Spekulant prohrál v boji s AltaVistou 43 domén
Velmi častou praxí, kterak snadno přijít k zisku, je registrování podobných názvů domén, které již existují. Nejvíce se tento problém týká nejnavštěvovanějších webů - například kromě portálu AltaVista na adrese altavista.com existovaly ještě domény actavista.com, auavista.com nebo antavista.com a celá řada dalších. Provozovatel těchto domén měl na zmíněných adresách vystavené své vlastní stránky, které se světoznámým portálem neměly nic společného. Chytře tak využíval nejrůznějších překlepů uživatelů, kteří se původně chtěli dostat na vyhledávač, ovšem po zadání mírně odlišné adresy se ocitli úplně někde jinde. Obecně se tento způsob zabírání domén nazývá cybersquattering a kromě registrování podobných názvů spočívá například v zabírání názvů domén, které sice nejsou registrované, ale jejichž jména jsou spjata s nějakou osobou nebo značkou - dobrým příkladem byla donedávna například madonna.com, kde návštěvníci nenalezli oficiální stránky jedné z nejpopulárnějších zpěvaček současné hudby, ale úplně obyčejné porno.
Kalifornská AltaVista se rozhodla proti těmto chytrákům bojovat a začala sporem se společností Grandtotalfinances Ltd. jejíž kořeny sahají do Panamy a Litvy, která zabírala přes 240 doménových jmen vycházejících z chybných zápisů nějakých známých stránek. Organizace WIPO (World Intellectual Property Organisation) rozhodla celkem spravedlivě, neboť podobné způsoby nelze nazvat jinak, než parazitováním, a firma Grandtotalfinances se musela vzdát celkem 43 domén, které měly souvislost s AltaVistou. Ve sbírce cybersquatterské společnosti ale zatím stále zůstávají jména jako swisair.com či volswagen.com.
Je takřka jisté, že výsledek tohoto sporu bude precedensem, podle kterého se budou rozhodovat další podobné pře, takže je velice dobře, že vše dopadlo právě takto. Snad si příště spekulanti rozmyslí, než si zamanou zneužívat cizího pracně vybudovaného doménového jména. |