ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
18. říjen 2001 - Software

Alchemy GIF Animator 2.4: Animace pro Internet snadno a rychle

Ikona programuS animovanými obrázky se na Internetu můžete setkat na mnoha místech v takřka nekonečném množství podob. Patrně nejčastějším využitím této technologie jsou reklamní bannery. Pojďme se společně podívat na program Alchemy GIF Animator s jehož pomocí si můžete takové obrázky vyrobit i vy.

V první řadě budete potřebovat grafický editor, ve kterém vytvoříte jednotlivé snímky (rámečky/framy) animace. Pro základní potřeby vystačíte s Malováním dodávaným společně s operačními systémy Windows, náročnějším uživatelům pak jistě nemusíme představovat profesionálnější produkty jako je PaintShop nebo Adobe Photoshop.

Po přípravě jednotlivých snímků animace budete potřebovat program, který ji složí do jednoho souboru. K těmto účelům se používá formát označovaný jako "animovaný GIF". Kromě mnoha dalších programů dokáže tento typ souborů produkovat Alchemy GIF Animator, který si krátce představíme.

Co umí?

Základní charakteristiky Alchemy GIF animatoru jsme shrnuli do několika bodů:

  • vytvářet obrázky ve formátu GIF 89a (kromě jiného dovoluje tento formát nastavení "průhledné barvy").
  • nastavovat vlastnosti a pořadí jednotlivých rámečků.
  • vytvářet jednou, několikrát nebo nekonečně se opakující animace.
  • nastavovat a měnit prodlevu mezi zobrazením jednotlivých rámečků.
  • konvertovat obrázky z a do formátu BMP.

Jak se s programem pracuje?

Okno programuJak jsme si řekli na začátku, nejprve si budete muset vytvořit sadu obrázků, ze kterých chcete skládat animaci. Poté se můžete pustit do práce s GIF Animatorem.

V prvním kroku postupně vyberete jednotlivé snímky - to lze provést například přes tlačítko Add image to Gif. Podporovány jsou formáty BMP, JPG, GIF, ICO, WMF a EMF. Kladně hodnotím zobrazování zmenšených náhledů všech obrázků v dané složce. Jednotlivé snímky jsou zobrazovány v levé části okna programu, kde lze přetahováním myší nebo pomocí tlačítek na panelu nástrojů měnit jejich pořadí v animaci, případně je odstraňovat.

Přímo v programu si přes tlačítko Animate můžete v náhledu kdykoli prohlédnout, jak bude vypadat výsledek vaší práce.

Chcete-li změnit počet opakování animace, použijte menu Looping (pokud chcete obrázek s nekonečným opakováním, stačí aktivovat zatržítko Infinite). Taktéž je možné nastavit dobu zobrazení v milisekundách a to jak zvlášť pro každý rámeček, tak pro všechny rámečky současně.

Optimalizujeme obrázky pro web

Jestliže vytváříte obrázky pro web, je vhodné zredukovat jejich velikost na nejmenší možnou míru, aby jejich přenos na pomalejších linkách netrval příliš dlouho. Toho lze dosáhnout hned několika způsoby - jednak nastavením kvality (například snížením počtu rámečků, snížením počtu barev atp.) a dále vytvářením menších obrázků (pokud například máte obrázek, ve kterém se pohybuje pouze menší část, je vhodnější vložit tento obrázek zvlášť jako statickou část a samostatně animovanou část). V dalších verzích GIF Animatoru se uživatelé mohou těšit na možnost optimalizace barevné palety, která by měla přinést další zmenšení výsledných souborů.

Další nástroje a funkce

Součástí programu je i jednoduchý grafický editor podobný svými vlastnostmi jednoduché aplikaci Malování. S jeho pomocí můžete vytvářet nebo upravovat jednotlivé snímky.

U každého snímku je možné nastavit velikost, barvu, která má být nastavena jako průhledná, měnit jednotlivé barvy palety a určit, zda má být obrázek uložen jako "prokládaný". Někdo možná též využije možnost vkládání komentáře k jednotlivým rámečkům.

Za povšimnutí rozhodně stojí možnost exportu animace do formátu AVI nebo do sekvence souborů BMP či JPG a schopnost importu formátu AVI pro další úpravy.

Hezky česky!

Na závěr příjemné překvapení pro všechny, kdož dávají přednost programům s lokalizovaným uživatelským rozhraním: v menu Help-Language najdete 22 (!) jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. Lokalizováno je naprosto vše s výjimkou nápovědy.

Hodnocení

Alchemy GIF Animator je velice praktický nástroj, který nesporně bude vyhovovat mnoha webmasterům. Přináší patrně vše, co byste od aplikace na vytváření animované grafiky čekali, v příjemném a snadno pochopitelném uživatelském rozhraní, jehož komfort ještě zvyšuje česká lokalizace. Pokud byste přesto tápali, jistě najdete odpovědi na své případné otázky v podrobně propracované nápovědě.

Novinky ve verzi 2.4

Jestliže znáte nebo používáte starší verzi tohoto produktu, jistě vás bude zajímat jaké novinky můžete čekat. Aktuální verze 2.4 přináší především editor "klikacích map" a vyšší rychlost integrovaného editoru obrázků.

Důležité informace

Licence: Shareware, registrační poplatek činí 35 USD
Webová stránka www.alchemy-lab.com/products/agif/
Download
Velikost: 1,08 MB
Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama