Scour Exchange zasadil ránu pirátům - spáchal sebevraždu
Programy na sdílení souborů mezi uživateli získávají stále vyšší oblibu. Podle filozofie je lze rozdělit na dvě skupiny:
- Centralizovaná síť: tato síť využívá tzv. centrálních serverů, které zpravidla slouží k vedení databáze připojených uživatelů a jimi sdílených souborů. Pokud například některý z uživatelů hledá nějaký soubor, vystaví program požadavek centrálnímu serveru, který zjistí, zda někdo z právě připojených uživatelů tento soubor nabízí a v případě kladného výsledku zprostředkuje spojení mezi nabízejícím a poptávajícím. Výhodou těchto sítí je relativně vyšší rychlost odezvy, nevýhodou pak právě ona centralizovanost, neboť odstavením serveru přestane celá síť fungovat. Mezi nejznámější příklady této filozofie patří Napster či Scour Exchange.
- Decentralizovaná síť: na rozdíl od předchozí technologie neexistují na takové síti žádné centrální servery, jejichž vypnutím by bylo možné zasadit smrtící ránu celému systému. Informace se zde šíří od uživatele k uživateli a vyhledávání je tudíž podstatně zdlouhavější. Některé sítě proto disponují vyhledávacími servery, kterými jsou přímo počítače uživatelů, jež si nainstalují patřičný software. Informace o sdílených souborech se tedy distribuují postupně z jednoho počítače na druhý a v neexistuje způsob, jak takovou síť rozbít. Typickým zástupcem je například Gnutella, která má v současné době tolik uživatelů, že celá síť je většinu času přetížená a vyhledávání souborů je tudíž velmi neefektivní. Další generace programů umožňujících sdílení bude patrně založena na síti FreeNet disponující mnohem kvalitnějšími mechanismy směrování dat, vyhledávání a anonymizace uživatelů. Zajímavě například vypadá projekt Tropus, který by se měl rozjet koncem tohoto roku a měl by se stát alternativou k Napsteru, jež s největší pravděpodobností přejde na placený systém. Tím jistě ztratí drtivou většinu uživatelů, kteří Napster používali ke stahování nelegálních nahrávek ve formátu MP3.
Právě centralizace sítě se ukázala jako hlavní kámen úrazu. Nedávné soudní spory, které se rozpoutaly kolem Napsteru, málem vyústily ve vypnutí centrálních serverů, neboť soudkyně projednávající celou kauzu vydala předběžné opatření v jehož důsledku by musel Napster ukončit provoz svých serverů. Tím by samozřejmě skončil život celého systému a uživatelé by museli hledat alternativní sítě, čímž by došlo k rozštěpení velmi početné komunity.
Další spory se roztočily kolem programu Scour Exchange, který na rozdíl od Napsteru nenabízel pouze sdílení nahrávek ve formátu MP3, ale také videa a obrázků. Díky tomuto rozšíření bylo možné v této síti najít například nejnovější filmy v poměrně přijatelné velikosti při zachování obstojné kvality (zejména soubory kódované kodekem DivX jsou známé vynikajícím poměrem velikost/kvalita). To se samozřejmě nelíbilo společnostem, jež mají zisky z prodeje filmů a pochopitelně následovaly soudní žaloby. Scour Exchange se mezitím dostal do velkých finančních potíží, oznámil bankrot a nakonec se rozhodl, že koncem minulého týdne ukončí provoz svých serverů. Tímto krokem chce patrně zastavit soudní spory, jež by mohly vyústit v nemalé finanční pokuty, které by společnost nemohla zaplatit.
Uživatelé tak postupně přicházejí o oblíbené produkty umožňující distribuci nelegálního materiálu prostřednictvím Internetu - Scour Exchange již ukončil provoz, Napster patrně bude přístupný pouze tomu, kdo zaplatí. Je celkem pochopitelné, že společnosti, které díky podobným programům prodělávají miliony dolarů, neváhají použít všech prostředků k tomu, aby tyto systémy zprovodily ze světa. Zatím se jim to daří, ovšem zda si budou schopné s pomocí právníků poradit s decentralizovanými sítěmi plnými nelegálního obsahu je zatím otázkou, na kterou v tuto chvíli nelze jednoznačně odpovědět. Jedna z legend sdílení souborů skrze Internet odchází, ovšem v blízké budoucnosti můžeme očekávat lepší, propracovanější a nezničitelnější produkty. |