ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. březen 2001 - Software

Hlídací pes 1.0 ohlídá váš počítač

IkonaKoncem roku 1999 jsme vám v článku Výborný a především český program na sledování pracovní aktivity zaměstnanců představili program BlackBox II z dílny Petra Novosada. Nedávno byl pod hlavičkou NovoSoft uveden další produkt se zajímavým názvem Hlídací pes. Jedná se o monitorovací a zabezpečovací software s celou řadou užitečných funkcí.

K čemu Hlídací pes slouží? S jeho pomocí můžete například sledovat využití počítačů a Internetu, zamezit instalaci programů, zablokovat přístup na vybrané internetové adresy či možnost připojení k Internetu nebo třeba skrývat adresáře. Tím ale schopnosti této aplikace ani zdaleka nekončí - další si představíme alespoň ve stručném přehledu:

  • částečné nebo úplné zamezení přístupu k disketové mechanice (lze například povolit zápis, ale zakázat čtení)
  • zablokování nebo časové omezení používání zvolených CD
  • definování doby a času, kdy je povolen/zakázán přístup k Internetu
  • omezení doby, kdy může uživatel pracovat s počítačem
  • zablokování kláves F5 a F8, kterými lze vyvolat při spuštění operačního systému další režimy
  • zamezení instalace nových programů (užitečné zejména ve firmách, kde je nežádoucí, aby uživatelé instalovali na počítače software)
  • zaznamenávání práce se soubory a programy (otevření, vytvoření, smazání, spuštění, ukončení, ...)
  • odchyt a záznam stisknutých kláves
  • protokolování práce s Internetem (doba připojení, čas, rychlost, navštívené stránky, stažené soubory, ...)
Program se spouští současně s operačním systémem a jeho běh není možné ukončit standardními postupy, tedy ani přes správce běžících úloh. Vyvolat jej můžete pouze znáte-li klávesovou zkratku k jeho aktivaci a přístup je samozřejmě zabezpečen heslem, bez jehož znalosti se neobejdete. V sharewarové verzi lze tzv. Rychlé menu sloužící k nastavení parametrů vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+H a nelze definovat přístupové heslo.

Rychlé menu hlídacího psaRychlé menu obsahuje několik tlačítek a systémové informace o přihlášeném uživateli, jménu počítače, volné paměti, době chodu Windows a počtu dní, po které Hlídacího psa používáte.

Stiskem tlačítka Spustit Prohlížení údajů a Nastavení se dostanete do okna, ve kterém si můžete prohlížet uložené záznamy a měnit nastavení programu. Jednotlivé možnosti jsou přístupné buď přes klasické menu, nebo přes zdařilé rozhraní připomínající MS Outlook. Pro lepší přehlednost jsou položky roztříděné do několika skupin, takže například v sekci Napsaný text najdete volby Text podle programů a Text po minutách (první ukáže záznam zapsaného textu v dané aplikaci, druhá veškerý napsaný text rozdělený na minuty bez ohledu na to, v jaké aplikaci byl tento text napsán).

V témže okně se také dostanete ke statistikám prezentovaným jak v podobě grafů, tak i prostřednictvím velmi přehledného stromového menu. Jestliže vás například zajímá, kolikrát jste kliknuli tlačítkem myši či kolik jste napsali na klávesnici znaků, Hlídací pes zcela přesně spočítá nejen tyto informace. V případě, že s počítačem pracuje více uživatelů, lze prohlížet buď souhrnné statistiky pro všechny uživatele, nebo zvlášť pro každého z nich. Užitečné je též vyhledávání zadaného textu v zaznamenaných datech.

Okno programu s výsledky sledováníPatrně nejdůležitější jsou možnosti nastavení programu, které lze provést zvlášť pro každého zadaného uživatele, což umožňuje definování velmi přesné systémové politiky, která v operačních systémech Windows 9x/Me prakticky zcela chybí. Veškerá nastavení lze samozřejmě zálohovat a přenášet je na jiné počítače, což oceníte zejména při použití programu na více počítačích, na kterých budou stejná nastavení (typicky počítačové učebny).

Vraťme se ještě na skok zpět do Rychlého Menu, kde najdete ještě tlačítka k odkrytí a skrytí skrytého adresáře (tj. adresář, jež není viditelný ani z Windows, ani z příkazové řádky, který využijete například pro ukládání tajných dokumentů), spuštění, ukončení a odinstalaci programu. Pokud jste se pozastavili nad tím, proč se program odinstalovává přes tlačítko, pak vězte, že je to v zájmu zabezpečení, aby například uživatelé nemohli tento program například svévolně odinstalovat standardní cestou bez nutné znalosti hesla.

Hlídací pes jistě nalezne mnoho způsobů využití k zabezpečení a monitorování systémů Windows 9x/Me (verze pro Windows NT zatím není k dispozici, nicméně podle autora se na ní pracuje). Pochvalu si zaslouží nejen za jednoduché a přehledné zpracování, širokou škálu nabízených možností a funkcí, ale především za vysokou spolehlivost, díky které dokáže udělat s běžnými prostředky nezabezpečitelného systému doslova opevněný hrad.

Licence: Shareware, neregistrovaná verze má několik omezení (konkrétní údaje najdete v nápovědě), registrace přijde na 485,- Kč
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me, procesor Pentium 100, 16 MB RAM, 5 MB volného místa na pevném disku.
Webová stránka: www.novosoft.cz
Download, velikost: 1,77 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama