout, nicméně domnívám se, že to bude poměrně citelná částka. Inu, pravidlo že "za blbost se platí" má neotřesitelné základy.
Zajímavý je také další pohled na celou věc: zákazník má přeci právo vyrobit si kopii díla pro vlastní potřebu (nesmí jí ale v žádném případě šířit dál a to ani tehdy, nemá-li z této činnosti žádný zisk). Zákazníkům je tak bráněno v tom, aby si vytvořili kopii disku, za který zaplatili ne zrovna malou část svého platu a v případě jeho poškození není nikde deklarována možnost výměny. Trestný také není ani převod kompaktního disku na soubory (např. MP3), což řada uživatelů oceňuje především proto, že nemusí vyměňovat CD v mechanice.
Ukážeme si vše na názorném příkladu nového alba Dana Bárty Illustratosphere, které si můžete v běžném obchodě koupit za doporučenou cenu 489,- Kč, což je zhruba 5% průměrného měsíčního platu. Co s tímto cédéčkem můžete dělat? Nemůžete je poslouchat v práci, kde sice máte počítač s mechanikou CD-ROM, ale nejspíše tam nebudete mít Hi-Fi systém (pokud ano, tak se u vás hlásím o místo!), nemůžete si udělat kopii, takže když omylem či nešetrnou manipulací nosič poškodíte, můžete tak maximálně vyrazit do obchodu a za dalších 489,- Kč si koupit další.
Bohužel nahrávací společnosti patrně žijí v přesvědčení, že každý, kdo má počítač s mechanikou CD-ROM používá tento stroj pouze k tomu, aby vyráběl kopie, které pak za poplatek nebo zdarma dále šíří. Z vlastní zkušenosti si ale dovolím tvrdit, že uživatelů schopných vytvořit z kompaktního disku například soubory MP3 a vystavit je na Internetu (na FTP serveru, Napsteru, Gnutelle, ...) je výrazně méně, než těch, kteří prostě zasunou cédéčko do mechaniky a počkají si, až jim ho počítač začne přehrávat. Potrestáni asi musí být všichni, nicméně nemastná neslaná kampaň, která měla původně oslovit veřejnost ve smyslu "nedělejte nelegální kopie, připravujete nové a nadějné interprety o peníze" se dostává zcela jiný nádech - zatím to vypadá, že oním zabijákem hudby bude IFPI a nahrávací společnosti. |