DDR versus Rambus - AMD versus Intel
Zatímco společnost AMD prosazuje pro své procesory paměti typu DDR (Double Data Rate), Intel se snaží protlačovat pro své Pentium 4 podstatně dražší paměti Rambus. Oba výrobci přitom shodně tvrdí, že jsou ochotni přejít na další technologii "pokud bude na trhu poptávka." Ve skutečnosti je ale situace taková, že obě společnosti dělají všechno proto, aby jimi podporovaná platforma byla tou, která bude ovládat trh. Slova "pokud bude na trhu poptávka" při podrobnějším pohledu znamenají spíše "pokud k tomu budeme přinuceni".
Tuto skutečnost potvrzuje i fakt, že AMD se rozhodla k používání loga "Powered by DDR Memory," čímž zákazníkům jasně vštěpuje, jaký typ paměti prosazuje pro své procesory. Zástupce AMD tento krok zdůvodnil následovně "Toto logo není logem AMD, ale je vlastněno konsorciem DDR. Doporučujeme našim OEM partnerům používání tohoto loga společně vedle našeho loga, aby zákazníkům ukázali, že počítač používá vysoce výkonné paměti a proto je rychlejší, než srovnatelný stroj se standardními pamětmi SDRAM." Je samozřejmě otázkou, zda nálepka poukazující na osazení pamětmi DDR nemá být spíše takovou malou provokací, protože pokud zákazník zná rozdíly mezi DDR a SDRAM, pak nepotřebuje, aby byl na krabici počítače nějaký štítek, a pokud tyto rozdíly nezná, pak může mít logo DDR maximálně tak psychologický efekt podobně jako nálepka "Intel Inside".
Velkou devizou pamětí DDR je jejich výrazně nižší cena ve srovnání s moduly Rambus stejné kapacity a pokud se k tomu přičte skutečnost, že paměti DDR jsou rychlejší, zdá se, že Intel jde špatnou cestou. "Nižší výrobní náklady pamětí DDR jsou důvodem, proč Intel tak špatně prosazuje svou technologii Rambus a proč se tak usilovně snaží vyvinout čipset s podporou DDR (míněno Brookdale) aby mohli používat levnější paměti. Nejrychlejší nyní dostupné paměti Rambus jsou v současnosti o něco pomalejší než nejpomalejší paměti DDR PC1600 a spotřebovávají více elektrické energie - Intel tentokrát skutečně vsadil na špatného koně." |