ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
7. březen 2001 - Software

Talisman: Nečekejte kvůli novému vzhledu na Windows XP

Ikona programuNelíbí se vám grafické rozhraní operačních systémů Windows a přitom nechcete jen kvůli novému vzhledu přecházet na připravované Windows XP? Pak si můžete vybrat z celé řady převážně sharewarových alternativ, které změní vizáž i systém práce doslova k nepoznání. Jedním z těchto programů je nepříliš známý Talisman vyvíjený společností LighTEK Software, jehož verzi 1.75 jsme podrobili krátkému testu.

Talisman je určen pro všechny verze Windows - tedy jak pro Windows 95, 98 a Millennium Edition, tak i pro Windows NT a 2000. Výrobce proklamuje především naprostou svobodu v definování grafického rozhraní podle fantazie uživatele, který si může nastavit prakticky cokoli podle svých představ a potřeb. Z deklarovaných vlastností jmenujme alespoň ty nejzajímavější:

 • Možnost vytváření různých pracovních ploch pro více uživatelů.
 • Používání obrázků nebo jiných objektů místo standardních ikon. Tyto objekty mohou být nastaveny jako viditelné nebo neviditelné.
 • Spouštění programů a otevírání internetových stránek jediným kliknutím nebo pohybem myší.
 • Možnost definování více vzhledů pracovní plochy s jednoduchým přepínáním mezi jednotlivými vzhledy.
 • Uživatelsky nastavitelný panel nástrojů, System tray a hodiny.
 • Podpora zvuku pro všechny události.
 • Podpora skriptování.
Talisman se instaluje jako samostatná aplikace, takže jej můžete spustit z normálního grafického rozhraní a kdykoli se do tohoto rozhraní vrátit. Kromě toho je ale možné nastavit Talisman jako výchozí rozhraní místo explorer.exe. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučujeme důkladné prostudování souboru readme.txt nebo nápovědy, kde jsou důležité informace včetně řešení problémů, se kterými se můžete setkat. Zbývá jen upozornění na skutečnost, že Talisman supluje pouze grafické rozhraní, ovšem nijak nemění vzhled oken aplikací ani jejich prvků.

Výchozí grafické rozhraníPo spuštění programu se zdánlivě nestane vůbec nic - aplikace totiž čeká v ikonce vedle ukazatele hodin, odkud jí můžete vyvolat přes pravé tlačítko myši. Po aktivaci se zobrazí výchozí vzhled, který působí poměrně zdařilým až futuristickým dojmem. V levém sloupečku jsou ikony zastupující Tento počítač, Internet, E-mail a složku s dokumenty.

Hlavní část okna pak zabírají ikony:

 • Talisman Settings - nastavení grafického rozhraní, kde velice jednoduchým způsobem můžete změnit vzhled hlavního panelu, hodin, výsuvných menu, zvuků a jednotlivých položek umístěných na pracovní ploše.
 • System Settings - nastavení vybraných vlastností systému. Odkazy vedou na příslušné položky ovládacích panelů. V této sekci lze také najít rychlý přístup k aplikacím Editor registru a Pomůcka systémové konfigurace.
 • Games - skupina her, jež jsou nainstalované společně s operačním systémem.
 • Programs - zástupci programů instalovaných s Windows. Najdete zde například Kalkulačku, Defragmentaci, Poznámkový blok či Malování.
 • Multimedia - přístup k základním multimediálním aplikacím Windows.
Zajímavou vlastností je rychlý přístup ke všem programům, které musíte ve Windows vyvolávat přes tlačítko Start a následně menu Programy. V Talismanu je celá nabídka skryta pod pravým tlačítkem myši, takže potřeba tlačítka Start zcela odpadá. Ostatně něco podobného by podle spekulací měly přinést i Windows XP a nutno uznat, že tato změna je velice pohodlná, neboť máte všechny programy kdykoli při ruce, aniž byste museli neustále přejíždět kurzorem do levého dolního rohu obrazovky.

V horní lište jsou čtyři tlačítka, přes která se dostanete jak k položkám v menu start, tak ke všem zástupcům, jež máte umístěné v hlavním panelu, na pracovní ploše a k posledním otevřeným dokumentům.

Další možnost, jak se mohou tvářit vaše WindowsPřes ikonu v System tray pak můžete přepínat mezi běžícími aplikacemi (obdoba Správce úloh), měnit aktivní vzhled (tzv. theme), otevírat vybrané systémové složky nebo provádět různá nastavení.

Důležitou součástí je tzv. Object Editor, s jehož pomocí můžete vytvářet, upravovat a mazat jednotlivé objekty umístěné na pracovní ploše. Druhou možností je přepnutí do režimu editace, které lze provést přes ikonu v System tray. V tomto režimu se pak pod pravým tlačítkem nebude skrývat menu s programy, ale položky pro nastavení Talismanu.

Na práci s Talismanem je nutné si nějakou chvíli zvykat, nicméně celkově vzato je toto grafické rozhraní poměrně jednoduché a intuitivní. Jestliže tedy rádi testujete nekonvenční novinky, můžeme tuto jistě zajímavou aplikaci doporučit vaší pozornosti.

Na závěr je vhodné zmínit možné problémy, které zmiňuje výrobce této aplikace:

 • V režimu, kdy je Talisman použit jako výchozí grafické rozhraní, nefunguje funkce vyhledávání souborů a složek.
 • Pod operačními systémy Windows 95 nefunguje ukončovací dialog.
 • Příkazy v menu start nejsou optimalizovány pro uživatelské profily v operačních systémech Windows NT a 2000.
Všechny problémy chce LighTEK Software odstranit v nejbližším možném termínu.

Licence: Shareware se zkušební dobou 30 dnů, registrační poplatek činí 25 USD
Minimální požadavky: Pentium 100, 16 MB operační paměti, grafická karta schopná pracovat se 16 bitovou barevnou hloubkou, Windows9x/ME/NT/2000.
Webová stránka: http://www.lighttek.com/
Download, velikost: 3,54 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama