ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. listopad 2001 - Software

ASP nebo PHP? aneb Proč si myslím, že je lepší ASP

Statické internetové stránky dnes jen stěží vyhoví požadavkům, které jsou kladeny na dobrý web a zejména pro některé účely (například e-obchody) jsou prakticky nepoužitelné. Většina webů je dnes založena na databázích, ze kterých si vytahuje celou řadu informací počínaje vlastním obsahem a konče například nastavením vzhledu. Vznikají například rozmanité redakční systémy zajišťující automatické zobrazení článku v daný čas na všech odpovídajících stránkách, dovolující online přidávání textů skrze webový browser, vedení diskuzí pod články (typické například na Živě nebo ještě více na Lupě, kde diskuze leckdy doplňují nebo konfrontují vlastní obsah) a automatizující celou řadu funkcí.

V současnosti jsou programátoři webových aplikací rozděleni na dva základní tábory: jedni propagují technologie Microsoftu (ASP, webový server IIS a programovací jazyk VBScript), druzí Microsoft více či méně striktně odmítají a poukazují na výhody PHP.

Pojďme se společnými silami pokusit porovnat výhody a nevýhody obou technologií. Je jisté, že patrně nedospějeme k nějakému jednoznačnému výsledku, který by ukázal, zda je lepší první nebo druhá cesta, ale jde o to, abychom si vzájemně předložili své argumenty vytvořené nejlépe na základě vlastních zkušeností. Cílem tedy není napadat jeden nebo druhý tábor či technologii, ale vzájemně si ukázat své pohledy - na to, prosím, pamatujte v první řadě. Určitě bude zajímavé a pro mnoho našich čtenářů i přínosné porovnat subjektivní názory příznivců i odpůrců obou technologií, proto vyzýváme všechny čtenáře: napište nám svůj názor na otázku, zda je lepší používat pro aktivní webové stránky technologie Microsoftu nebo PHP a proč. Své názory pište na adresu redakce@1pcrevue.cz.

Abychom vás inspirovali, zde je názor šéfredaktora tohoto serveru Karla Kiliána ml.:

Osobně se domnívám, že větší perspektivu mají technologie Microsoftu - neříkám, že jsou lepší nebo stejně dobré, protože v PHP jsem nikdy neprogramoval a v ASP jsem v podstatě začátečník, takže nemohu objektivně porovnávat. Podívám-li se ale na to, jak se MS dokázal prosadit proti svým konkurentům leckdy i se slabším produktem jen kvůli dobrému marketingu, licenční politice a integraci s dalšími produkty, nemohu se ubránit dojmu, že podobné to bude i s webovými technologiemi. Ostatně platforma Windows 2000 a webový server IIS 5.0 obsazují stále větší počet internetových serverů (některá čísla hovoří dokonce o větší polovině) a to i přesto, že webové servery s podporou PHP běžící na Linuxu jsou nabízeny zcela zdarma. Nechci tím zpochybňovat kvalitu zmíněných produktů Microsoftu - dokonce si dovolím tvrdit, že poslední verze jsou dobře provedené, což dokazuje i fakt, že tuto platformu používají nejnavštěvovanější servery včetně IT zpravodajství Živě.cz, portálu Atlas.cz nebo největšího elektronického obchodu Vltava.cz.

PHP má nesporně celou řadu výhod a co jsem měl možnost diskutovat s lidmi, kteří v něm programuji, často zdůrazňovali jeho lepší syntaxi, jednodušší pochopitelnost a větší podporu ze strany poskytovatelů hostingu (to samozřejmě souvisí s faktem, že webové servery s podporou PHP jsou zadarmo, zatímco za Windows 2000 a IIS je nutné zaplatit licenci v řádu tisíců a desetitisíců korun).

Tábory stoupenců se také štěpí podle toho, na jakém programovacím jazyku ten který programátor začínal, nebo ve kterém nejdéle programoval - ti, které "poznamenal" Pascal, C či C++ zpravidla najdou logiku v PHP, naopak programátoři zvyklí na Basic či MS Visual Basic pochopí spíše VBScript (tento fakt ovšem nelze považovat za pravidlo - jistě existují výjimky).

Nedokáži tedy jednoznačně říci, zda je jedna či druhá technologie vysloveně dobrá nebo špatná, ale když jsem se rozhodoval, kterou bych se měl začít učit, padla má volba na ASP právě z důvodu, že předpokládám jeho postupné rozšiřování a větší budoucnost budu-li se chtít uplatnit v oboru internetových a intranetových aplikací. Navíc je pro mne, jakožto "starého Basicáře" samozřejmě pochopitelný spíše VBScript, který svým způsobem navazuje na mé dosavadní znalosti.

Chcete také vyjádřit svůj názor? Neváhejte a pište na redakce@1pcrevue.cz. Všechny názory rádi zveřejníme na našich stránkách. Pokud sami programujete webové aplikace, můžete uvést konkrétní odkazy, aby čtenáři mohli posoudit úroveň vaší práce.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama