ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
24. květen 2001 - Software

WinMX: Hrdý nástupce Napsteru

Ikona programuSdílení souborů skrze Internet se stalo takřka fenoménem, kterému největší reklamu udělala síť Napster. Po soudních tahanicích týkajících se nelegálnosti souborů v této komunitě, byly některé systémy (například CuteMX) zastaveny a samotný Napster musel nasadit filtry blokující prakticky všechny žádané skladby. Vedle toho existuje celá řada dalších programů schopných konektivity k vlastní separátní síti, nebo jež se připojují k existujícím sítím - nejčastěji ke Gnutelle. Nepříliš známým a v zahraničí hojně používaným projektem je WinMX využívající servery Napsteru, nezávislé servery OpenNap a k tomu všemu přidává ještě vlastní síť.

Instalace programu je takřka rutinou, stejně jako nastavení aplikace, které uživatel provádí po jejím prvním spuštění. Po výběru nicku a hesla lze zvolit složku a typy souborů, jež mají být poskytnuty ke sdílení a rychlost připojení. Nechybí ani konfigurace připojení k Internetu (funguje i přes firewall) a volba mezi bílým nebo černým uživatelským rozhraním.

Okno aplikaceOvládání programu je poměrně jednoduché a pokud jste pracovali s některým z klientů Gnutella či aplikací Napster, pak vám nebude dělat velké problémy. Jednotlivé funkce jsou rozdělené do tlačítek v horní části.

  • Servers - v tomto okně jsou zobrazeny servery a jejich stav, takže můžete snadno zjistit, se kterými servery WinMX navázal spojení a které jsou naopak mimo provoz. Seznam serverů je průběžně aktualizován z online databáze. V dolní liště lze sledovat počet právě připojených uživatelů a dále počet a objem sdílených souborů v daný okamžik.
  • Shared Files - okno pro přidávání složek, ve kterých jsou umístěny soubory, které chcete poskytnout ke sdílení. Složky je možné přidávat a odebírat pomocí tlačítek Add Path a Remove Path, přičemž lze definovat, jaké typy souborů chcete sdílet (například pouze soubory MP3, videa atp.) Jestliže chcete dát k dispozici všechny multimediální soubory, použijte tlačítko Scan for Media, po jehož stisknutí projde program všechny pevné i výměnné disky a nalezne na nich soubory, jež lze poskytnout ke sdílení.
  • Chat - chat umožňující komunikaci mezi uživateli systému WinMX v reálném čase. Tato funkce nechybí prakticky v žádném programu pro online sdílení souborů, nicméně nebývá uživateli příliš často využívána.
  • Search - nejdůležitější část, ve které budete zadávat hledané soubory. Do okénka Artist and/or Title zadáte jméno umělce, název skladby nebo jméno požadovaného souboru. V roletkovém menu Search server je možné specifikovat, v jaké skupině serverů má probíhat hledání. Kromě toho lze určit i minimální rychlost konektivity počítačů, které hledaný soubor poskytují a specifikovat typ souboru (MP3 v libovolném nebo daném bitrate, video, obrázky, jiný typ audio souboru, ...). Ve výsledcích se zobrazuje jméno souboru, velikost v bajtech, délka, u souborů MP3 bitrate, nick uživatele, rychlost jeho připojení a v případě zájmu si lze nechat zobrazit ping ke všem zobrazeným souborům. Pod pravým tlačítkem myši pak najdete další funkce, z nichž nejdůležitější je samozřejmě stažení souboru na pevný disk. Uživatele s pomalejší linkou jistě potěší možnost obnovení přerušeného stahování z jiného zdroje. Přes pravé tlačítko si také můžete nechat vypsat seznam všech nahrávek sdílených daným uživatelem, přidat uživatele do HotListu, zjistit podrobnosti jako je počet sdílených souborů, dobu připojení a program, kterým se uživatel připojuje do systému, poslat zprávu nebo vyvolat chat.
  • HotList - jestliže některý z uživatelů má sbírku nahrávek, která vás oslovila, můžete si tohoto uživatele přidat do HotListu (obdoba "oblíbených položek"). Snadno pak zjistíte, zda je právě připojen k Internetu či nikoli.
  • Transfers - velice pěkně zpracovaný přehled aktuálních přenosů souborů. V horní části okna jsou všechny soubory, které stahujete a v dolní všechny soubory, které stahují ostatní uživatelé od vás. Patrně nejdůležitější je objem již přenesených dat, rychlost přenosu a odhadovaný čas do konce stahování. Další funkce jsou ukryté v kontextovém menu pod pravým tlačítkem myši.
  • Settings - nastavení programu. Vzhledem k tomu, že základní informace se definují již při instalaci, slouží tato část k upřesnění nebo změně aktuálního nastavení. Jednotlivé položky jsou přehledným způsobem roztříděné do několika kategorií, což usnadňuje konfiguraci aplikace.
  • Help - nápověda, která je, bohužel, dostupná pouze v online podobě. Možná by bylo vhodné, kdyby autoři použili standardní nápovědu, kterou by uživatelé mohli používat i v okamžiku, kdy nejsou připojeni k Internetu.
Při testech WinMX jsme zkoušeli hledat nahrávky ve formátu MP3 a videoklipy k písničkám ve formátech ASF a MPEG. U zvukových souborů se podařilo prakticky vždy najít požadovanou skladbu, u videa byla situace o něco horší, nicméně i přesto lze výsledky označit jako uspokojivé. Jestliže tedy rádi stahujete nahrávky z Internetu, přestal vás bavit neustálý souboj s filtry Napsteru a ostatní systémy vám připadají nedostatečné, pak určitě vyzkoušejte tuto aplikaci. Myslím, že budete příjemně překvapeni.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, doporučen alespoň procesor Pentium 166 MHz a 64 MB RAM
Webová stránka: http://www.winmx.com
Download, velikost: 1,59 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama