ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
9. říjen 2000 - Aktuality

Bují v Microsoftu rasismus a diskriminace?

Velice kuriózní spor vyvolala bývalá zaměstnankyně společnosti Microsoft, která tvrdí, že společnost používá subjektivní způsob odměňování, který diskriminuje zaměstnance černé pleti a ženy.

"Microsoft umožňuje vedoucím pracovníkům, což jsou převážně bílí muži, ohodnocovat podřízené podle vlastního uvážení spíše než podle zásluh," tvrdí v žalobě Monique Donaldsonová, bývalá programová manažerka v Microsoftu.

Donaldsonová dále prohlásila, že více než polovina zaměstnanců s tmavou pletí má plat, který je řadí do nejnižší čtvrtiny platového žebříčku. Žalobu bude projednávat federální soud ve Washingtonu, který bude muset zjistit, zda v Microsoftu skutečně dochází k diskriminaci a dalším podobným praktikám.

Tiskový mluvčí Microsoftu Mark Murray odmítl žalobu komentovat s tím, že společnost zatím ještě nebyla seznámena s jejím obsahem. "Bereme tento typ problémů velice vážně," řekl Murray. "Netolerujeme žádnou formu diskriminace a přijímáme, platíme a povyšujeme i kvalifikované menšiny a ženy."

Donaldsonová je černoška, která opustila Microsoft v květnu tohoto roku s tvrzením, že bílí muži jsou prosazováni nad více kvalifikované zaměstnance tmavé pleti a ženy.

Je samozřejmě otázka, zda se tvrzení žalobkyně zakládají na pravdě. Pokud by nakonec verdikt soudu vyzněl pro Microsoft příznivě, nebude mít Monique Donaldsonová zrovna jednoduchý život, protože se dá předpokládat, že společnost odpoví žalobou za poškozování dobrého jména a bude vymáhat tučné odškodnění. Je těžké posoudit, na čí straně je pravda. Možná si Donaldsonová vysvětluje osobní neúspěch právě barvou své pleti a tím, že je žena, namísto toho, aby se snažila najít racionální důvody, proč to nedotáhla výše. Možná ale skutečně za zdmi největšího softwarového impéria bují rasismus, který se projevuje nadržováním určité skupině zaměstnanců. Podle mého názoru je ale tato varianta poměrně nepravděpodobná, neboť tak významná společnost si nemůže dovolit ztratit kredit v očích svých klientů kvůli takové zásadní chybě.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama