ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
5. říjen 2000 - Aktuality

Napsterem proteklo za měsíc 1,4 miliardy souborů

Obliba programů pro sdílení nahrávek ve formátu MP3 skrze internetovou síť je obrovská a počet uživatelů vytrvale stoupá. Nejlépe si vede Napster, který čelí žalobě RIAA, nicméně jeho síť zatím stále jede na plné obrátky. Podle průzkumu společnosti Webnoize bylo během měsíce září skrze tento program staženo 1,39 miliard souborů.

Webnoize nedělala statistiku po celý měsíc, ale použila pouze reprezentativní vzorek, kdy pomocí "čmuchacího" softwaru sledovala písničky sdílené přes 114 serverů Napsteru v kratším období včetně pracovních dnů i víkendů. Zmíněné číslo tedy není výsledkem nepřetržitého monitorování, ale pouze hodnotou interpolovanou na základě výsledků z několika dnů.

Server MP3.com byl nedávno žalován za nelegální šíření hudebních nahrávek a žaloba požadovala zaplacení částky 25 tisíc dolarů za každý soubor, který byl stažen v rozporu se zákony. Pokud by podobná žaloba byla podána i na Napster, jednalo by se pouze za září o částku 34750 miliard dolarů.

Je vidět, že síla Napsteru a jemu podobných programů přesáhla meze, kdy se ještě dalo šíření nelegálního materiálu sledovat. V tuto chvíli je snaha o zastavení podobných aktivit nesmyslná, protože i když se podaří soudním procesem zrušit jeden či desítky programů, stále jich budou existovat stovky a tisíce. Možná by bylo dobré, kdyby se někdo začal zabývat tím, jak tento princip šíření souborů komerčně využít.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama. Stačí napsat na kilian.karel@gmail.com
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama