ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
15. říjen 2001 - Software

AutoIt 2.60: Proč byste měli dělat rutinní práci?

IkonaPráce s počítačem se může postupem času proměnit v rutinu a jistě najdete celou řadu úkolů, které se často opakují. Jestliže vás nebaví při každém zálohování dat nebo podobných úkonech soustavně opakovat sérii stále stejných kroků, můžete nechat počítač, aby vše provedl za vás. K tomu ale potřebujete program, který bude schopen zaznamenat sekvenci provedených úkolů a následně jí samostatně zopakovat. Oblíbeným zástupcem této kategorie software je AutoIt, jehož verzi 2.60 jsme podrobili krátkému redakčnímu testu.

AutoIt používá tzv. skripty, tedy malé soubory obsahující informace o prováděných úkonech jako jsou zadané příkazy, pohyby myší nebo stisknuté klávesy, klávesové zkratky a tlačítka myši. Původně byla tato aplikace vyvíjena pro automatizaci instalací software, který není možné instalovat konvenčním způsobem ovšem díky svým možnostem našla uplatnění při automatizaci prakticky jakýchkoli úloh.

K nainstalování aplikace je potřeba Microsoft Windows Installer verze 1.1 nebo vyšší. Jestliže jej nemáte, skončí instalace chybovým hlášením. Installer si můžete stáhnout na stránkách Microsoftu nebo přímo na webu Hidden Softu. Pokud máte nainstalovanou starší verzi AutoItu, je doporučeno jí před zahájením instalace odinstalovat.

Na výběr jsou tři instalační režimy - typický, úplný a uživatelsky definovatelný. Po dokončení instalace najdete v menu Start-Programy hned několik nových ikonek:

 • AutoIt Example Scripts - otevře složku obsahující jedenáct ukázkových skriptů.
 • AutoIt Help File - poměrně podrobně provedená nápověda.
 • AutoIt Reveal Mode - otevře aplikaci v režimu, v němž lze zaznamenávat informace potřebné pro vytvoření skriptů.
 • Convert Script to EXE - vynikající utilitka pro převod skriptů na samostatné spustitelné programy. Tyto programy lze pak použít na jakémkoli počítači bez nutnosti instalace AutoItu.
 • Execute an AutoIt Script - spuštění libovolného skriptu.
Co všechno program zvládne? Není toho málo:

 • Spouštění jiných programů (aplikací pro Windows, DOSových programů, příkazů v příkazové řádce atp.)
 • Posílání stisknutých kláves (bez ohledu na aktuální národní rozložení klávesnice) a kliknutí myší.
 • Standardní funkce pro práci s okny (maximalizace, minimalizace, skrývání, obnovování, čekání na aktivaci...).
 • Práci se schránkou.
 • Jednoduché funkce s registry.
 • Jednoduché funkce pro práci s řetězci a proměnnými.
Program lze spustit z příkazové řádky nebo přes ikonu. K základnímu provozu je nutný pouze soubor AutoIt.exe. Pokud tedy chcete s touto aplikací pracovat, je vhodné umístit zmíněný soubor do některé z výchozích složek (nejlépe do složky Windows).

AutoIt používá vlastní skriptovací jazyk, který je poměrně jednoduchý a je podrobně popsán v nápovědě. Pokud se naučíte programovat v tomto jazyce, můžete psát skripty například v Poznámkovém bloku nebo jiném podobném editoru. Další možností je spuštění aplikace v režimu Reveal. V takovém případě provedete všechny akce, které chcete uložit do skriptu a budete si ukládat průběžně generovaný kód, který nakonec uložíte do souboru s příponou .AUT.

Pro představu uvádím komentovaný skript, který ukončí Windows:

MsgBox, 4, AutoIt příklad, Opravdu chcete ukončit Windows? Zobrazí dialogové okno s dotazem.
IfMsgBox, NO, Goto, denied Pokud uživatel zvolí "NO", přeskočí program na svůj konec a nevykoná níže uvedené instrukce

WinMinimizeAll Zminimalizuje všechna okna
WinActivate, Program Manager Vyvolá správce úloh.
Send, !{F4} Odešle klávesu F4.
WinWaitActive, Vypnutí systému Windows Počká, než se zobrazí dialog pro ukončení systému.
Send, !u Pošle klávesu U (vypnoUt).
Send, {ENTER} Odešle klávesu Enter.

denied: Návěští, na které jsme odskakovali v případě, že uživatel nesouhlasil s dialogem, který jsme vyvolali na prvním řádku
Exit Konec skriptu.

Jak sami vidíte, příkazy jsou poměrně snadno "prohlédnutelné" a naučit se tento skriptovací jazyk lze velice snadno z ukázek, které jsou součástí instalace. Zde si dovolím podotknout, že ne všechny dodané skripty jsou funkční v českých Windows. AutoIt se totiž v některých případech řídí titulkem okna aplikace a ten je odlišný podle toho, jakou jazykovou mutaci Windows používáte. Některé skripty je tedy nutné "počeštit". Další informace o programování skriptů najdete v nápovědě, kde je i poměrně rozsáhlá sekce nejčastějších otázek a odpovědí.

Za jednu z výhod lze považovat integraci položek pro editaci skriptů a jejich převod na spustitelné programy přímo do kontextového menu Průzkumníka. Co se spustitelných souborů týká, ty jsou velice malé - kromě samotného skriptu obsahují navíc jen kód zajišťující jeho zpracování. Tento kód sám o sobě zabírá pouze 40 KB.

Komu lze AutoIt doporučit? Určitě ne uživatelům, kteří nemají alespoň elementární zkušenosti s programováním v textovém režimu (jako dobrý základ postačí znalosti starého dobrého Basicu, Pascalu nebo ještě lépe některého ze současných skriptovacích jazyků jako je VBScript nebo JavaScript) pro které jsou spíše vhodné aplikace typu "makrokamera", jež ale v současné době neposkytují tolik možností jako právě skriptově orientovaný AutoIt. Za veliké plus považuji širokou škálu příkazů a funkcí, které při troše snahy umožňují naprogramování takřka jakékoli operace. Možnost převodu na spustitelný soubor EXE lze pak považovat za jakousi třešničku na pomyslném dortíku, která umožňuje další šíření takto vytvořených programů.

Co lze programu vytknout? Možná jen menší uživatelskou přívětivost, ale to by nebylo vzhledem k jeho zaměření fér, neboť se ve své podstatě jedná o programovací jazyk a v této kategorii software se předpokládá aktivní přístup uživatele a nutnost naučení se potřebných příkazů. Prostě kdo chce programovat, musí se učit.

Celkově vzato se jedná o aplikaci, která se ve správných rukou může stát mocným nástrojem sloužícím k usnadnění práce s operačním systémem a zjednodušení některých často opakovaných úkolů. Významným pozitivem je fakt, že program je šířen jako freeware a vytvořené skripty (včetně zkompilovaných) lze dále distribuovat bez jakéhokoli omezení.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, Microsoft Windows Installer 1.1
Webová stránka: http://www.hiddensoft.com/AutoIt
Download, velikost: 488 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama