ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
8. březen 2001 - Software

Ad-aware 4.5: Nenechejte se špehovat reklamou!

IkonaCelá řada programů je nabízena jako freeware s nějakou formou reklamy. Proti tomu nelze absolutně nic namítat, protože autor si kompenzuje zisky, které by jinak získal prodáváním software, prodejem reklamní plochy ve svých produktech. Někteří programátoři používají svůj vlastní reklamní systém, jiní využívají služeb nějaké zavedené společnosti, se kterou se dělí o zisk. Zejména tato forma reklamy ale může být pro uživatele nepříjemná, neboť některé systémy kromě zobrazování bannerů dělají ještě něco, co byste nejspíše nečekali - špehují vás. Některé například sledují, jaké internetové stránky navštěvujete, kde jste koupili jaké zboží a sbírají další informace, kterém pak odesílají svému provozovateli. Ten tyto data v lepším případě používá k cílení reklamy, v horším je může třeba prodat nějaké jiné společnosti. Právě na zjištění přítomnosti takového software a jeho následnou likvidaci se zaměřuje Ad-aware, jehož verzi 4.51 vám dnes stručně představíme.

Instalační proces je velice rychlý a na jeho konci budete mít sice o nějakých 650 KB méně místa na pevném disku, ovšem na oplátku získáte užitečného pomocníka.

Po spuštění se zobrazí úvodní obrazovka, v jejíž dolní části se nenápadně krčí tři tlačítka. Jako první doporučujeme zvolit Configure, čímž se dostanete k nastavení vlastností aplikace, kde kromě jiného můžete nastavit automatické spouštění aplikace současně se startem operačního systému, co všechno má Ad-aware kontrolovat (paměť, registry, systémový disk, všechny pevné disky, ...) či odstranění všech programů, které nějakým způsobem porušují vaše soukromí. Důležité je také upozornění, že některé aplikace po odstranění reklamního systému přestanou fungovat - tím je typický například internetový stahovač Go!zilla.

Po nastavení požadovaných vlastností se vrátíte do předchozího menu, kde stiskem tlačítka Scan my system zahájíte kontrolu. Ta probíhá velice rychle - na počítači s více než 10 GB souborů a desítkami nainstalovaných aplikací trvala necelé tři minuty. Proces je možné kdykoli přerušit tlačítkem Stop.

V případě, že je v počítači nalezen software, který odesílá data, zobrazí se v dolní liště hláška Spyware references found! Tlačítkem Show report pak můžete zobrazit seznam všech podezřelých modulů, souborů a záznamů v registrech, které mohou patřit do kategorie spyware. Tento protokol lze exportovat do textového souboru.

Okno programuTlačítkem Continue se dostanete do dalšího okna, kde označíte, které komponenty mají být odstraněny. Zde dávejte velký pozor na to, co odstraňujete a pro vlastní bezpečí doporučujeme všechny soubory předem zazálohovat. Stiskem tlačítka Continue pak všechny označené položky vymažete. Pro úplnou odinstalaci doporučujeme provést ještě restart počítače.

Možná budete sami překvapeni tím, kolik nejrůznějších aplikací bez vašeho vědomí instaluje komponenty, jež následně odhalují část vašeho soukromí, do kterého nikomu nic není. Ať je váš postoj k freewaru s reklamou jakýkoli, rozhodně v zájmu vašeho klidu doporučujeme otestování systému touto utilitou.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, procesor Pentium 90
Webová stránka: http://www.lavasoft.de/aaw/index.html
Download, velikost: 660 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama