ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
13. březen 2001 - Software

Windows XP bez očekávané podpory skinů

Společnost Stardock již několik let vyvíjí software WindowBlinds, který umožňuje uživatelům změnit vzhled operačních systémů prostřednictvím tzv. skinů. Ačkoli obdobných programů existuje celá řada, WindowBlinds jsou zcela bez diskuze nejdál a přestože se jedná o placený produkt, těší se mezi uživateli velké oblibě.

Microsoft umožňoval změnit vzhled operačních systémů Windows několika způsoby: nejprve přes změnu barev jednotlivých prvků, později pokročil o kousek dál, když implementoval tzv. "motivy pracovní plochy" (themes). Ani jeden způsob se ale nesetkal u uživatelů s takovým úspěchem jako "skinování", které se prosadilo především díky populárnímu přehrávači WinAmp. Postupně začali možnost měnit vzhled aplikace pomocí "kabátků" nabízet i další výrobci software a protože zájem uživatelů měl stoupající trend, zabudoval Microsoft podporu skinů do svého multimediálního přehrávače Windows MediaPlayer 7.0. Již předtím se proslýchalo, že Microsoft přijde se skinováním celého operačního systému a MediaPlayer byl obecně považován za první krok na této cestě. Předpokládalo se, že Microsoft přijde s vlastním řešením a že tudíž má tým, který na tomto úkolu pracuje. Tyto informace nebyly z oficiálních míst ani vyvráceny, ovšem ani potvrzeny.

Minulý týden se ale objevila velice překvapivá zpráva: Microsoft na žádném skinování Windows XP nepracuje. Ovšem situace není tak černá, jak by se z předchozí věty mohlo na první pohled zdát. Naopak - Microsoft patrně usoudil, že vlastní vývoj skinovatelnosti by byl zbytečně náročný, obzvláště když v současné době existuje celá řada obdobných řešení. Jako nejvhodnější se zdá být již zmiňovaný program WindowBlinds, jehož připravovaná verze byla vyvinuta speciálně pro Windows XP. Pro někoho možná překvapivé zjištění, nicméně jedná se o velice dobře promyšlený krok, protože WindowBlinds jsou jednoznačně nejpovedenějším softwarem na změnu vzhledu uživatelského prostředí a navíc existují desítky, ne-li stovky použitelných skinů. Patrně nejdůležitější je skutečnost, že Microsoft přidal rozšíření WindowBlinds do technické betaverze Windows XP určené pro interní betatestery. Týden před uvedením druhé betaverze měli uživatelé možnost stáhnout si tento nástroj pro personalizaci vzhledu Windows.

Windows XP samy o sobě budou nabízet dvě uživatelská rozhraní - jedno bude vycházet ze stávající koncepce operačních systémů Windows, druhé bude zcela nové a je všeobecně známé pod označením Luna. Microsoft údajně nemá v plánu integrovat do svého systému řešení pro změnu vizuálních stylů od dalších výrobců z důvodu možných problémů s technickou podporou mimofiremních řešení. Betatesterům, kteří mají zájem o změnu vzhledu Windows XP, je doporučován právě produkt Stardocku.

Microsoft se tedy od skinování v původně předpokládaném záměru distancoval, což dává příležitost alternativním řešením, mezi které spadá například právě WindowBlinds, nebo řada jiných obdobných produktů. Je pravdou, že většině uživatelů vyhovuje výchozí uživatelské rozhraní, nicméně počet těch, kteří chtějí, aby jejich Windows vypadala jinak, rozhodně není zanedbatelný.

Upravená verze WindowBlinds XP je na rozdíl od předcházejících mnohem více provázána s operačním systémem a integruje se do dialogu pro nastavení vlastností obrazovky. Produkt je zatím pouze ve stádiu betatestů a je dostupný výhradně uživatelům testujícím betaverzi Windows XP, nebo těm, kdož se zaregistrovali v Stardock ObjectDesktop.net. Ostatní si zatím mohou alespoň částečně vyzkoušet skinovatelnost operačního systému na programu WindowBlinds verze 2.12, který je dostupný na webu výrobce.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama