ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
27. červen 2001 - Software

SlowView 0.9.6: Budoucí konkurent pro ACDSee a IrfanView?

IkonaAčkoli tento program má ve svém názvu slůvko "pomalý", tuto vlastnost u něj rozhodně nenajdete. Ostatně autoři tohoto šikovného prohlížeče jmenují optimalizaci pro co možná nejrychlejší nahrávání a zobrazování obrázků hned na prvním místě, takže s trochou ironie lze říci, že SlowView rozhodně svému jménu čest nedělá.

Zato ale nabízí celou řadu zajímavých a užitečných funkcí, které ocení každý uživatel mající na pevném disku obrázky, videa či zvukové soubory. Škála podporovaných formátů je mimořádně široká - všechny uvedené typy zvládne SlowView zobrazit a do velké části z nich (jsou označené hvězdičkou) umí i ukládat: AVI/ASF/WMV, BMP*/RLE*/DIB*, CAM, CUT, DDS, DJVU*, EMF, EPS, FPX, GD2, GIF*, HRZ, ICO, IFF/LBM, IMG/GEM, JBG, JPG/JIF*, JNG, LVP, MAC, MNG/JNG*, MOV/QT, MPEG/MPG, MP3/MP2/MP1, MSP, PBM, PCD, PCX*, PGM*, PIC, PIX*, PNG*, PPM*, PPP*, PSD, PSP, RAS/SUN*, SGI/RGB*, TGA*, TIF*, WAV/MID/AIF, WBMP, WMA, WMF, XBM a ZBR.

K rozšíření tohoto programu jistě přispějí i lokalizace, přičemž požadovaný jazyk je možné zvolit v nastavení vlastností aplikace (přes menu Tools-Set Language). V době vzniku této recenze byla k dispozici anglická, německá, maďarská, česká, francouzská, italská, španělská, japonská, polská, portugalská, čínská a korejská mutace. Díky tomu mohou ocenit a využít všechny funkce také uživatelé neznající cizí jazyk.

SlowView není nutné instalovat - stačí pouze rozbalit obsah staženého souboru do vybrané složky, případně vytvořit zástupce na ploše a/nebo v menu Start.

Okno aplikacePo spuštění se zobrazí okno připomínající svým vzhledem Průzkumníka známého všem uživatelům Windows. Díky podobnosti ovládání si na princip práce s touto aplikací velice rychle zvyknete. Přes tlačítka v nástrojové liště jsou přístupné prakticky všechny důležité funkce počínaje otevřením konkrétního souboru přes zobrazení náhledů všech souborů ve vybrané složce, ukládání, tisk, zvětšování a zmenšování, postupné zobrazování souborů v dané složce až po manipulaci přímo se samotnými soubory (kopírování, přesouvání, mazání a přejmenování). Vzhled a tlačítka obsažená na panelu nástrojů jsou uživatelsky konfigurovatelná.

Za zmínku stojí například tisk, který nabízí základní ale postačující možnosti jako je nastavení optimálních rozměrů obrázku pro tisk, roztažení obrázku na stránku nebo uživatelsky definovatelná výška a šířka. Kromě toho lze současně s obrázkem tisknout i název souboru, cestu, nebo název souboru a informace.

Velmi praktické je procházení složky s náhledy, které je pohodlné a především rychlé. Rychlost je zajištěna tím, že si SlowView ukládá náhledy obrázků v dané složce společně s informacemi o souborech a při opakování požadavku na zobrazení obsahu složky pouze zkontroluje, zda nedošlo od posledního zobrazení ke změně. Dalšího zrychlení je dosaženo předběžným načítáním předcházejícího a následujícího obrázku, který tak může být zobrazen prakticky ihned po vystavení požadavku. Místo náhledů lze nechat zobrazovat podrobnosti nebo seznam souborů. Obrázky je možné zobrazovat v náhledovém okně nebo v celoobrazovkovém režimu (tzv. slideshow) a to buď pomocí ručního nebo automatického procházení. Standardní sekvenční prohlížení je doplněno zobrazováním v náhodném pořadí.

Editační možnosti jsou obdobné jako u jiných programů této kategorie. K dispozici budete mít převracení, zrcadlení, otáčení o 90 stupňů, konverzi do škály šedých odstínů, invertování barev, volitelné nastavování barevné hloubky, změnu velikosti a pět jednoduchých efektů. Zde bych vytknul pouze jednorázovou funkci Zpět, která při větších úpravách obrázků nemusí vždy postačovat.

V nástrojích pak najdete další zajímavé položky:

  • Dávková konverze - umožňuje rychlý a snadný převod obrázků do libovolného z podporovaných formátů. Na rozdíl od velice podobného programu IrfanView zde ale chybí možnost nastavování parametrů výstupních souborů.
  • Generátor katalogů - vytvoření katalogu obrázků ve formátu SVC (SlowView Catalog Files). V podstatě se jedná o soubor obsahující zkomprimované náhledy a informace o cestě k původnímu obrázku.
  • Správa databáze - umožňuje spravovat a mazat vyrovnávací cache programu.
  • Možnost uložení obrázku na pozadí pracovní plochy včetně volby, zda má být tapeta uložena na středu, vedle sebe nebo roztažená po obrazovce, lze v současné době považovat za neodmyslitelný standard všech grafických prohlížečů.
V nastavení programu pak můžete, kromě mnoha dalších věcí, nastavit SlowView jako výchozí prohlížeč pro vybrané typy souborů a kromě toho lze též přidat položku Browse with SlowView do kontextového menu Průzkumníka.

Celkově zhodnoceno lze SlowView označit jako univerzální, praktický a snadno ovladatelný prohlížeč, který má šanci obstát v konkurenci již zavedených programů jako je IrfanView či ACDSee. Veliké plus dostává za české rozhraní, další body za příjemné uživatelské rozhraní a ocenění si jistě zaslouží i skutečnost že SlowView je nabízen zcela zdarma a bez jakékoli reklamy.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, procesor 486, 8 MB operační paměti, 1 MB grafická karta, rozlišení 640x480, 2 MB místa na pevném disku
Webová stránka: http://www.slowview.f2s.com/
Download, velikost: 674 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama