ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
22. květen 2001 - Software

Ultimate FX 1.3: Skvělý grafický editor zdarma

Ikona programuTakřka nezbytností je pro každého webmastera grafický editor. Na výběr je široká paleta programů umožňujících editaci obrázků a jejich přípravu pro web. Dnes si představíme velice zajímavý produkt Ultimate FX 1.3 pocházející z dílny nepříliš známé maďarské společnosti MEGALUX Light Technique.

Při prvním spuštění dostanete možnost volby uživatelského rozhraní: pro začátečníky je k dispozici režim Novice, pro pokročilejší uživatele pak Expert nabízející pokročilejší funkce. Zvolené nastavení je možné dodatečně změnit v menu Options-Preferences-Interface.

Okno programuOkno aplikace je velice přehledné a uživatelsky přívětivě řešené. Veškeré funkce a nástroje jsou dostupné v menu, ty nejdůležitější a nejvíce používané jsou pak pro rychlejší přístup situovány do ikon na panelu nástrojů.

Hlavní funkcí je samozřejmě editace obrázků, k čemuž slouží nejrůznější nástroje a dále více než stovka filtrů a efektů (ty jsou dostupné v menu Image, kde jsou roztříděné do patnácti položek). Prakticky u všech filtrů a efektů jsou k dispozici nezbytné náhledy, které jsou v některých případech situovány přímo do dialogového okna pro nastavení parametrů právě vybraného efektu, jindy je náhled zobrazen přímo v okně s obrázkem.

Za velice praktický lze považovat tzv. Effect browser, který vyvoláte kdekoli v menu Image kliknutím na položku Browse. V Effect Browseru jsou zobrazeny všechny filtry roztříděné do kategorií, přičemž výběrem příslušné kategorie se v pravé části okna zobrazí náhledy všech efektů, takže snadno získáte představu o tom, jak může obrázek vypadat po použití toho kterého efektu. Výběr se provádí dvojklikem na zvolený náhled. Samozřejmostí je funkce undo s historií, takže se v případě, že nebudete s výsledkem spokojeni, můžete vracet i o několik provedených kroků zpět.

Effect BrowserSoučástí je také integrovaný prohlížeč schopný zobrazit náhled všech podporovaných grafických souborů ve vybrané složce (nejsnadněji se k němu dostanete přes menu File-Browse) a průvodce pro optimalizaci obrázků. Další zajímavostí je možnost importu a exportu obrázku na pozadí pracovní plochy, úvodní a obou závěrečných systémových obrazovek. Díky tomu si můžete nastavit prostředí Windows přesně podle svého gusta, takže budete například mít místo obrazovky s obláčky fotografii z dovolené.

Velice slušné možnosti nabízí Ultimate FX také při tisku. Kromě volby zda má být obrázek tisknut na výšku nebo na šířku lze přesně zvolit jeho umístění na stránce a velikost (na výběr je původní velikost, roztažení na stránku nebo uživatelsky definovaná) a nechybí ani možnost tisku titulku s libovolnými parametry písma (titulek je ale možné tisknout pouze do levého horního rohu).

Další důležité funkce:

  • snímání obsahu obrazovky včetně možnosti opakovaného snímání v zadaném intervalu.
  • podpora standardních souborů s paletami barev (PAL) dostupná přes menu Color.
  • přidávání textu do obrázků.
  • automatické otáčení a ořezávání obrázků sejmutých scannerem.
  • měnitelná velikost plátna.
Počítat můžete s podporou formátů JPG/JFIF, GIF, PCX, BMP, PNG, WMF/EMF, ICO, IFF/LBM, TGA a nechybí ani možnost spolupráce se zařízeními připojenými přes rozhraní TWAIN (tj. scannery, digitální fotoaparáty, ...).

Výsledky své práce můžete odeslat přímo z aplikace elektronickou poštou, nebo (a to uvítají především tvůrci webových galerií) s pomocí generátoru náhledů zakomponovat do webových stránek, které lze následně vystavit na Internetu.

Celkově hodnoceno se jedná o skutečně podařený grafický editor, který ocení jak tvůrci webových stránek, tak majitelé zařízení pro digitální záznam obrazu. Hlavní devizou je velký výběr efektů, příjemné uživatelské rozhraní a dobře zpracovaná nápověda. Za nevýhodu lze považovat pouze občasné chybové hlášky (projevovaly se jak pod Windows 98, tak Windows 2000), které ale neměly žádný vliv na funkčnost programu.

Ultimate FX je šířen zdarma, v neregistrované verzi však budete muset strpět okno s reklamním proužkem. V případě, že si budete chtít Ultimate FX zaregistrovat, počítejte s částkou 10 dolarů za jednu licenci (v případě nákupu více licencí poskytuje výrobce slevu).

Licence: Freeware (s reklamním oknem)
Minimální požadavky: Windows 95/98/NT, barevná hloubka monitoru alespoň HiColor
Webová stránka: http://www.ultimatepaint.com/ufx/
Download, velikost: 2,14 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama