ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Učte se jazyky z pohodlí domova! Naše jazykové kurzy online jsou vám k dispozici kdykoli a kdekoli.
Reklama
 
Reklama
Doporučujeme: Jazyková škola Domluvím se, Ostrava nabízí individuální, skupinové i firemní jazykové kurzy.
6. únor 2001 - Hardware

Notebooky s biometrickou ochranou

Představte si situaci, kdy vám ukradnou notebook. Ve většině případů mají data v něm uložená vyšší hodnotu než samotné zařízení, které vám (v případě, že jste si notebook pojistili) proplatí pojišťovna. Pokud máte na disku uložena nějaká důvěrná nebo dokonce tajná data, můžete se pouze strachovat o to, aby se nedostala do nepovolaných rukou. Nedávno se něco podobného přihodilo elitnímu Nuclear Emergency Search Team, kterému zmizely dva notebooky, jejichž disky byly plné tajných informací týkajících se nukleárních zbraní.

Patrně neexistuje spolehlivý způsob, jak ochránit uložená data, nicméně dobrým řešením pro zvýšení jejich bezpečnosti je biometrická ochrana. Na rozdíl od hesel, která lze uhádnout, rozlomit nebo obejít, je biometrická ochrana založena na unikátních biologických rysech jako je otisk prstu, zabarvení hlasu nebo obraz sítnice. Zařízení chráněné tímto způsobem zpřístupní data pouze uživateli, jehož biometrická data odpovídají informacím uloženým v databázi, takže počítač může použít skutečně výhradně ten, koho ochranný systém bezpečně pozná.

Zatím nejdále je technologie rozpoznávání otisku prstů, která se postupně rozšiřuje a významní výrobci jako je Acer a Compaq již představili své notebooky s integrovaným snímačem otisků. Počítače běží na systému Windows 2000 Professional Edition a místo zadání hesla vyžadují k identifikaci uživatele přiložení prstu na snímač. Zařízení sice zatím ještě není stoprocentně bez chyby, nicméně je dobrým doplňkem zvyšující bezpečnost stávajícího zabezpečení.

Notebook Acer TravelMate 739TLV používá senzor Veridicom a disponuje dvěma biometrickými programy: VbxCTR kontroluje restartování a přihlašování, zatímco WhoIsIt šifruje složky a chrání hesla. Tyto programy nesdílejí stejnou databázi otisků, takže je nutné identifikovat se každému z nich zvlášť. Zmíněný notebook přijde na 3500 USD.

Compaq Armada E500 používá scanner Identix, který při čtení otisků červeně svítí, takže lépe rozpoznáte, kdy je snímání dokončeno. Dodávaný software stejné firmy se integruje s databází pro správu uživatelských účtů Windows 2000, což podstatně zjednodušuje úkony pro zabezpečení přístupu.

Princip zařízení je celkem jednoduchý: uživatel, který bude mít přístup do systému, přiloží svůj prst na snímač a zařízení si uloží obraz jeho otisku, který zanalyzuje. Následuje druhé opakování procesu snímání, aby se vyloučila možnost chyby. Jednou za čas je vhodné otisk obnovit, aby počítač udržoval stav odpovídající co nejvíce skutečnosti. Při přihlašování pak počítač porovná otisk prstu s otisky, které má v databázi, a v případě, že některý z nich shoduje v podstatné části znaků (nemůže se shodovat ve všech znacích, neboť patrně nikdy uživatel nepřiloží prst na senzor stejným způsobem), povolí přístup.

Napadá mě myšlenka, co se stane, když například uživatel přijde nějakou nešťastnou událostí o prst nebo o celou ruku. Kromě svého prstu tak navíc ještě přijde o přístup ke svým datům, ale to jsem zabrousil do oblasti hodně černého humoru.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Zde může být vaše reklama.
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama