Už jste také dostali e-mail o nových virech?
Během včerejšího dne mi z několika zdrojů přišla zpráva s následujícím obsahem:
Pozor na nove virusy ! Citaj dalej.
POZOR!!! Prichazeji nove nebezpecne pocitacove viry !!!
1) Na \"I LOVE YOU\" navazuje nyni \"SOUTHPARK\" pojmenovany podle americke serie. Virus se objevil 5.cervence a rozsiruje se pres elekronicky mailovy system Microsoft Outlook. Virus prichazi jako elektronicke sdeleni s nazvem\"SERVUS ALTER\" s textem \"Hier ist das Spiel, das Du Dir sehnlich gewunscht hast\" t.j. Zde je ta hra, kterou jsi si tak touzebne pral ). Je prilozen soubor, nese nazev "SOUTHPARK.EXE\". Jako I LOVE YOU se tento soubor rozsiruje automaticky na vsechny adresy, ktere jsou obsazeny v adresari. Zda se, ze je jeste nicivejsi nez I LOVE YOU.
2) Jestlize dostanete mail, ktery obsahuje jako prilozeny soubor setric obrazovky ( Screensaver ) s nazvem \"BUDDY SIP\", v zadnem pripade ho neotvirejte ! Ihned toto sdeleni znicte. Jestlize je otevrete, ztratite
vsechna data na disku. Vsechno, co vime, je, ze se tento virus rozsiril minuly tyden, a ze je velice nebezpecny. Predejte dale tyto informace na veskere adresy ve Vasem adresari.Kdyz o tom budou vsichni vedet, muze byt skoda omezena.
MICROSOFT, LINUX, AOL a WANADOO potvrdili, ze tento virus je extremne nebezpecny. ZADNY PROGRAM HO NEMUZE ZNICIT. BUDTE PROSIM OPATRNI A INFORMUJTE TOLIK LIDI, KOLIK JE MOZNE.
Ocenili jste duchapřítomnost toho, kdo vám tuto jistě důležitou informaci poslal? Pak vězte, že onen dotyčný člověk naletěl, stejně jako vy. Na této zprávě totiž není ani zbla pravdy - jedná se totiž o tzv. "hoax".
Co je to vlastně hoax? Je to e-mail obsahující nějakou nepravdivou informaci a který je sestaven tak, aby si jej uživatelé posílali dál a dál a sestavili tak de facto tzv. "letadlo". Hoax poznáte podle následujících indicií:
- Obsahuje nepravdivou nebo nesmyslnou informaci (to nemusíte poznat, neboť informace je obvykle podána velice věrohodně vypadajícím způsobem).
- Tuto informaci opírá o jméno nějaké známé autority (ať člověka nebo firmy), přičemž obvykle tato autorita nemá s informací nic do činění.
- Obsahuje výzvu k dalšímu šíření zprávy, která je pro větší efekt zvýrazněna či opakována. Zejména tento znak je varující a prakticky vždycky znamená "pozor - toto je hoax!"
Nyní se podívejme na výše uvedenou zprávu, která v těchto dnech obíhá český a slovenský Internet
- Nepravdivou informací je onen nový virus SouthPark a také to, že jej nelze zničit žádným programem. Jednoznačně lze říci, že neexistuje virus, který by se nedal "zničit" - v obzvláště naléhavých případech jsou antivirové firmy schopné zajistit update svých antivirů během několika hodin od objevení viru, takže prakticky vždy máte šanci jakýkoli nový virus vyléčit (pochopitelně ne všechny odvirované soubory musí fungovat tak, jako před infikací, nicméně prioritní je eliminování viru, teprve na druhém místě je obnovení souborů do původního stavu). Za zcela nesmyslnou lze pak považovat pasáž, kde se autor odvolává na LINUX, který měl potvrdit nebezpečnost tohoto viru. Žádný Linux, který by mohl něco potvrdit neexistuje - existuje pouze operační systém tohoto jména, ovšem nikoli člověk nebo firma, která by se tak jmenovala. Zajímavým nesmyslem je také soubor BUDDY.SIP, který podle doporučení nemají uživatelé otevírat. On by asi ani otevřít nešel, protože patrně neexistuje program, který by se soubory s příponou SIP uměl pracovat.
- Oněmi autoritami, které mají podpořit závažnost této zprávy, jsou tentokrát Microsoft, Linux a Wanadoo. O Linuxu jsem se již zmiňoval. Co se týká Microsoftu, jeho jméno je pro tyto účely zneužíváno velice často, ačkoli se tato firma vůbec viry nezabývá a tudíž o nich ani nepodává žádné informace. Navíc by se stačilo podívat na webové stránky této firmy, kde by se jistě v případě, že by tato společnost skutečně varovala před nebezpečným virem, objevila přinejmenším krátká informace. Když se podíváte na web Microsoftu, zjistíte že o viru Southpark tam není ani slovo. Proč autoři těchto poplašných zpráv využívají jména Microsoftu a proč raději neopřou svá tvrzení o některou z antivirových firem? Jednoduše proto, že Microsoft zná i ten nejnezkušenější uživatel, takže bude brát tvrzení této firmy zcela vážně (pokud ovšem nepůjde o zarytého příznivce Linuxu :o) ).
- Výzva k dalšímu šíření je ve zprávě hned dvakrát a v poslední části je dokonce napsána velkým písmem, což na většinu příjemců zapůsobí dojmem, že jde skutečně o něco hodně naléhavého. Ve skutečnosti jde ale pouze o snahu přimět uživatele k dalšímu rozeslání této nepravdivé informace, což je, jak jsme si již řekli, jediným smyslem podobných zpráv.
Jak se tedy zachovat v případě, že obdržíte podobnou zprávu? V žádném případě jí neposílejte dále - pouze byste tím způsobili paniku u neznalých uživatelů, nemluvě o zcela zbytečném zahlcování poštovních serverů. Odesílatele jemně upozorněte na to, že se zapojil do šíření hoaxu a vysvětlete mu (například podle tohoto návodu), jak se příště podobnému omylu vyvarovat.
No a co dělat v případě, že jste sedli na lep a zprávu o Southparku jste již rozeslali "tolika lidem, kolik je možné"? Inu, nikdo není neomylný.... Vezměte si z toho ponaučení a příště dávejte pozor na to, abyste se do podobně nesmyslných "her" nezapojovali. |